Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rada Rodziców- finanse
strony: [ 1 ]
elsien02-12-2018 17:53:04   [#01]

Zależy mi aby wszystkie wpłaty dot. wycieczek , pomocy dydakt, czy innych środków były wpłacane na Radę Rodziców - niestety sama RR nie chce założyć konta. I teraz zostaje pytanie, jak dokumentować wpłaty, jak nie ma konta. Czy mogę przez  KP ?  

Skimir02-12-2018 17:59:48   [#02]

Jeśli RR nie posiada konta a ma jakieś pieniądze, to wyglada na to, że trzymają je w sejfie, kasetce, skarpecie :-) i ktoś tego pilnuje i tym zarządza.

Zatem, może niech ten Ktoś wymyśli sposob dokumentowania przepływu pieniędzy. Może RR szybko dojdzie do wniosku, że konto to najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji.

elkap02-12-2018 21:45:23   [#03]

Niestety nasze przepisy nie nakazują RR utworzenia konta bankowego. Ustawa Prawo oświatowe stanowi:

Art. 84 ust 6. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 83 ust. 4.

ust 7. Fundusze, o których mowa w ust. 6, mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym rady rodziców. Do założenia i likwidacji tego rachunku bankowego oraz dysponowania funduszami na tym rachunku są uprawnione osoby posiadające pisemne upoważnienie udzielone przez radę rodziców.

Więc zgodnie z powyższym, jeśli RR określi w regulaminie, że gromadzi środki ze składek w tzw. "skarpecie" to moim zdaniem, nie jest to sprzeczne z przepisami prawa. A że te przepisy nie mają nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i zasadami gospodarowania środkami publicznymi, to już inna bajka.

elsien03-12-2018 19:03:56   [#04]

Faktycznie, sposób zapłaty  możemy zawrzeć w regulaminie. 

elsien03-12-2018 19:03:56   [#05]

Faktycznie, sposób zapłaty  możemy zawrzeć w regulaminie. 

kaef07-09-2019 20:36:49   [#06]

Jak to jest z tymi finansami RR, a konkretnie z wydatkami. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

RR nie ma osobowości prawnej, a w związku z tym, raczej jej ciężko w pełni dysponować swoimi środkami. Z drugiej strony, jeżeli pewne kwestie ma w jej imieniu podejmować dyrektor, to musi on to robić w oparciu o dostępne środki, których nie ma, bo ma je przecież RR.

Jak rozwiązujecie ten problem? Czy wasze RR stworzyły stowarzyszenia (co z pewnością ułatwiłoby im pracę).

KaPi07-09-2019 21:01:31   [#07]

Jeżeli nauczyciel chciałby, aby RR sfinansowała np. udział uczniów w konkursie lub dofinansowała wyjazd ucznia na wycieczkę, to pisze pismo do RR, ja opiniuję pozytywnie i RR przekazuje pieniądze... w gotówce, bo nie ma konta, a w swojej dokumentacji, robi co trzeba

nie wiem, czy to wszystko tak może być zgodnie z prawem, ale tak mamy... wszystko jawne

Macia08-09-2019 10:49:56   [#08]

 u nas RR ustala plan finansowy na pierwszym zebraniu w którym uczestniczy dyrektor z głosem doradczym. Przy ustalaniu planu RR berze pod uwagę sugestie dyrka/ lub nie. Potem tak po prostu te pieniądze są wydatkowane zgodnie z planem. Zakupów dokonuje dyrek, intendent, nauczyciele ale przelewy podpisują upoważnione osoby z RR - u nas jest knto RR.

noe1908-09-2019 10:51:54   [#09]

polecam poradnik `MEN dla RR :)

poradnik

kaef08-09-2019 11:43:34   [#10]

Dzięki za rady. Poradnik czytałem. Niestety punkt "2) Przechowywanie i wydatkowanie środków zgromadzonych w ramach działalności rad rodziców" jest napisany dość zawile i co znaczy ostatecznie zapis "Środki rady rodziców mogą być gromadzone i rozdysponowywane w oparciu o reguły księgowe szkoły i na zasadach z nich wynikających." Również stwierdzenie, że RR przelewa pieniądze na konto szkoły jest chyba dalekie od rzeczywiście stosowanych rozwiązań.

Jot24-09-2020 15:58:22   [#11]

Czy rada rodziców może nie zakładać konta? Szkoła mała, wpływy  niewielkie, wydatki raczej na bieżąco. Pytanie od rodziców

Jot24-09-2020 16:07:45   [#12]

Czy wnioski o dofinansowanie/sfinansowanie/ do Rady Rodziców muszą być na piśmie? Czy wystarczyłby podpis przez RR potwierdzający słuszność wydatkowania pieniędzy? Często jest tak, że na szybko załatwia się takie sprawy telefonicznie.

AnJa24-09-2020 17:30:24   [#13]

RR daje, RR decyduje - zwlaszcza jełśi nie ma tego w swoim regulaminie.

Jesli ma - tak jak w regulaminie.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]