Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nazwy przedmiotów w gimnazjum
strony: [ 1 ]
zapomniany122-05-2002 23:53:17   [#01]

jak u was się pisze? : fizyka, fizyka i astronomia czy fizyka z astronomią, i jeszcze ścieżka to zaliczony czy zaliczył, zaliczyła?      i czy na świadectwi piszecie pełne nazwy ścieżek ( proszę jeśli jest podstawę prawną wyjaśniającą te wątpliwości) ?

                                                   dzięki

Ewa z Rz23-05-2002 06:38:53   [#02]

Postawa prawną jest rozporzadzenie o ramowym planie nauczania. Piszemy takie przedmioty jakie są w mim wyszczególnione i były w danym roku realizowane. Tak samo wypełnia się arkusze ocen.

Ścieżek nie umieszczamy na świadectwie (nie są one w ramówce wyszczególnione). Świadectwo szkoły publicznej zaświadcza o zrealizowaniu podstawy programowej, a ścieżki w podstawie się znajduja.

Wyjątek stanowi przygotowanie do życia w rodzinie, które jest regulowane przez odrebne przepisy. Przewidują one wpisywanie tych zajęc na swiadectwie szkolnym. Wkleję tu, bo może sie cos zmieniło i ktoś nam o tym powie...

   Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz.U. z 1999r. Nr 67, poz.756)

§ 4

1. Udział ucznia w zajęciach nie jest obowiązkowy.
2. Na udział w zajęciach uczniów niepełnoletnich zgodę w formie pisemnej wyrażają rodzice lub prawni opiekunowie, po spełnieniu przez szkołę warunków określonych w § 5 ust.1.
3. Po osiągnięciu pełnoletności o udziale w zajęciach decydują sami uczniowie, deklarując swój udział na piśmie. W przypadku uczniów pełnoletnich z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim o udziale w zajęciach decydują rodzice lub prawni opiekunowie.
4. Zajęcia nie podlegają ocenie i nie wpływają na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.
W przypadku udziału ucznia w zajęciach fakt ten odnotowuje się na świadectwie szkolnym w części przeznaczonej na dodatkowe zajęcia edukacyjne wpisem "uczestniczył(a)".

zapomniany123-05-2002 10:28:54   [#03]

ścieżki

a jeśli u nas ścieżki sa przedmiotem dodatkowym i to obowiązkowym to co, przeciez nie można ich nie wpisywać na swiadectwie, więc jak to  zrobić; czy pełne nazwy i co w rubryce ocena POMÓŻCIE!!!!!
Ewa z Rz23-05-2002 14:15:39   [#04]
Ścieżki nie sa przedmiotem w rozumieniu rozporządzenia Menisa, czyli nie umieszczamy na świadectwie!
Sposób realizacji ścieżek jest wewnetrzną sprawa szkoły i nie ma wpływu na treśc śwaidectwa szkolnego, które jest jednolite dla wszystkich szkół tego samego typu.
Ja również część podstawy programowej "ścieżek" realizuję na zajęciach wyodrębnionych, lecz nie umieszczam żadnych wpisów z tym związanych na świadectwach.
zapomniany123-05-2002 15:52:33   [#05]

no to jak?

my dawaliśmy dzieciom błędnie wypełnione świadectwa skoro ze ścieżkami?

A teraz dyrekcja znowu każe wpisywać tylko właśnie nie wie jak, bo w tym roku w 3 klasie musieliśmy realizować aż 4 ścieżki i nie bardzo pelne nazwy mieszczą sie na świadectwie. No to Ewo co robić?????

BożenaB23-05-2002 16:12:26   [#06]

Nazwę przedmiotu

napisać tak jak w załączniku do ramowych planów nauczania.
Tam jest chyba fizyka i astronomia.
zapomniany123-05-2002 17:48:28   [#07]

ścieżki

już wiem, że fizyka i astronomia, ale co ze ścieżkami
Andrzej z G23-05-2002 18:20:27   [#08]

Scieżki

Scieżki nie są przedmiotem. Zastanawiam się czy nie wpisać w rubrykach zaj. eduk. dodatkowych. Ale tylko trzy się zmieszczą. A może MENiS wycofa się z tego miom zdaniem złego pomysłu. Lepsza była by korelacja j.pol., historii, plastyki i muzyki, czy w gim. matmy z fizyką. Ale to trzeba zrobić programy. Jestm po maturze z "germańskiego". Ślicznie "szprehali". Podoba mi się pomysł na jeden temat wybrany przez ucznia. Były filmy, foldery, zdjęcia i gadane po 20-30 min. Jedna trójka reszta od 6 do 4. Ale wolę prowadzić lekcje, niż za nich się denerwować. Niektórych znam od 4 kl.podstawówki tj. 9 lat. Andrzej z G
zapomniany123-05-2002 18:42:34   [#09]

dalej ścieżki

no ścieżki to u nas dodatkowe z godzin dyrektora ale jak je wpisywac???

Gratuluję "germanskiego" sukcesu pedagogicznego!

Ewa z Rz23-05-2002 20:35:59   [#10]

Swego czasu było na ten temat

i nawet było wyjasnienie Menu (wówczas), że się nie wpisuje scieżek. Dlatego tak piszę!

Nie są to ani przedmioty, ani zajęcia dodatkowe (ścieżki są obowiązkowe!), nie podlegaja ocenie.

Gdyby wpisywanie zależalo od tego czy realizacja ścieżek odbywa się w czasie zajęć przedmiotowych czy jako zajęcia wyodrębnione to by wyglądało potem, że jedna szkoła ścieżki robi a druga nie...

A pytałaś KO?

Ale jeżeli masz dalej wątpliwości to napisz do Menisa pytanie i koniecznie podziel sie odpowiedzią... Bo... ostatnio wszystko wydaje mi się możliwe, nawet to, że jestem facetem...

zapomniany123-05-2002 23:06:59   [#11]

wysłałam

zapytania do wszystkich kuratoriów i menisa, może ktoś odpowie, no bo głupio robić źle tylko dlatego, że dyrekcja jest niedoinformowana, czemu sie zresztą nie dziwię i tak ma dużo innych niejasności do rozwiązywania, pozdrawiam więc wsztystkich dyrektorów i współczuje wam

zapomniany124-05-2002 13:19:16   [#12]

racja

narazie odpowiedziało mi ko w Łodzi ( nie moje), czekam na odpowiedź ze swojego bo nie wiem czy opinia obcego mojej dyrekcji wystarczy -

 ścieżek na świadectwach się nie pisze

zapomniany129-05-2002 19:54:11   [#13]

niestety sprawa dalej nie jes jasna

dyrekcja powołując się na to co wkleiłam poniżej nadal nie jest przekonana, że ścieżek nie należy wpisywać na świadectwach, poniższy przepis interpretuje tak, że jeśli coś jest przewidziane w szkolnym planie to należy to na świadectwie umieścić, a skoro u nas ścieżki realizowane są na dodatkowych godzinach to na świadectwie powinny być mimo, że dyrekcja dostrzega sprzeczność umieszczania ich w zajęciach dodatkowych skoro są w podstawie programowej ( czyli obowiązkowe).
Jak ktoś jasno wszystko zinterpretuje to pokażę to mojej władzy inaczej to się poddam, skoro moje kuratorium milczy
                                      dziekuję
 
 
Dz.U.02.48.446
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 24 kwietnia 2002 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności.

 

10.         W świadectwach, dyplomach i innych drukach szkolnych w części przeznaczonej na wpisanie zajęć edukacyjnych dodatkowych, a w przypadku szkół artystycznych - zajęć edukacyjnych nadobowiązkowych, wpisuje się te zajęcia przewidziane w szkolnym planie nauczania.

Gaba29-05-2002 20:39:07   [#14]

wąska ścieżka cnoty

... wyodrębnianie ścieżek jest błędne także pod każdym innym względem.

Ścieżka ma łączyć, a nie przemieniać się w odrębny przedmiot, dla którego jest specjalna godzina. I to naleźy przede wszystkim rozważyć, świadectwo staje się wtórnym problemem, choć dopiero to może wzbudzić refleksję... dlaczego ministerstwo tak to zapisało.
zapomniany129-05-2002 21:34:27   [#15]

mała rzecz

o rany mała rzecz a męczy mnie okropnie tym bardziej, że pracę mgr pisałam z prawa (gospodarczego i bardzo dawno co prawda), ale żeby nie umieć zinterpretowac jednego przepisu to mnie przeraża!!!!!!!!!!
Gaba30-05-2002 05:16:24   [#16]
Co Cię tak przeraża - brak umiejętności interpretacji jednego przepisu, czy brak przygotowania prawnego Ministerstwa Edukacji Narodowej... tak własnie edukuje ono w zakresie kultury prawnej dyrektorów , pracownikó oświaty ... co chwila co innego, za pięć minut zmiana i hop od nowa.

To jest byle jakie prawko - arogancko wprowadzane, tego nie da się ani pamiętać, ani szanować, ani traktowac nawet poważnie.

A to forum jest po to, by się pytać, jeżeli ktos ma wątpliwość.

Nie gniewaj się... wolę wiecznych pytaczy.

Na koniec najlepszy smaczek - mamy zastować rozporządzenie, które zostało wprowadzone bez vacatio legis. Kolejna arogancja władzy i nie nam, zwyczajnym  nauczycielom, roztrząsać zawiłości i pokrętności terminów, sfomułowań... Jest to okropnie obrzydliwe, gdyż zmienia pewna praktykę.

Tyle.
zapomniany130-05-2002 09:12:54   [#17]

no to pytam

ale nikt jednoznacznie (powołując się na ustawe, rozporządzenie itp) nie odpowiada to co ????? (robić)
Gaba30-05-2002 09:40:30   [#18]
Iwonka - nie ma przedmiotu pod tytułem - taka, czy owaka ścieżka, choć widzimy na świdectwach, że ludziska wpisują takie ścieżki. I tyle.

Nie martw się.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]