Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zdalne nauczanie a RODO
strony: [ 1 ]
Andrzej z P23-03-2020 09:38:38   [#01]

Nie prowadziliśmy nauczania zdalnego przed zawieszeniem zajęć.

Teraz prowadzimy za pomocą dziennika elektronicznego i poczty elektronicznej.

Zawieszenie uległo przedłużeniu. Należałoby przejść na "wyższą formę nauczania zdalnego".

Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem www.epodreczniki.pl, - bezpieczeństwo gwarantuje MEN.

Ale chcąc skorzystać np z G Suite dla Szkół i Uczelni (GOOGLE)  uczniowie powinni podpisać zgody (lub opiekunowie dla niepełnoletnich) oraz kwestie bezpieczeństwa danych.

Postawienie własnej platformy  np. Moodle to już jest wyższa szkoła jazdy gdyż zgody i bezpieczeństwo jak wyżej ale jeszcze uruchomienie platformy, szkolenia dla nauczycieli i uczniów.

Co do RODO w "okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19"  to nie znalazłem informacji

Jak rozwiązujecie to u siebie?

 

 

martek23-03-2020 11:27:17   [#02]

Też nie wiem, co z tym fantem, my mamy grupy na messengerze i myślimy jeszcze o  skype, o pracy na platformie musimy zapomnieć, nie wiem jak to ogarnąć, może ktoś też tak ma....i już znalazł rozwiązanie?

Agsa27-03-2020 17:04:19   [#03]

znalazłam taką oto prezentację. Gdyby ktoś chciał sobie podnieść ciśnienie, to może obejrzeć (a raczej wysłuchać)

https://www.youtube.com/watch?v=u6lMHAagZLY

Wybrałam najciekawsze, mim zdaniem, kwestie:

- przepisy RODO nie utrudniają przepisów specustawy zatem nie można ominąć przepisów rozporządzenia o ochronie danych osobowych

- wybrany (przez dyrektora)  sposób kształcenia będzie wpływać na przyjęte dotychczas zasady ochrony danych osobowych

- powstały nowe konteksty przetwarzania (bo jest nowy cel: kształcenie zdalne)

- zakładanie kont w imieniu innej/innych osób jest niedopuszczalne

- jeśli chcemy wykorzystywać platformy komercyjne, to należy uzyskać zgody na wykorzystanie adresów mailowych podanych np. w procesie rekrutacji

ola 1327-03-2020 17:16:32   [#04]

To jeszcze dorzucę: 
Ochrona wizerunku nauczyciela, który podczas wideokonferencji (czy to skype czy inny komunikator) jest nagrywa, a następnie jego wizerunek wykorzystany w jakiejś "kompozycji artystycznej". Czy nie trzeba byłoby o tym tez mówić, skoro mamy uregulowania dotyczące korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

Jacek27-03-2020 20:06:20   [#05]

maseczkę se założy albo maskę pgaz.. tylko z tą maską to korek od dołu cza odkorkować, by się nie udusił, albo w panice zerwie maskę w trakcie i wyjdzie gupio, że panikarz :-)


post został zmieniony: 27-03-2020 20:07:45
ola 1328-03-2020 10:55:31   [#06]

Jacku, o tym nie pomyślałam. Jednak co dwie głowy to nie jedna. :)

Karolina29-03-2020 10:51:19   [#07]

Jacku - można lepiej... kapelusz, okulary - to tego maseczka - no za nic nie do rozpoznania :)

Wydaje mi się, że cały świat łączy się z domów (ile śmiesznych sytuacji, pan w garniturze udziela wywiadu a z tyłu dzieci przeszkadzają lub widać po prostu dom prywatny) i nikt nie robi problemu tylko nauczyciele jak zwykle się martwią o swój wizerunek. No bez przesady. Kolejny raz to świadczy o nas, smutne :( 

Znalazłam taką poradę - dla wystraszonych

https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/nauczanie-zdalne-rodo-i-koronawirus-zycie-weryfikuje-przepisy,163575.html

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]