Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Erasmus
strony: [ 1 ]
Lucy B16-02-2020 10:50:38   [#01]

Witam,

 

jak w waszych szkołach rozliczane są pieniądze z Erasmusa na wyjazdy - na podstawie diet, czy na podstawie  kwoty przydzielonej w projekcie ? Kto pobiera pieniądze i na jakiej podstawie  - delegacji czy zaproszenia z kraju, do którego jest wyjazd ?  I ostatnie : kto pobiera pieniądze przeznaczone dla uczniów ?

 

Będę wdzięczna za odpowiedź, bo księgowa nie wie na jakie przepisy się powołać i mamy z tym problem. 

NQla16-02-2020 15:40:28   [#02]

Wyjazd zagraniczny: dla nauczycieli jest określona w projekcie kwota ryczałtowa, ale wydatki realne moga być niższe/ wyższe. Oprócz oczywistych kosztów podróży są jeszcze pieniądze na zakwaterowanie dla nauczycieli ( max. stawkę za dobę określa rozporządzenie) oraz na tzw. utrzymanie. I tu znowu przydaje się aktualna tabela stawek za dobę w danym kraju np. 50 euro. Za te pieniądze nauczyciel musi sobie opłacić posiłki, lokalne przejazdy, bilety wstępu. W naszym przypadku (  a zrealizowałam 2 projekty Erasmus i 2 Comenius) zawsze dawałam nauczycielom tę dietę ( np 50 euro* liczba dobrze obliczonych dni za granicą ) do ręki, aby mogli nią swobodnie dysponować. Nikogo nie interesowało to, co ktoś sobie za to zjadł, ile itp. czy też kupił pamiątki. Chodzi o to, że podczas spotkania uczestników projektu w restauracji itp. nie spinać się , że nie mam pieniędzy. Na to są m.in. te diety i nie bierze się na to żadnych faktur itp.

W przypadku uczniów jest inaczej, rozliczałam każde euro tzn, dałam uczniom tzw. kieszonkowe np. 50 euro, ale z zastrzeżeniem, że na wszystko musi być paragon, np. zakup wody, pizzy, bilet wstępu itp., więc wydatki musiały mieć pokrycie w paragonach, fakturach.

Pieniądze pobiera się od księgowej na podstawie zapotrzebowania-zaliczki ( opartego na dobrze przeprowadzonej kalkulacji kosztów wyjazdu). Trzeba pilnować kwitów: hotel, przejazdy z /na lotnisko, wydatki na program przygotowany przez organizację goszczącą ( bilety wstępu, przejazdy, posiłki)- co powinno znaleźć odzwierciedlenie w stosownych fakturach), wydatki uczniów z ,,kieszonkowego''. W razie czego służę pomocą, kocham projekty, wszystkie 4 rozliczyłam modelowo ( 2 razy jako międzynarodowy koordynator), a początki nie były łatwe, szczególnie od strony księgowej. I z księgową warto mieć oddzielną umowę.

 

danek17-02-2020 15:07:33   [#03]

W ramach erasmusa ,szukamy chętnych do współpracy z Grecją .Okolice Katerini.

 

juasia17-02-2020 20:11:28   [#04]

a kiedy będą ogłoszone wyniki naboru?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]