Forum OSKKO - wątek

TEMAT: You tube a RODO
strony: [ 1 ]
barbara7111-10-2018 10:26:31   [#01]

Czy nauczyciele mogą umieszczać filmy z lekcji, uroczystości szkolnych na prywatnych kanałach you tube? W przypadku braku właściwej zgody należy wezwać autora filmiki do usunięcia. Nie ma innego wyjścia.

ReniaB11-10-2018 15:48:17   [#02]

A Rodzice mogą z uroczystości jeżeli są tam inne dzieci?

barbara7111-10-2018 16:35:25   [#03]

No właśnie, mogą? Co robić, gdy i jedni, i drudzy nagrywają, umieszczają na fb, yt i innych?

Skimir11-10-2018 20:38:31   [#04]

Rodzice niech sobie robią co chcą. Jeśli ktoś przyjdzie do Ciebie z uwagami, że taki materiał został umieszczony w sieci i zażąda jego usunięcia to poinformujesz, że nie jesteś administratorem tego materiału i nic w tym temacie nie zrobisz.

Z nauczycielami bym uważał. Lepiej niech nie publikują wizerunków dzieci na swoich profilach czy kanałach. W szkole są służbowo więc obowiązują ich zasady ochrony danych które pozyskują podczas pracy - szkoła owszem, jeśli uzyska zgodę od rodzica może publikować wizerunek dziecka, jednak w mediach nad którymi ma kontrolę (np. strona www szkoły czy profil fb). Jeśli rodzic zażąda usunięcia materiału to administrator (dyrektor) musi mieć możliwość jego usunięcia a jaki wpływ ma na profil fb nauczyciela?

ReniaB12-10-2018 08:36:23   [#05]

No właśnie jaki ma?Może tylko na posiedzeniu RP lub w oficjalnym dokumencie zwrócić uwagę na to co napisał skimir; nie widziałam FB żadnego mojego pracownika; te wszystkie profile są tak nudne

U nas był przypadek, że rodzic stwierdził niemoralne prowadzenie nauczycielki, ponieważ na FB zamieściła zdjęcia z plaży w kostiumie dwuczęściowym. Skarga była oficjalne i pisemna. Pana Rodzica moralność została silnie obrażona

 Tacy jacyś ostatnio wszyscy wrażliwi

JarTul12-10-2018 12:02:15   [#06]

Bez przesady:
Prawo autorskie na YouTube: Wojciech Wawrzak odpowiada na nasze pytania

"Jest jeszcze jeden aspekt filmowania w miejscach publicznych. Chodzi o filmowanie ludzi. Jak wiemy, wizerunek podlega ochronie przed jego rozpowszechnianiem bez zgody osoby przedstawionej. Ustawa przewiduje brak konieczności uzyskiwania zgody w przypadku, gdy wizerunek stanowi szczegół większej całości (art. 89 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Zatem np. filmowanie imprez masowych będzie dozwolone, bo tutaj każdy obecny na filmie człowiek będzie jedynie fragmentem całości."

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]