Forum OSKKO - wątek

TEMAT: książki na wakacje?
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
Dorotka N01-02-2010 12:59:07   [#151]

Ależ Ci Magosiu zazdroszczę tego czasu (niezależnie odprzyczyn oczywiście), ja go wykradam kosztem np. prasowania :-)

przeczytaj Barta też

Magosia11-02-2010 23:36:31   [#152]

Wklejam - szczególnie dla tych, którzy zaczynają Ferie:-) 

 

Niemce, 8.01.2010.

 

Witam serdecznieJ

 

Tak niedawno polecałam książki na świąteczne czytanie, a tu już po… Znów przede mną stos przeczytanych historii, ludzkich losów, przemyśleń.. Znów dzielę się wrażeniami, polecam lektury. Wiem, wiem, styczeń to nie jest dobry czas na czytanie książek - koniec okresu, klasyfikacja, podsumowania, analiza wyników egzaminów, wywiadówki. Ale zimowe wieczory długie, domowe porządki porobione, w perspektywie ferie. Zapraszam do świata książek – dziś wyrównany poziom.

 

 

Na początek mój książkowy prezent pod choinką:

 

1.      Małgorzata Kalicińska „Fikołki na trzepaku” – 8. Wysoka punktacja przede wszystkim z powodów sentymentalno - wspomnieniowych. Nic tak podobno nie łączy jak pamięć dzieciństwa. Są to „wspomnienia dziecka, obrazki zatrzymane w kadrze” autorki sagi o Rozlewisku (rocznik 1956). Polecam wszystkim, którzy chcą sobie przypomnieć, w co się bawiło, co się nosiło, co kupowało, jadło, czego słuchało, jak się zakochiwało pół wieku temu. Młodsi mogą czytać, pod warunkiem, że mają wyobraźnię i empatię;-)

 

2.      Ewa Siarkiewicz „Kuźnia na Rozdrożu” i „Kuźnia Głupców” -6. Literatura kobieca, czyli czytadło na wieczory/dni, kiedy mamy zły humor. Jak to zwykle bywa, po wielu perypetiach wszystko dobrze się kończy, mimo że główna bohaterka ginie w pierwszym akapicie opowieści. Jeśli ktoś lubi rekwizyty z pogranicza magii (karty, eliksiry, sny) doceni klimat. Mnie ujęły trafne psychologicznie portrety bohaterek. Wciąga, czyta się lekko.

 

3.      Anna Gawalda „Kochałem ją”  - 7. Ujmująca historia porzuconej kobiety i mężczyzny, który nie potrafił porzucić. Nic nie jest proste i oczywiste. Nic nie jest ani czarne, ani białe. Polecam – do przeczytania w jeden wieczór.

 

4.      Bernhard Schlink „Lektor” -7. Światowy bestseller niemieckiego pisarza. Niebanalne zauroczenie młodego chłopaka kobietą o niejasnej przeszłości. Moralne i prawne rozterki o winie, karze, wyrzutach sumienia. Podobnie jak poprzednia pozycja - zmusza do zastanowienia się nad schematami ocen, stereotypami myślenia.

 

5.      Marsha Mehran „Zupa z granatów” -7. Ujmująca, klimatyczna opowieść o trzech siostrach, uciekinierkach z Iranu, które próbują odnaleźć swój świat w prowincjonalnym irlandzkim miasteczku. Dodatkowym smakiem książki są przepisy na oryginalne egzotyczne potrawy.

 

6.      Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo” – 6+1.. Dobra literatura dziecięca: humor, chwilowe poczucie zagrożenia, dom i rodzice jako bezpieczna przystań. Bez ckliwości, dydaktyzmu, z wyobraźnią. Polecam od lat 7 do powyżej, wszystkim, którzy nie zapomnieli w sobie dziecka. Dodatkowy punkt za obrazki (kadry z filmu) - też polecam.

 

7.      Elizabeth Kostova „Historyk” -?. Mimo dobrych chęci i samozaparcia doczytałam do połowy, czyli do 325 strony. Dalej sobie odpuściłam..Może gdybym lubiła wampiry? Ale nie lubię.

 

Na dziś tyle propozycji. Muszę jeszcze posprzątać biurko - właśnie dowiedziałam się, że 8 stycznie to Dzień Sprzątania Biurka. Zatem – do dzieła. Najpierw oddam do biblioteki przeczytane książki. Uwaga: pozycje od 1-4 –Gminna Biblioteka Publiczna, 5-7 Biblioteka Zespołu Szkół w Niemcach.

 

                                             Pozdrawiam serdecznieJ                                                      Małgorzata Nowak

 

 I druga część:

Niemce,11.02.2010.

 

Witam serdecznieJ

 

Zima sprzyja czytaniu. Są dwie przyjemności zimowych dni, na które mam teraz czas: czytanie i oglądanie dobrych filmów. Wiem, wiem, jak się chodzi do szkoły, jak się uczy lub uczy innych, tego czasu mało. Ale - zbliżają się ferie. Zapraszam do świata książek. O filmach napiszę kiedy indziejJ

 

 

Na początek absolutny hit:

 

1.      Stieg Larsson:Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem” i  Zamek z piasku” - 10 Trzyczęściowa seria „Millennium” liczy ponad 2000 stron (słownie: dwa tysiące!), przeczytanie pierwszej części zajęło mi dwa dni/noce (oczywiście z przerwami na domowe zajęcia), całość pochłonęłam w ciągu dwóch tygodni. Nie lubię kryminałów, nie lubię literatury o tematyce polityczno/finansowo/gospodarczej. Nie przepadam za opisami przemocy, ale w tym przypadku-absolutnie uległam kunsztowi pisarskiemu. Polecane książki to rewelacyjne powieści kryminalne z niesamowicie zawiłymi historiami, zwrotami akcji, z mnóstwem szczegółów, przekonującymi portretami psychologicznymi. Bohaterami wszystkich trzech serii są Mikael Blomkvist - dociekliwy dziennikarz finansowy i wydawca niezależnego magazynu Millennium oraz Lisbeth Salander - intrygująca outsiderka i utalentowana hakerka komputerowa, pracująca jako wolny strzelec dla służb bezpieczeństwa. Poruszane problemy: przemoc wobec kobiet, tajemnice rodzinne, zawiłości ludzkiej duszy, metody pracy służb specjalnych, relacje obywatel a organa władzy, prawa jednostki a społeczeństwo, przyjaźń, lojalność, współpraca… Długo mogłabym wyliczać bogactwo poruszanej tematyki. Ostrzegam- to nie są książki dla grzecznych dzieci. To literatura dla dorosłych, których nie porazi styl życia w Szwecji nieco odmienny od modelu polskiej rodziny, dla ludzi, którzy w książkach szukają prawdy o świecie, który jest obok, a którego czasem nie chcemy dostrzegać. Ogromnie szkoda, że Stieg Larssen już nic nie napisze. Ten znany szwedzki dziennikarz zmarł nagle na atak serca w listopadzie 2004 roku, tuż przed ukazaniem się pierwszej części kryminalnej trylogii Millennium.

 

2.      Fannie Flagg „Witaj na świecie Maleńka” – 7. Nostalgiczna, ciepła, pełna wiary w ludzi powieść o zagmatwanej historii amerykańskiej dziennikarki. Obok siebie: humor, łzy, rozpacz, świetne satyryczne portrety i sytuacje, poszukiwanie sensu życia, pytanie o moralną cenę kariery medialnej. Zagrożenia pracoholizmu, wartość rodziny, siła wsparcia przyjaciół. Polecam- 470 stron, ale niewielki formatJ.

 

3.      Philippe Besson „Chłopiec z Włoch” -6. Ciekawy zabieg narracyjny: trzech bohaterów, trzech narratorów, z których jeden nie żyje. Temat odwieczny: miłość w niecodziennym trójkącie. Polecam jako eksperyment literacki.

 

Na dzisiaj tyle rekomendacji- przyjemnego czytania.  Uwaga: pozycje od 1-2 –Gminna Biblioteka Publiczna, 3- Biblioteka Zespołu Szkół w Niemcach.

 

                             Pozdrawiam serdecznieJ                                                      Małgorzata Nowak

 

 

 

Zola15-02-2010 01:44:58   [#153]
to ja dołożę jeszcze "Biała gorączka " Jacek Hugo-Bader
pozdrawiam , lecę na Housa
Magosia07-03-2010 19:01:03   [#154]

Jestem w trakcie czytania (od wczoraj)Domoslawskiego "Kapuściński non-fiction".

Wciągnęło mnie, zdecydowanie pozytywny odbiór- a byłam ciekawa swojej oceny po medialnych dyskusjach.

Swoją drogą, lepszej reklamy trudno sobie wymarzyć. ;-)

A jak Wasze opinie- jesli czytaliście/czytacie?

Małgorzata18-07-2010 19:14:25   [#155]

odświeżę mój ulubiony wątek, bo udało mi się wreszcie przeczytać Barta ,,Fabrykę muchołapek" i teraz czekam na ,,Rewers" i na książkę i na film

ciekawe - nie miałam o nim pojęcia, więc dzięki Dorotce wzbogaciłam się czytelniczo :)

Leszek19-07-2010 10:32:45   [#156]

"Kapuściński non-fiction" - długo czytałem ale doszedłem do końca (ciekawa książka dla mnie),

polecam 

Łysiaka Tomasza "Psy Tartaru" - m.in. nowe spojrzenie na ostatnie chwile życia Henryka Pobożnego

pozdrawiam

Fred19-07-2010 13:59:35   [#157]

Muzyka na wakacje. ;-)
http://www.youtube.com/watch?v=eLcY1WSX2gE

http://www.youtube.com/watch?v=J88lFkoXEQU&feature=related


post został zmieniony: 20-07-2010 10:33:07
Dorotka N21-07-2010 20:19:15   [#158]

o :-) jak fajnie, że wątek się dzięki Małgorzacie "odświeżył"... Bart był moim odkryciem, bardzo ciekawy pisarz, Rewers przeczytałam, film czeka na obejrzenie

ale pewnie zabiorę się za Non-Fiction, leży spokojnie na półce, czekając na swój czas :-) no i jak zwykle Leszek zaciekawił mnie recenzją Łysiaka, chyba nabędę

a moja starsza córka zaczytuje się właśnie Erickiem Emanuellem Schmittem (ten od Oskara i pani Róży) i jego znakomitą powieścią - Kiedy byłem dziełem sztuki, polecam

z kryminałów - odkrycie niemieckie: Charlotte Link, Ostatni ślad , no i Marek Krajewski, którego nadal lubię i jego najnowsze Erynie

 

Ala21-07-2010 22:01:26   [#159]
właśnie skończyłam czytać Schmitta Ulisses z Bagdadu - też polecam :-)
Małgorzata22-07-2010 17:34:42   [#160]

 ,,Gdyby ci kiedyś powiedziała" J. Budnitz, ciekawa i wciągająca, przypomina klimatem najlepszą książkę Olgi Tokarczuk ,,Prawiek"

http://www.granice.pl/recenzja.php?id=5&id3=661

po raz drugi zaczęłam Elfride Jelinek, chociaż po pierwszym podejściu zniechęciłam się, ma dość specyficzny sposób widzenia świata, pokazuje jednak jakąś prawdę - przeczytałam ,,Żądzę" - dość szokujące,  nie chodzi o sposób opisywania i język, którym się posługuje, raczej o problem poruszany - zniewolenie kobiet

czeka jeszcze na półce Jacek Hugo - Bader ,, Biała gorączka" - fragmenty czytałam w Wyborczej, ciekawa wiec jestem całości, choć to dość przygnębiająca lektura

 a jeśli chodzi o Rewers to czekam na książkę, na razie zachwyciłam się filmem - jest świetny :))

Bazia19-09-2010 19:35:27   [#161]

 "Całopalenie" Mortona czytałam ponad 20 lat temu. Zrobiła na mnie wrażenie.  Wpadła mi w ręce wczoraj i zamierzam do niej wrócić w jesienno-zimowe wieczory. Myślę, że warto. 

Akcja "Całopalenia" toczy się w styczniu 1945 roku, tuż po przejściu frontu. Niemców już nie ma, ale zostało całe zło, które nagromadziło się przez lata, wszystkie nieprawidłowości i krzywdy, które powinny zostać naprawione lub ukarane (w powszechnym odczuciu - pomszczone). Łatwo się domyślić, że w takiej sytuacji wyjdą na jaw wszelkie dawne sąsiedzkie porachunki i żale.

http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=49685

Leszek19-09-2010 21:47:30   [#162]

Czytam obecnie w chwilach wolnych Ildefonso Falcones "Ręka Fatimy" - XVI-wieczna Andaluzja,

polecam też tegoż autora wcześniejszą "Katedrę w  Barcelonie" - XIV-wieczna Katalonia


pozdrawiam

izael19-09-2010 22:45:20   [#163]
"Katedrę w Barcelonie" czytałam:) Chętnie sięgnę po następną książkę tego autora.
Marek Pleśniar20-09-2010 01:50:29   [#164]
jest czynem niecnym przypominanie nam o wakacjach;-)
izael20-09-2010 09:00:55   [#165]

Eeee tam:)

to właśnie przypominanie o wakacjach daje siłę na przetrwanie

takie światełko w tunelu:)))

a i tak o książki tu głównie chodzi

Józefina01-06-2011 22:14:47   [#166]

A jakie propozycje na ten rok, na te wakacje??? Polećcie coś lekkiego, wesołego co bym mogła się zrelaksować.

 

beera01-06-2011 22:16:22   [#167]

ja szukam kryminałów - w starym stylu

angielskie klimaty, bluszcz, zarośnięte ogrody, mało krwi itp:)

zna ktoś?


Marek Pleśniar02-06-2011 08:27:32   [#168]

 "Super smutna i prawdziwa historia miłosna"

Wyobraź sobie świat bez szelestu kartek, bez zapachu zadrukowanego papieru. Świat, gdzie o każdym swoim kroku meldujesz na Facebooku, a filmy oglądasz na tablecie jeszcze przed premierą. Nie trzeba wysiłku, by zobaczyć to w głowie; to się dzieje. Jesteśmy bankrutami życia, postęp technologiczny niedługo nas zje. Niezbyt przyjemna wizja, a jednak z uporem maniaka dążymy do jej realizacji. Za kilka lat Shteyngard powie A nie mówiłem…

dodam: swoją drogą fajna inicjatywa http://ksiazkanalato.pl/2010/


post został zmieniony: 02-06-2011 08:56:34
bogda402-06-2011 08:49:24   [#169]

polecam Dorotę Sumińską z autobiografią i koniecznie ...Zwierz w łóżku ;)

.........

ale stary piękny wątek

Marek Pleśniar02-06-2011 13:39:07   [#170]

Uwikłanie

Zygmunt Miłoszewski

Jest to fascynujący polski kryminał, w którym tajemnice sięgają czasów PRL-u mimo upływu 20 lat od upadku żelaznej kurtyny. Dochodzenie jest błyskotliwie prowadzone, a kłopoty z nim związane Szacki odczuwa tak samo mocno jak wybuch radości życia po spotkaniu energicznej dziennikarki. Równocześnie kluczowym elementem fabuły jest Warszawa, nowoczesne miasto naznaczone bliznami komunizmu.

www.themysterygazette.blogspot.com


reklamuję faceta za felietony w dodatku Kobieta w Newsweeku;-)

tak, czytam ten dodatek:-) Dla 2 ostatnich felietonów - jego i obok takiej pani


Leszek03-06-2011 10:15:09   [#171]

Polecam Bernarda Cornwella:

Trylogia arturiańska,

Trylogia Świętego Graala,

Kompanie Richarda Sharpe'a,

cykl "Wojny Wikingów" .

pozdrawiam



Bazia06-06-2011 22:55:58   [#172]

jeszcze chwila i już ............. wakacje:)))))))))))))

http://www.youtube.com/watch?v=NYEAB97T7kk

annamaria18-06-2011 18:24:39   [#173]
a ja co by było niegrzecznie polecam odważny i niektórych bulwersujący  Trans Gretkowskiej i Bóg zapłać Tochmana- mam ochotę w sprawozdaniu rocznym z indywidualnej pracy nauczyciela umieścić pozycję "przeczytane książki w ostatnim roku szkolnym":)
Józefina19-06-2011 21:18:59   [#174]

Poproszę coś lekkiego, ale bez przesady z dobrym dowcipem- dzięki za polecanych trzech panów , odkrytych właśnie na forum.  Jestem w takim momencie swego życia , że potrzebuję radości , choćby ze słowa pisanego.

 

Bazia20-06-2011 23:09:43   [#175]

Dlaczego tak bardzo chcesz "rozeznawać" nauczyciela? Czy to będzie służyć poprawie pracy szkoły? Czuję w tym pewną chęć inwigilacji lub chęć pokazania, jakim nauczyciel jest ignorantem. Czemu ma służyć takie pytanie?

Tere, a może zapytać czy myją zęby po każdym posiłku i ręce po wyjściu z toalety? To przecież takie ważne.

izael20-06-2011 23:35:59   [#176]

Baziu:)

wojowniczo nastawiona jesteś?

:))

chętnie porozmawiałabym ze swoimi nauczycielami, co ostatnio czytali...

to może być ciekawe i dla mnie i dla nich:)

Bazia20-06-2011 23:54:12   [#177]

 Ja rozmawiam często  na ten temat, także na tematy muzyczne, upodobania filmowe itp.  To jednak są rozmowy towarzyskie , nie służbowe :)

Zastanawia mnie, dlaczego tak bardzo niektórzy dyrektorzy chcą wchodzić w sferę prywatności tam, gdzie jest miejsce tylko na relacje służbowe? Oczywiście mam swoją teorię na ten temat (ale to tylko moje domysły), dlatego ciekawa jestem intencji Tere.

izael21-06-2011 00:05:03   [#178]

eeeee

lepiej pogadajmy o książkach:)

ja sobie ostatnio czytuję Zafona

bo niektóre z jego książek jak bajki są

a mnie takiej lekkości trzeba, po czytaniu rozporządzeń, sprawozdań, raportów

brrrr:(

Bazia21-06-2011 00:10:23   [#179]

A mnie się czytać nie chce, wiekszość pozycji jest dla mnie za trudna;)

Zdałam dzisiaj o 16.10 ostatni moduł ważnego dla mnie egzaminu i mam fizyczną niechęć do tekstu pisanego:)

 

izael21-06-2011 00:13:52   [#180]

to przez chwilę jesteś usprawiedliwiona

po prostu odpocznij:)

i gratuluję zdania

Bazia21-06-2011 00:19:03   [#181]

 Dziękuję :)

Idę spać bez książki do poduszki (zresztą, nie po raz pierwszy w życiu :)) Dobrej nocy Izuś, dzięki za miły wieczór.

izael21-06-2011 00:20:24   [#182]
:)
Józefina22-06-2011 21:00:19   [#183]

Zafona czytam co tylko się ukaże, i super jest- to prawda.

A coś śmiesznego poproszę ,

podzielcie się proszę ...........

dyrlo23-06-2011 08:57:54   [#184]

Miałam audyt z KZ - jeszcze w kwietniu - wczoraj Pani przyniosła mi raport mający 64 strony A4 - więc mam co czytać ;-(((

aniaB24-06-2011 11:01:05   [#185]
Tylko pytanie, czy to będzie śmieszne? Oby tak było.
dyrlo24-06-2011 12:30:49   [#186]
Nie jest źle ;-)
Gaba26-06-2011 21:32:04   [#187]
"Jutro" John Marsden, wydawnictwo ZNAK, jedna z najlepszych książek także dla dzieciaków, jaką czytałam.
Józefina01-07-2011 09:38:37   [#188]

tak, Gabo, ale to za trudny klimat jak dla mnie,

pozdrawiam

Małgorzata13-07-2011 19:44:29   [#189]

 

 thriller psychologiczny - pierwszy raz czytałam Krajewskiego - niezłe, fajnie się czyta

http://www.marekkrajewski.pl/koniec_swiata_w_breslau.html



Małgorzata14-07-2011 23:12:57   [#190]

 

http://ksiazki.wp.pl/aid,22779,nazwisko,Charlaine-Harris,autor.html?ticaid=1ca97

powyżej można o autorce poczytać - nawet nie miałam pojęcia, że jest od ,,Czystej krwi" ;)

a kryminał świetny - idealny na wakacje - przeczytałam go w ciągu jednego dnia

do tego happy end po mrożących krew w żyłach wypadkach





renka19-07-2011 13:03:12   [#191]

Właśnie skończyłam czytać "Miłość na gruzach Kosowa" oparta na faktach książka,którą polecam

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/pomorskie/news/milosc-na-gruzach-kosowa,1132372

izael19-07-2011 13:50:13   [#192]

a ja mam przed sobą Evansa "Odważni"

i zobaczę, co to jest...

a ostatnio Krajewskiego czytywałam i owszem:) podobało mi się to czytanie

Małgorzata22-07-2011 22:19:54   [#193]

przeczytałam kolejną książkę Krajewskiego -wielka literatura to nie jest, ale dobrze się czyta, dobrze opowiedziana historia

 a tu konkurs na książkę lata

http://www.przykominku.com/plebiscyt_regulamin2011

tutaj ciekawa strona, gdzie go znalazłam

http://prowincjonalnenauczycielstwo.blogspot.com/

Marek Pleśniar09-08-2011 11:21:41   [#194]

http://blogbiszopa.blog.onet.pl/Wizyta-u-Znaczy-Kapitana,2,ID432474602,n

Ulicę West View Road znalazłem bez trudu.
- Osiągnąłeś cel – poinformował mnie GPS miłym kobiecym głosem w momencie, kiedy przejeżdżałem przez bramę cmentarza. Zaparkowałem samochód, wysiadłem i rozejrzałem się wokół. Cmentarz był mały, ale bardzo urokliwy i dobrze utrzymany. Przy bramie znajdował się dom dozorcy, który właśnie zamiatał patio. Podszedłem bliżej.
- Pan do kapitana Stankiewicza, prawda? - powiedział dozorca zanim jeszcze zdążyłem się odezwać – Pierwsza alejka w prawo, grób znajdzie pan po prawej stronie.

"Znaczy kapitan" :-) Sczytany do imentu.

Jeśli zdążę to sobie odświeżę to chętnie

Małgorzata10-08-2011 20:17:12   [#195]

też to lubię, choć czytałam dawno temu :)

a tera zbliżam się do końca ,, Bastionu" Kinga, może i nie jest to wyjątkowo oryginalna wizja końca świata i nowego życia po zagładzie ( jeśli obejrzało się Mad Maxa,to niczym nie można być zaskoczonym ) ale niezła proza - lubię Kinga, choć w tym przypadku zdecydowanie przydałyby się skróty, ostatnią tak obszerną książką był chyba ,, Ulisses" Joyce'a

http://horror.com.pl/books/recka.php?id=180

Leszek10-08-2011 20:38:16   [#196]

pojawił się t. 3 "Samozwańca" Jacka Komudy

pozdrawiam

DYREK30-06-2013 09:11:38   [#197]

^;-)

Leszek30-06-2013 10:03:05   [#198]

Mariusz Wollny "Krwawa jutrznia"

pozdrawiam

dyrlo30-06-2013 15:34:17   [#199]

Maria Nurowska "Panny i wdowy" (3 tomy)

Leszek12-07-2013 13:12:20   [#200]

Spustoszenie - Bernard Cornwell - najnowsza o przygodach wojennych por. Sharpe`a

pozdrawiam

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]