Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja: zm. praktyczna nauka zawodu
strony: [ 1 ]
Jacek15-01-2019 11:24:26   [#01]

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie praktycznej nauki zawodu

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12319955/katalog/12562973#12562973 

na uwagi czekamy do 12 lutego br.

bb197520-02-2019 19:47:49   [#02]

a dopnę się pod ten temat

był projekt rozorządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego pojawił się tuż przed świętami, zawierał zarówno klasyfikację zawodów jak i podstawy programowe do zawodów pogrupowanych w nowe branże. Bodajże wczoraj opublikowało się rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego(Dz.U.2019.316) które owszem zawiera nowe branże, nowe nazwy kwalifikacji, nowe zawody ale gdzie są nowe podstawy programowe??? Skoro są nowe nazwy kwalifikacji to czego w nich uczyć???

Co najciekawsze nowa klasyfikacja obowiązywać ma też klasy 4-letniego technikum - dlaczego?? Chyba że to przymiarka do łączenia uczniów po SP i GIM na przedmiotach zawodowych?? Czy ktoś za tym nadąża??

A i jeszcze jedno - czy dobrze myślę, że jeżeli dotychczas kształciła szkoła np w zawodzie technik organizacji reklamy a teraz ten zawód zmienia się na technik reklamy to konieczna jest procedura taka jak w staraniu się o otwarcie nowego zawodu - przynajmniej tak mi to wynika na podstawie art 97 ust 2 ustawy zmieniającej stawę prawo oświatowe i inne ustawy (Dz.U.2018.2245)

laostic21-02-2019 07:50:51   [#03]

Ad.1 - też się zastanawiam, gdzie są podstawy programowe.

Ad.2. Wg mnie tak. 

§ 3.W latach szkolnych 2019/2020 - 2023/2024 w technikum, w którym prowadzi się klasy dotychczasowego czteroletniego technikum oraz w latach 2019/2020 - 2022/2023 w branżowej szkole I stopnia, w której prowadzi się klasy branżowej szkoły I stopnia przeznaczone dla uczniów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum, obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia zawodowego mogą być realizowane w oddziale lub w grupie międzyoddziałowej.

Ad.3. Wg mnie tak.

Leszek21-02-2019 18:46:57   [#04]

zwróć uwagę na zmianę tytułu i zawartości rozporządzenia w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

inaczej - MEN co mógł to zrobił, a co nie ...

pozdrawiam

Róża5621-02-2019 18:59:02   [#05]

Witam, czy dobrze rozumiem: nie będzie już technika obsługi turystycznej, będzie np. technik organizacji turystyki...Zmienił się zawód, organ prowadzący w tym roku zabronił nam uruchamiać nowe zawody. Podstawy programowej nie ma dla tego nowego zawodu. Ruszyliśmy z rekrutacją, promocją szkoły, lada chwila dni otwarte. W ulotkach technik obsługi turystycznej...A ja zastanawiam się, czy mam kierować wniosek do wojewódzkiej rady rynku pracy o zaopiniowanie nowego kierunku kształcenia. Czy ktoś mi podpowie czy dobrze rozumuję?

 

bb197521-02-2019 19:23:45   [#06]

Leszku zwróciłem i wiem że jest inny tytuł ale jak to jest co innego konsultowane co innego podpisane.

Róża wg mojego rozumowania tak trzeba pisać do wojewodzkiej rady rynku pracy w celu uruchomienia zawodu.

laostic21-02-2019 19:26:18   [#07]

Też zwróciłam uwagę na zmianę nazwy. Teraz pewnie ktoś siedzi i studiuje te setki stron z podstawami. Nowelizacji rozporządzenia o ramówkach też nie ma. A arkusz czeka. 

Róża5621-02-2019 19:31:42   [#08]

Przy okazji: na konferencji w kuratorium, jeszcze jesienią, sugerowano, że będzie możliwe łączenie na zajęciach szkół nowego i starego typu. Czy więc planujecie już w ramówkach kształcenie zawodowe 5 letniego technikum w klasach I-IV, w V-tylko przedmioty ogólne, aby "równo szły" 4-letnie i 5-letnie technika?

bosia22-02-2019 08:05:14   [#09]

Róża, w sprawie opinii, to sprawdź symbol cyfrowy zawodu o nowej nazwie i zobaczy czy jest taki sam jak poprzedniego

Art. 97 ust. 2 ustawy z dnia 22.11.2018r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018r. poz. 2245 ze zm.)

Opinia wojewódzkiej rady rynku pracy wydawana wg nowych przepisów, nie jest wymagana w przypadku szkół, które od roku szkolnego 2019/2020, będą kontynuowały kształcenie w zawodach, których nazwa i symbol cyfrowy tego zawodu w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, jest tożsamy z nazwą i symbolem cyfrowym zawodu w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w brzmieniu dotychczasowym

bb197522-02-2019 11:29:03   [#10]

bosiu - Róża napisała że zmienia się nazwa a więc nie jest już spełniony warunek z cytowanego przez Ciebie art.97 bo nazwa nie jest tożsama :)

bosia22-02-2019 11:52:25   [#11]

słowo tożsamy nie jest jednoznaczne: może oznaczać identyczny, ale też jako równoznaczny pod pewnymi względami

stąd przytoczyłam przepis przejściowy

moim zdaniem w ustawie jest to określenie nieodpowiednie i nie wiadomo co ustawodawca miał na myśli

niestety, sprawdziłam teraz, że oba zawody mają inne symbole cyfrowe

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]