Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jubileuszówka emeryta
strony: [ 1 ]
Nionka05-07-2004 09:44:58   [#01]
Nauczycielka - emerytka, zatrudniona na 6/18 etatu u mnie(gim.) i 3/18 w placówce niepublicznej - czy należy jej się nagroda jubileuszowa za 35 lat pracy (mija tyle w sierpniu)? A jesli tak, to wyliczyć z 6/18 czy 9/18?
Janusz z W05-07-2004 17:10:54   [#02]

Nioniu co Ciebie inni obchodzą? ;-)

Dla Ciebie istotne jest to, że nauczycielka:

1. chce u Ciebie otrzymać nagrodę jubileuszową (składa wniosek o jej wypłacenie),

2. posiada udokumentowany okres pracy (dokumenty u Ciebie),

3. ma u Ciebie określoną część etatu stanowiącą współczynnik naliczenia nagrody (6/18).

Maria Anna06-07-2004 23:17:24   [#03]
 A propos, czy jest jakiś zakaz zatrudniania emerytów?
violka07-07-2004 08:35:04   [#04]

niby nie ma

ale tylu młodych jest bez pracy - niektóre organy "zalecają" nie przyjmować emerytów
Jolanta Szuchta07-07-2004 22:27:14   [#05]

Januszu

a czemu składa wniosek o wypłacenie nagrody jubileuszowej.

Ja zawsze płacę bez wniosku czy to bład?

Janusz z W07-07-2004 23:36:30   [#06]

Dobrze jest się zabezpieczać ;-)

Nigdy nie ma pewności (teoretycznie i praktycznie też) czy nie pracuje równocześnie w kilku miejscach. Oryginały dokumentów mogą znajdować się w różnych miejscach. A tak - pewność, że chce u Ciebie. Można to traktować jako nadgorliwość. Ale ja wiem jak znaczna ilość nauczycieli pracowała równocześnie w dwóch i więcej szkołach. Dostawali jedno zwolnienie lekarskie, przedstawiali tam, gdzie było więcej pracy, a w innych spokojnie pracowali. Obecnie ZUS przy naliczaniu kapitału początkowego lub emerytury zasypuje szkoły pismami o wyjaśnienia. Uczciwość, uczciwością, ale dobrze jest mieć pewność...
Uśka07-07-2004 23:43:19   [#07]
Ja też bez  wniosku
krystyna08-07-2004 00:44:43   [#08]

a w Inforze, w dziale "Kadry i płace" znalazłam wyjasnienia, które wskazują raczej na to, że pracownik żadnego wniosku w tej sprawie nie pisze,  natomiast jest obowiązany udowodnić swoje prawo do nagrody tylko wtedy, jeżeli w aktach osobowych będących w dyspozycji zakładu pracy brak jest odpowiedniej dokumentacji.

"Nie ma wątpliwości, że gdy prawo do nagrody jubileuszowej jest określone w przepisach obowiązujących dany zakład, wówczas jej wypłata jest obowiązkiem pracodawcy.

Pracownik ma pełne prawo oczekiwać, że taką nagrodę otrzyma jakby automatycznie – w terminie wynikającym z przepisów i bez konieczności składania wniosku w tej sprawie.

 Pracodawca powinien dotrzymać terminu wypłaty tej nagrody, określonego w przepisach, które w tej sprawie dotyczą jego zakładu.

Może na to wskazywać chociażby wyrok Sądu Najwyższego z 19 sierpnia 1999 r., w którym podkreślono, że nagroda jubileuszowa jest wymagalna niezwłocznie po nabyciu do niej prawa i od tej chwili należą się odsetki, choćby pracownik później wykazał okoliczności stanowiące przesłanki uprawniające do nagrody, a pracodawcy nie można było przypisać winy w opóźnieniu (sygn. akt I PKN 189/99). "

Igła13-07-2004 21:03:18   [#09]

jubileuszowa

A jezeli ktos odchodzi na rente to tez mu sie nalezy odprawa?
Nionka29-07-2004 12:55:17   [#10]
to płacę czy  nie? I Ile od 6/187 czy 9/218?
Janusz z W29-07-2004 13:33:31   [#11]

Płacisz

Nie masz Nioniu innego wyjścia i płacisz z etatu "swojego" czyli 6/18. Inne Ciebie nie interesują. Może to jednak przesada z żądaniem wniosku o wypłacenie, ale na pewno musisz mieć dokumentacje dotychczasowego zatrudnienia.
Konto zapomniane29-07-2004 21:12:25   [#12]
nagroda należy się n-lowi, dyrektor sam daje decyzję bez podania pracownika
Nionka03-08-2004 21:37:31   [#13]

Dzięki za pomoc, powiedzcie jeszcze, proszę, na jaki przepis się powołać, poniewaz  OP twierdzi, że nie powinnam wypłacać, bo ten nauczyciel nie ma pół etatu, tylko 6/18, a wtedy się nie należy. Muszę im podać podstawę prawną. Z góry dziękuję.

Violka, wiem,że wielu młodych jest bez pracy, ale ten nauczyciel, choc emeryt, wart jest kazdych pieniędzy... A co do młodych, to moje doswiadczenia z zatrudnianiem młodych ludzi nie są zbyt przyjemne. To przykre, ale mam wrażenie, że ostatnio do tego zawodu trafia zbyt wiele "przypadkowych" osób...

Janusz z W03-08-2004 23:25:17   [#14]

A organ czym uzsadni swoje poglądy?

Moim zdaniem zarówno Karta (art. 47) jak i  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418) nie "zająkują się" ani słowem o konieczności zatrudnienia nauczyciela na co najmniej pół etatu. To dlaczgo Ty masz udawadniać i uzasadniać, że jest inaczej? Możeszpowołać się na w.wym. art 47 KN oraz Rozporządzenie.
violka06-08-2004 01:05:16   [#15]

Nionka

też uważam, że skarby pedagogiczne nie charakteryzują się określoną liczbą lat pracy - znam wielu wspaniałych prawie emerytów, jak wspaniałą młodzież nauczycielską, którzy odchodzą, bo chcą już odpocząć albo odchodzą bo muszą

aż się serce kraje, jak tacy odchodzą, a ci co powinni (dla dobra dzieci) odejść - zostają  :-(

Nionka06-08-2004 12:16:07   [#16]
Dzięki wszystkim! Mój OP uważa, że dopiero od 1/2 etatu wszystko się liczy, także jubileuszówka.Dobrze, że jesteście. Pozdrawiam!
Martuś05-02-2005 19:43:00   [#17]
Czy ja dobrze zrozumiałam? Nauczycielowi, który jest na emeryturze i pracuje sobie na kilka godzin / 3/ i np. w sierpniu tymi 3 godzinami wypracuje 35-letni staż to powinien otrzymać nagrodę jubileuszową naliczoną z tych 3/18? Bardzo mi zależy na tym wyjaśnieniu.
Janusz z W06-02-2005 14:49:11   [#18]

Obstaję przy swoim

Martusiu obstaję przy swoim zdaniu: nie ma żadnego zapisu w przepisach prawa mówiącego o tym, że niezbędnym jest zatrudnienie nauczyciela na co najmniej 1/2 etatu w celu otrzymania nagrody jubileuszowej. Nie daj się zwieść tym, że KN w art. 3 pkt 3 mówi o stażu. Wtedy faktycznie niezbędne jest co najmniej pół etatu. Staż a wysługa lat w sensie zapisów ustawowych odnoszących się do nauczycieli nie są pojęciami tożsamymi.

A tak na marginesie: czy OP "nionki" ostatecznie dał się przekonać?

rzewa06-02-2005 17:02:02   [#19]

uważam, że

emerytowi zatrudnionemu np na 3/18 należy się wysługa (20%) i jubileuszówka o ile nie otrzyłmał jej wcześniej - nagrody jubileuszowe wypłaca się tylko raz.

Ale... okres pracy na mniej niz 1/2 etatu nie powoduje zwiększenia dodatku stażowego nie liczy się równiez do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej.

I tak: zatrudniam emeryta na 6/18 i "na wejściu" wypłacam mu dodatek stażowy 20% (o ile udokumentuje ten staz pracy świadectwami pracy - na pewno taki ma, ale powinien go udokumentować i tu własnie musi byc zatrudnienie na więcej niz 1/2 etatu). Załozmy, że tego stażu pracy będzie miał 34 lata i 10 m-cy, nie będzie mu wowczas przysługiwała nagroda jubileuszowa za 35 lat po 2 m-cach pracy. Ale teraz np. od drugirgo półrocza zwiększam mu wymiar na 10/18 - wtedy po przepracowaniu 2 m-cy wypłacam mu nagrodę jubileuszowa z tych 10/18 własnie.

Janusz z W06-02-2005 18:15:23   [#20]

Rzewo, dowody! ;-)

Wybacz mi moją niedelikatność, ale stwierdzenie typu "uważam, że" nie opierajace się na żadnej podstawie prawnej jest trochę nie na miejscu. Wskaż mi takową to pójdę do Canossy...
rzewa06-02-2005 20:39:38   [#21]

proszę, bardzo:

Rozporządzenie MENiS z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 z późn. zm.)

§5 ust. 5. Do okresów pracy wymaganych do nabycia prawa do dodatku za wysługę lat zalicza się okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (czasu pracy) oraz okresy pracy, o których mowa w art. 22 ust. 3 Karty Nauczyciela.

Fakt, obecnie skierowane do publikacji rozporządzenie nie zawiera tego zapisu, ale póki co obowiązuje rozporządzenie z 11.05.2000.

Janusz z W06-02-2005 21:06:59   [#22]

Odsyłam do tytułu wątku

Rzewo pytanie Martusi (#17) dotyczy nagrody jubileuszowej, a nie dodatku za wysługę lat. Blisko, nawet bardzo, ale to nie to samo. Ot i tyle...
rzewa07-02-2005 03:59:48   [#23]

masz rację! :-)

Obecnie w rozp, dot nagrody jubilewszowej nic nie ma na ten temat:

§ 1. 1. Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

2. W przypadku równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody zalicza się jeden z tych okresów.

Zatem jubileuszówka przysługuje nawet wówczas, gdy n-l ma np. 10% dodatek stażowy! Jeśli 10 lat przepracował tylko na kawałkach etatu (poniżej 1/2), a potem zatrudnił się na pełny wymiar, to po 3 latach dodtanie dodatek stażowy, a po 10 latach pracy w pełnym wymiarze (a 20 stażu ogólnego) otrzyma nagrodę jubileuszową z pełnego wymiaru i bedzie mial 10% dodatek stażowy.

Januszu, pamiętałam stare przepisy, które wiązały nagrodę jubileuszową z prawem do dodatku stażowego...

Znowu się czegoś nauczyłam, dziękuję!

:-)

nalix07-02-2005 08:14:10   [#24]

nagroda_jubileuszowa

Rok temu przegapiłem swoją nagrodę za 25 lat pracy, bo nie miałem udokumentowanej pracy w rolnictwie, a obecnie mam. Czy nie udałoby się odzyskać tej nagrody.

rzewa07-02-2005 11:11:20   [#25]

jak udokumentujesz

to natychmiast dostaniesz i śpiesz się, żeby otrzymać w przyszłości całą nagrodą za 30 lat pracy.
gimka07-02-2005 12:18:50   [#26]
To jeszcze ja chciałam się upewnić - a co z nauczycielem, który podczas zatrudnienia nabył prawo do nagrody, to zostało przeoczone :-/, został zwolniony i po pół roku napisał podanie o wypłatę? Wypłacić, prawda?
rzewa07-02-2005 12:25:51   [#27]
TAK!
Nionka07-02-2005 20:50:13   [#28]
Mój OP dał się przekonać.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]