Forum OSKKO - wątek

TEMAT: klasy wielozawodowe program
strony: [ 1 ]
Maro7730-10-2019 13:39:41   [#01]

Jeżeli w szkole prowadzone są klasy wielozawodowe i uczniowie korzystają z turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników (nie ma możliwości zrealizowania tego kształcenia  w szkole) kto odpowiada za przygotowanie programów nauczania kształcenia zawodowego? Według mnie podmiot realizujący taki turnus - centrum kształcenia zawodowego. Proszę o komentarz.

grzem30-10-2019 23:30:45   [#02]

Oczywiście tak jest, bez komentowania

elkap31-10-2019 14:34:33   [#03]

Nie czuję się ekspertem w zakresie szkolnictwa zawodowego, ale wydaje mi się, że to jednak dyrektor szkoły powinien wziąć odpowiedzialność za programy.

UoSO

Art. 22a.

3. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe nauczyciel lub zespół nauczycieli prowadzących kształcenie zawodowe w danym zawodzie przedstawia dyrektorowi szkoły program nauczania do danego zawodu.

4. Program wychowania przedszkolnego i programy nauczania, o których mowa w ust. 1 i 3, mogą obejmować treści nauczania wykraczające poza zakres treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, treści nauczania ustalonych dla danych zajęć edukacyjnych w podstawie programowej kształcenia ogólnego albo treści nauczania ustalonych w formie efektów kształcenia dla danego zawodu w podstawie programowej kształcenia w zawodach.

5. Program wychowania przedszkolnego i programy nauczania, o których mowa w ust. 1 i 3, powinny być dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów, dla których są przeznaczone.

6. Dyrektor przedszkola lub szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, danej innej formie wychowania przedszkolnego lub szkole przed-stawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieli odpowiednio program wychowania przedszkolnego lub programy nauczania, o których mowa w ust. 1 i 3.

7. Dopuszczone do użytku w danym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, danej innej formie wychowania przedszkolnego lub szkole programy wychowania przedszkolnego lub programy nauczania, o których mowa w ust. 1 i 3, stanowią odpowiednio zestaw programów wychowania przedszkolnego lub szkolny zestaw programów nauczania. Dyrektor przedszkola lub szkoły jest odpowiedzialny za uwzględnienie w zestawie programów wychowania przedszkolnego i szkolnym zestawie programów nauczania całości odpowiednio podstawy programowej wychowania przed-szkolnego lub podstawy programowej kształcenia ogólnego ustalonej dla danego etapu edukacyjnego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także całości podstawy programowej kształcenia w zawodach, w których kształci szkoła.

Wyobrażam to sobie tak, że centrum może opracować program, ale przekazuje go szkole do akceptacji, a dyrektor po zaopiniowaniu go przez RP włącza go do szkolnego zestawu.

 

rzewa02-11-2019 20:56:31   [#04]

nie ma tych programów w szkolnym zestawie i nie są one dopuszczane przez dyrektora szkoły -> to placówka organizująca turnus dokształcania teoretycznego opracowuje program i przeprowadza szkolenie oraz wystawia zaświadczenie o jego ukończeniu -> patrz §17 do §21 rozporządzenia MEN z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652)

szkoła dlatego kieruje młodocianych na taki turnus do centrum, gdyż nie posiada kwalifikowanej kadry pedagogicznej w zakresie tego zawodu -> wobec tego kto niby miałby taki program opracować?

a centrum odpowiada za cały turnus: zarówno za jego przygotowanie (program), za kwalifikacje kadry, za realizację programu a także za ocenę wiedzy i umiejętności uczestników

didu03-11-2019 17:28:14   [#05]

to też może się przydać

Art. 120a. Ustawy Prawo oświatowe
1. Pracodawca zatrudniający młodocianych w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, kierujący ich na dokształcanie teoretyczne do branżowej szkoły I stopnia zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 191 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.-Kodeks pracy, ustala z dyrektorem szkoły:

1) zakres kształcenia zawodowego zapewnianego przez szkołę
i pracodawcę, wynikający z programu nauczania zawodu;

2) liczbę dni w tygodniu, w których zajęcia praktyczne odbywają się u pracodawcy;

3) sposób monitorowania przez każdą ze stron realizacji programu nauczania zawodu.

Maro7704-11-2019 09:52:54   [#06]

Dziękuję za zainteresowanie tematem i komentarze.

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące programów nauczania w klasach wielozawodowych. W par.7 rozp. MEN w sprawie praktycznej nauki zawodu jest: "do umowy (o praktyczną naukę zawodu) dołącza się program nauczania danego zawodu" i pytanie kto jest odpowiedzialny za opracowanie takiego programu nauczania dla zawodu, jeżeli w szkole brak jest specjalistów w tych zawodach.

rzewa04-11-2019 11:26:02   [#07]

podmiot realizujący turnus dokształcania teoretycznego -> program kształcenia zawodowego musi zawierać podstawę programową kształcenia w zawodzie zatem musi być w nim zarówno kształcenie teoretyczne jak i praktyczne

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]