Forum OSKKO - wątek

TEMAT: pensum dyrektora
strony: [ 1 ]
Grażyna14-05-2002 12:38:02   [#01]
Nie potrafię odszukać dokumentu, który mówi ile godzin obowiązkowego pensum dydaktycznego ma dyrektor szkoły. Przez dwa lata organ zwalniał nas z godzin dydaktycznych (powód - reforma itp.). Teraz jednak wracamy do dawnego trybu pracy. Powiedzcie, gdzie tego szukać? Wiem, że taki dokument jest, bo go kiedyś czytałam, ale mam lukę w pamięci... :)
Marek314-05-2002 13:48:01   [#02]

Organ wszystko może

Znalazłem coś takiego: Zarządzenie MEN z dnia 28 maja 1997 r.

(Mon. Pol. 1997/36/347). To jest stare i nie obowiązuje.

W chwili obecnej, zgodnie z KN:

6. Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określonych w ust. 3 w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji tych zajęć. Dotyczy to również nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze.

7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny określa:

1) zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć

nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego,

2) zasady udzielania i rozmiar zniżek, o których mowa w ust. 6, oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3,

Pozdrawiam Marek3

Ewa z Rz14-05-2002 18:42:20   [#03]

Hm...

Czyli wystarczy poszukać odpowiedniej uchwały Rady Gminy i wszystko bedzie jasne!...

Ale jeżeli Rada takiej uchwały nie podjęła?

To albo ją raz dwa trzy podejmie albo... można stosować to zarządzenie!

Zasada jest taka: jeżeli organ uprawniony do wydania danego przepisu tego nie uczyni obowiązują akty prawne wyższej instancji określajace postępowanie w tym zakresie nawet wówczas gdy określono w tych aktach węższy zakres obowiązywania.

To tak jak z biblioteką - organ określa ile godz. bibliotecznych jest przeznaczonych na daną szkołę w danym roku szk., ale jeśli o tym zapomni to obowiązują normy ustalone przez men dla szkół menowskich (prowadzonych przez KO)

I tak jak z kwalifikacjami n-li - Menis nie wydaje rozporządzenia chociaż mu to ustawa nakazuje, wobec tego obowiązuje tylko to co w ustawie (akt wyższego rzędu), chociaż ustawa mowi, że powinno byc to doprecyzowane.

HenrykB14-05-2002 20:18:59   [#04]

U nas nie ma regulaminu

Podobno Zarząd przyjął jakieś ustalenia, ale ich nie mam. Wiadomość telefoniczna musi wystarczyć.

I basta...

Ach... Gdzie te procedury administracyjne...

Ewa z Rz14-05-2002 22:00:29   [#05]

Heniu!

Uchwała musi być! Albo to co zaleca nienis... No chyba, że te ustalenia przez telefon są korzystniejsze od menisa...

To wtedy ciedź cicho i ciesz się!

Grażyna18-05-2002 19:14:55   [#06]

dzięki

Mam wobec tego dodatkowe pytanie. Mój organ zwalnia od trzech lat dyrektorów z godzin dydaktycznych, ale nasza wizytatorka zabroniła nam korzystać z tego przywileju. Czy ma do tego prawo?
HenrykB18-05-2002 19:18:58   [#07]

Sam korzystałem ostatnie 2,5 roku

z tego przywileju. I bardzo dobrze się mam. Uczniowie nie tracą zajęć, ja angażuję się w pracę szkoły we wszystkich obszarach. Od tego roku to zmianiają i wcale mi to nie przeszkadza. Ale pewnie wystąpię o zwolnienie z pensum.
HenrykB18-05-2002 19:19:43   [#08]

Wizytator nie ma takiego prawa

A jak uzasadnia swoje stanowisko? To ciekawe.
Janusz z W18-05-2002 19:30:50   [#09]

Wizytatorka nie zna Karty?

Wszak art. 42 KN mówi:

"6. Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określonych w ust. 3 w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji tych zajęć. Dotyczy to również nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze."

A co uchwały - musi być.

Grażyna19-05-2002 19:34:55   [#10]

brak uzasadnienia i podstawy prawnej

Twierdzi, że nie będzie oceniać tych dyrektorów, którzy nie mają godzin dydaktycznych (wiadomo, że ci co są przed konkursem dostosują się do jej wymagań z wiadomych powodów, ale...).
Leszek19-05-2002 21:53:21   [#11]

Cześć

Grazynko, Twoja wizytatorka moze tak sobie gadać do woli (bzdury oczywiście).

Kiedy wniosek dyrektora o ocenę trafi do KO to dostanie go do realizacji od swego szefa i juz nic na to nie poradzi, będzie musiała przygotować projekt oceny.

Uchowaj nas Panie od takich wizytatorek.

Pozdrawiam

Leszek

jan20-05-2002 09:54:56   [#12]
Zadziwia mnie interpretacja prawa podana przez Ewę z Rz. Oczywiście w wypadku braku rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli obowiązuje wyłącznie to co w KN, ale twierdzenie, że jeśli organ prowadzący nie wydał jakiegoś regulaminu, to obowiązują reguły ustalone przez MENiS dla szkół, dla których jest on organem prowadzącym, jest absolutnie nieuprawnione. MENiS dla tych szkół jest tym, czym gmina dla szkół samorządowych i jego rozporządzenie dotyczące tzw. szkół kuratoryjnych nie jest w żadnym wypadku aktem wyższej instancji, który obowiązuje w szkołach samorządowych, jeśli nie ustalą własnych regulaminów.
jan20-05-2002 09:58:01   [#13]
oczywiście końcówka ostatniego zdania powinna brzmieć: "jeśli samorządy nie ustalą własnych regulaminów"
Ewa z Rz20-05-2002 22:58:07   [#14]

Janie,

Pisząc powyższe słowa opierałam sie na paru uzasadnieniach wyroków sadowych i NSA i SN, a także uzasadnieniu wyroku sądowego jakie sama otrzymałam w sprawie jaką wytoczyła mi była nauczycielka.

W moim przypadku chodziło o zasady rozlicznia godzin ponadwymiarowych nauczyciela oraz wyliczania wynagrodzenia n-la, który swój etat realizuje zajęciami z dwóch różnych pensów. Organ prowadzacy powinien te sprawy uregulowac poprzez odpowiednie uchwały, ale tego nie zrobił. Wobec czego sąd zastosował odpowiednie rozporządzenie Menu, pomimo że formalnie nie obowiązywałao ono szkół samorządowych.

Ponieważ nasze samorządy są jakie są, mogą czasem "zapomnieć" o wydaniu jakiegos aktu prawnego i wówczas nie powinno być tak, że ktoś lub coś znajdzie się "w próżni".

A co ty byś radził w sytuacji, gdy organ prowadzący nie rozstrzygnie pewnych rzeczy, które powinien ustalić?

jan21-05-2002 14:30:02   [#15]

skoro NSA i SN też tak uważa...

Chyba nie mam wyjścia i muszę się pogodzić z faktami. Skoro takie są orzeczenia, to nie pozostaje nic innego jak tylko przyjąć to do wiadomości. Co nie zmienia faktu, iż uważam takie praktyki za nielogoczne.

Jeszcze raz się okazało, że twórcy oświatowego prawa bujają w obłokach i że prawo to jest nieegzekwowalne (nikt nie może zmusić samorządu do wydania regulaminu). Trudno się jednak dziwić - przykład idzie z góry. MENiS od dwóch lat nie jest w stanie wykonać ustawowej delegacji i wydać rozporządzenia w sprawie standardów zatrudniania nauczycieli.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]