Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Związki zawodowe a ZFŚS
strony: [ 1 ]
DICK14-02-2019 09:14:14   [#01]

W szkole pracuje 30 osób z tego 2 osoby są członkami ZZ. Ich przedstawiciel ma prawo opiniowania świadczeń. Co zrobić w sytuacji jak większość osób nie należących do ZZ nie wyraża zgody na wgląd przedstawiciela ZZ do ich danych osobowych.

AnJa14-02-2019 09:20:10   [#02]

Tak na moją logikę: wystarczy nie składac wniosku.

Bo dyrektor prawa złamać nie może.

izael14-02-2019 09:33:37   [#03]

:))))

DYREK14-02-2019 10:53:08   [#04]

Przesłanka przetwarzania tych danych, to odpowiedni przepis prawny ustawy o zfśs oraz ustawy o zz. Zawsze istnieje ryzyko wykorzystania przekazanych informacji w sposób sprzeczny z celem ich pozyskania. Nie oznacza to jednak, że takie przypuszczenie upoważnia dyrektora do odmowy upoważnionemu przedstawicielowi zz dostępu do tych danych.

DYREK14-02-2019 10:57:55   [#05]

Należy sprawdzić, czy przedstawiciel zz ma stosowne upoważnienie (pełnomocnictwo) zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej.

W oświacie w zasadzie jest tak (vide: statut ZNP lub NSZZ " Solidarność") :

  • organizacja międzyzakładowa = organizacja zakładowa,
  • co do zasady stroną dla dyrektora jest zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa (np. w ZNP to Zarząd Oddziału),
  • uprawnień zakładowej organizacji związkowej nie posiada ognisko ZNP lub koło NSZZ " Solidarność".
kaef19-05-2020 09:55:24   [#06]

W oświacie w zasadzie jest tak (vide: statut ZNP lub NSZZ " Solidarność") :

  • organizacja międzyzakładowa = organizacja zakładowa,
  • co do zasady stroną dla dyrektora jest zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa (np. w ZNP to Zarząd Oddziału),
  • uprawnień zakładowej organizacji związkowej nie posiada ognisko ZNP lub koło NSZZ " Solidarność".

Czy dobrze zatem rozumiem, że przy wprowadzaniu zmian w regulaminie ZFŚS nie wystarczy podpis pod regulaminem przewodniczącego ogniska ZNP?

halinah19-05-2020 10:40:27   [#07]

Chyba, że dostał upoważnienie od prezesa Oddziału do takich czynności. Powinno to być dostarczone do szkoły na piśmie.

 

ReniaB19-05-2020 13:47:01   [#08]

Przedstawiciel zz ma obowiązek zachowania danych w tajemnicy i powinien potwierdzić to pisemnie

 u mnie opiniuje podział środków procentowy całości funduszu na dany rok , a do przydzielania środków opiniuje ich podział w zależności od dochodu i do tego nie potrzebuje żadnej informacji o pracowniku

 jedyna sytuacja , gdy te informację są przedstawiane to przydział zapomóg losowych i socjalnych

majaaaa28-05-2020 08:59:24   [#09]

Mam pytanie dotyczące ZFŚS jestem po kontroli z PIP, Pani inspektor po kontroli przesłała wystąpienie i wskazała, że przyznawanie świadczeń z ZFŚS powinno być na wszystkich uprawnionych do których zalicza się członków rodziny pracownika. Do tej pory przyznawaliśmy świadczenie pracownikowi wg dochodu na rodzinę, ona wskazuje i tak tłumaczy, ze powinno się przyznawać każdemu członkowi rodziny czyli jeśli rodzina 3 osobowa to to świadczenie na pracownika x 3. Jak wy dzielicie? Czy jak nie mam nakazu to mogę dzielić tak jak dotychczas? Wojna może być gdyż wg wstępnych wyliczeń pracownik z 4 osobową rodziną dostanie 1600zł, a 1 osobowa 400zł. Co o tym sądzicie? 

ReniaB28-05-2020 09:08:53   [#10]

Według mnie to powinien regulować regulamin; u mnie nie zawsze otrzymują członkowie rodziny i nikt (łącznie z PIP) się nie czepiał

majaaaa28-05-2020 09:22:11   [#11]

Wskazany jest art. 2 pkt 5 ustawy ZFŚS ( Dz.U z 2019.poz1352ze zmianami z 2019r. poz1907) na wszystkich uprawnionych! Co dzielisz na członków rodzin?

DYREK28-05-2020 13:38:18   [#12]

Co do zasady regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ograniczać ustawowego kręgu osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych z tego funduszu.

Najlepiej jak z regulaminu jasno wynika, że pracownik składając wniosek np. o dofinansowywanie wypoczynku  otrzymuje  je dla siebie i członków swojej rodziny (a nie tylko dla siebie).

Diabeł tkwi w szczegółowych zapisach regulaminu - warto sprawdzić zapisy swojego regulaminu.

 

majaaaa28-05-2020 15:08:54   [#13]

Dzięki DYREK,tak mam w regulaminie, ale zakwestionowano podzielenie środków,będę chyba wypisywać każdego członka :) przy podziale.

ReniaB29-05-2020 08:15:52   [#14]

U mnie jest do wyboru w danym roku albo na siebie albo na członków wybierają siebie i po kłopocie; czasem wybierają wyjazd dla dzieci wychodzi porównywalnie jeżeli wyjazd odpowiednio kosztuje lub trochę więcej;

 mogą tez jechać na wycieczkę jeżeli chcą, ale pracownicy zwykle wolą wycieczkować w swoim gronie;

 póki co tego akurat nikt się nie czepił; czepiali się czego innego

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]