Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatkowa nauka j. polskiego dla ucznia powracającego z zagranic
strony: [ 1 ]
mich0801-02-2019 10:28:02   [#01]

Czy tylko nauczyciel j.polskiego może prowadzić zajęcia  dodatkowe  z języka polskiego z uczniem powracającym z zagranicy? (Dziecko praktycznie nie mówi po polsku). 

 

 

Iwona 1301-02-2019 14:34:45   [#02]

Te dodatkowe? - "Dla uczniów przybywających z zagranicy, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, organ prowadzący szkołę organizuje w szkole, w której uczeń realizuje naukę zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego."

To powinien to być nauczyciel mający kwalifikacje do nauczania  języka polskiego jako obcego.

dorotagm03-02-2019 20:38:27   [#03]

Zależy najbardziej od interpretacji Kuratorium. U mnie zgodę bez przeszkód po analizie dla klas I-III otrzymała nauczycielka I-III - wych. początkowe, natomiast w klasie IV - nauczycielka j. polskiego. Ponieważ nie mogłam polonistce przydzielić z powodu 27 godzin - złożyłam wniosek o zgodę na lekcje z nauczycielem I-III i taką zgodę otrzymałam. 

Przecież skąd ja na wsi,  w jednociągowej szkole, z jedną polonistką wezmę nauczyciela mającego kwalifikacje do nauczania  języka polskiego jako obcego. Liczy się dobro dziecka - walczcie o to. Moje Kuratorium elastycznie podeszło do tematu w takim razie, uważając, że nauczyciel I-III lub polonista mają kwalifikacje i chwała mu za to.

Notabene te dzieci mają zwiększony wskaźnik subwencji - wykazuje je się w SIO - starym i nowym.

Przysługują im też zajęcia wyrównawcze, o ile tego potrzebują.

Ala03-02-2019 21:19:33   [#04]

a płacisz tak jak nauczycielowi z pełnymi kwalifikacjami?

parkerpl04-02-2019 09:24:21   [#05]

Nauczyciel prowadzi zajęcia z języka polskiego więc wymagane są od niego kwalifikacje takie same jak od innych nauczycieli tego przedmiotu. Rozporządzenie  w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli nie wprowadza dodatkowych kwalifikacji wymaganych dla tego przedmiotu, gdyż nie jest to żaden inny przedmiot ale po prostu język polski tylko, że w formie zajęć dodatkowych.

dorotagm04-02-2019 21:16:13   [#06]

Nauczyciel I-III po uzyskaniu zgody Kuratorium ma oczywiście płacone jako stażysta (prowadzi zajęcia dla czwartoklasisty). Natomiast ten sam nauczyciel mający te zajęcia również z dwojgiem dzieci w I klasie, którego kwalifikacje Kuratorium uznało bez przeszkód, ma płacone ze swojej stawki wynikającej ze stopnia awansu.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]