Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Żal tych 7500
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar19-06-2019 08:24:49   [#01]

Dziś ostatni gaszą światło

7500 gimnazjów, prawie równo milion uczniów.. Zazdrościliśmy dyrektorom tworzonych od podstaw gimnazjów, że mogą sobie dobrać kadrę, stworzyć coś lepiej. Przez lata stały się te szkoły istnymi laboratoriami zmian, z bardzo wieloma ciekawymi pomysłami, które czerpaliśmy na pożytek innych poziomów szkół.

=====

5 lat temu czytałem: "Polskie gimnazja w światowej czołówce. "To fenomen""

rok temu: "pozostawieni samym sobie. To są dziś zapomniane klasy. Na zasadzie "jeszcze są, muszą jeszcze przezimować ten rok, jakoś to będzie. A potem o nich zapomnimy""

====

Owszem. Szkoły te, wraz z podstawówkami i ponadgimnazjalnymi miały ogromną słabość, która należało zlikwidować zamiast niszczyć jakiegoś oświatowego kozła ofiarnego: uczenie pod linijkę egzaminów i sprawdzianów, brak czasu na rozmowę.

dziś, zamiast zajmować się tym problemem, zajmujemy się reorganizacjami, wywracaniem wszystkiego oprócz rzeczy ważnych

A, wraz z gimnazjalistami dziś odejdzie wielu dobrych nauczycieli, nie wróci wiele dobrych pomysłów na szkołę.

Powodzenia na nowej drodze życia... I dziękujemy.
Chociaż my - bo państwo, które powołało gimnazja, Wam nie podziękuje za te lata tworzenia. Wiem - bo sprawdziłem - ani słowa w "Podsumowaniu roku" na stronie men.gov.pl. Jakby Was nigdy nie było


post został zmieniony: 20-06-2019 20:16:25
KahaM20-06-2019 00:48:25   [#02]

ech.... wiem, że to egoistyczne, ale dobrze, ze chociaż moje prywatne dzieci miały możliwość skończyć gimnazjum.. 

Marek Pleśniar21-06-2019 15:40:10   [#03]

minister też Wam podziękował:

"Chociaż jesteśmy w momencie, w którym gimnazja faktycznie przestają istnieć, nikt nie manifestuje w ich obronie, nikt nie woła: przywróćcie gimnazja, nie możemy bez nich żyć!"
[Dariusz Piontkowski]

---

https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/dariusz-piontkowski-wierze-ze-nauczyciele-nie-beda-mieli-powodow-do-strajkowania,127661.html

 


post został zmieniony: 21-06-2019 15:40:27
rzewa22-06-2019 02:17:45   [#04]

hm... byłam przeciwnikiem tworzenia gimnazjów w 1999 r., po 16 latach ich funkcjonowania gorąco protestowałam przeciwko ich  likwidacji (nadal uważam, że to była zbrodnia: likwidować najlepsze szkoły i to jeszcze w taki sposób), ale...

gdyby ktoś teraz zamierzał gimnazja przywracać, to chyba bym protestowała już nie tylko słowem a we wszelki możliwy sposób (a nawet niemożliwy)

i czy to świadczy o chwiejności moich poglądów? w żadnym razie! - za każdym razem powód był i jest ten sam i w żadnym razie nie jest nim lęk przed zmianą czy zachowanie status quo...


post został zmieniony: 22-06-2019 02:18:22
barbara7125-06-2019 23:26:44   [#05]

Byłam świadkiem powstawania gimnazjów. Z podstawówek przewożono dzieci do innych podstawówek- przeinaczonych na gimnazja. Jedne dzieci/nauczyciele byli swoi, inni obcy. Nie do końca żal/

Marek Pleśniar25-06-2019 23:43:06   [#06]

sądząc po średniej wieku, wszyscy byliśmy świadkami

barbara7126-06-2019 13:17:36   [#07]

Przyznacie, że było wiele zamieszania. Tak sobie teraz przypomniałam, jak to w świetle obietnic o "szklanych domach" wkroczyliśmy wraz z uczniami do ciasnej sali lekcyjnej w nowej szkole. Z 33 uczniami :)

Marek Pleśniar26-06-2019 14:48:04   [#08]

było sporo zamieszania i w związku z tym należało zrobić zamieszanie od nowa - w drugą stronę?
jestem zwolennikiem gimnazjów bo widzę jak poprawiły się wyniki kształcenia nastolatków, na co są dowody twarde.
Ale nawet tak uważając nie jestem za np przywróceniem gimnazjum jakby się znowu coś zmieniło w polityce.
Właśnie ze wspomnianego powodu. Jak zmieniać to raz a dobrze i na długo

 

A to ostatnie nie było "a dobrze" tylko "raz a"

Marek Pleśniar26-06-2019 15:15:21   [#09]

Ewa Drobek (dość znana nauczycielka) pisze właśnie na fejsie:

6 lat klas teatralnych w Żmicho 🎭
Ja, to wymyśliłam w tramwaju numer 10( ZTM powinno mi zasponsorować dożywotnio bilet za te wszystkie pomysły
Pracowaliśmy razem na sukces tych klas dla naszych super uczniów. Wymyślaliśmy cuda, wianki. Spektakle, festiwale, szeptanki....
Razem gasimy światło...


I jeszcze je razem zapalimy!
Wierzę w to!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]