Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wymiana międzynarodowa uczniów
strony: [ 1 ]
bem29-01-2019 14:57:00   [#01]

Witam wszystkich!

Mam problem z tym, w jaki sposób, zgodnie z prawem zorganizować wymianę uczniów ze szkołą partnerską w Hiszpanii. Założeniem jest, że uczniowie będą nocowali w domach kolegów, w ciągu dnia będą mieli równe aktywności w szkole, zwiedzanie itp. pod opieką swoich nauczycieli. Jak zapewnić bezpieczeństwo uczniom i opiekunom. Jaką dokumentację sporządzić?

Jot29-01-2019 20:00:09   [#02]
Dostałam taką wiadomość na emaila. Myślę, że mogę go tu zamieścić? Może Ci się to przyda bem? Nie czytałam tego jeszcze szczegółowo, ale dotyczy tematu.
 

http://www.eurodesk.pl/granty/erasmus-edukacja-szkolna-wyjazdy-kadry?utm_source=freshmail&utm_medium=email&utm_campaign=Eurokursor_-_Granty_nr_48

bem30-01-2019 09:38:14   [#03]

Bardzo dziękuję Jot. Pozdrawiam. Czy inni mają też jakieś wypracowane sposoby?

kulka30-01-2019 10:17:40   [#04]

Regularnie, od ponad 10 lat prowadzimy wymianę międzynarodową ze szkołą znajdującą się w mieście partnerskim. Raz oni u nas, w następnym roku my u nich. Zajęcia w szkole, wyjazdy na wycieczki, imprezy integracyjne z uczniami i ich rodzinami.  Dla rodziców to zawsze stres wysłać dziecko na tydzień  do obcej rodziny.

My organizujemy to tak, aby :

- całe dnie były zorganizowane w taki sposób, by czas spędzać razem, całą międzynarodową grupą, tylko wieczorem powrót do rodziny i spać... 

- rodzice znali w miarę możliwości rozkład każdego dnia: przygotowany szczegółowy plan pobytu np. Wtorek godz. 8.30-12.30 zajęcia w szkole 13-14 obiad w szkole lub u rodziny 14.30-19. 30 wycieczka do.... Jeśli rodzice wiedzą, co dziecko robi w danym momencie dnia,  są spokojni (mówię na podst. kilkunastoletniego doświadczenia:) 

- przygotowana lista dla każdego rodzica z danymi rodziny goszczącej (adres, telefon) , telefon do opiekunów grupy 

- w dokumentacji do KO karta wycieczki z adresem placówki  szkoły do której jedziecie plus informacja w załączeniu lista  noclegów  dzieci oraz szczegółowy plan pobytu 

-nalegam, by uczniowie i opiekunowie mieli aktualną kartę NFZ ważną poza granicami kraju 

- każdy rodzic może zgłosić wyjazd dziecka w programie Odyseusz na stronie MSZ (każdy indywidualnie, szkoła tego nie zrobi) 

Na gorąco tyle mi przyszło do głowy. Powodzenia.  Mówię z całą pewnością nabytą kilkunastolenim doświadczeniem organizacji takich międzynarodowych wymian: WARTO! Nieocenione korzyści dla uczniów, nie tylko językowe.  Dzieciaki, które w warunkach szkolnych różnie funkcjonują, potrafią wspaniałe zadziwić na takich wyjazdach, co tu dużo mówić  rzucone na głęboką wodę (nieznane środowisko,  bariera językowa, obca rodzina). Warto. 

 

 


post został zmieniony: 30-01-2019 10:23:02
olaszyma30-01-2019 12:13:40   [#05]

Projekty europejskie (Erasmus, dawniej Comenius) miały bardzo szczegółowe procedury kwalifikacji rodzin przyjmujących uczniów . Poza tym dyrektor szkoły przyjmującej też wiedział gdzie i do kogo posyła gości. Obawa była, ale korzyści językowe, kulturowe, wychowawcze - bezcenne.

Również w czasie przyjmowania gości z zagranicy zdarzały się sytuacje trudne -  niektóre dzieci nie zachowywały się idealnie, ale po wyjaśnieniu, zwróceniu uwagi wszystko wracało do normy i pożegnania były rozdzierające ;-)

bem31-01-2019 10:00:48   [#06]

Kulka bardzo dziękuję ci za odpowiedź, ale...

właśnie przy karcie wycieczki pojawia się problem - nasze KO twierdzi, że wszyscy uczestnicy wyjazdu muszą mieć jeden adres noclegów, a jak tego nie ma, to nie można zgłosić tego jako wycieczki. Poza tym przy wyjazdach uczniowie cały czas muszą być pod opieką nauczyciela, a jak idą spać do rodzin, to nie są pod opieką. 

Dzwoniłam do MEN - tam mi powiedziano po długiej rozmowie, że to dyrektor jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, z czym się zgadzam, i że ma zorganizować bezpieczny pobyt - ok -ale nie odpowiedziano mi, w oparciu o jakie przepisy mam ten pobyt zorganizować, tylko mi powiedziano, jak wyżej. 

Reasumując - w KO takiej karty wycieczki nie zatwierdzą, więc jak mam wysłać uczniów i nauczycieli? Na jakiej podstawie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

olaszyma31-01-2019 12:03:41   [#07]

Najlepiej zepchnąć odpowiedzialność na dyrektora, zamiast załatać lukę w prawie. Projekty międzynarodowe są szkoną praktyka od co najmniej 20 lat i nikt nie uregulował tej kwestii. A w razie problemów, to najlepiej pociągnąć do odpowiedzialności dyrektora.

kulka31-01-2019 12:09:04   [#08]

Właśnie chciałam napisać podobnie jak ty, olaszyma. 

Przeglądałam właśnie internet, pełno relacji szkół o wymianach i goszczeniu się nawzajem u rodzin uczniów... Więc co, od tego roku koniec z wymianami szkolnymi? 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]