Forum OSKKO - wątek

TEMAT: sio 2018
strony: [ 1 ]
ametyst197301-10-2018 15:59:14   [#01]

Nauczyciel jest zatrudniony na 9/18 i od 1 września dodatkowo podjął prace w innej szkole na 21/18, która wybrał sobie jako podstawowe miejsce pracy. My nie płacimy mu stażowego od 1 września jak wykazywać w SIO staż ogólny i pedagogiczny w tym przypadku. Czy w SIO traktuję to jako nowe zatrudnienie?

Nauczyciel od 12 lat zatrudniony na pełny etat 30/30 za porozumieniem stron rozwiązał stosunek pracy zmieniając

go od 1 września na 15/30. Jednocześnie podjął zatrudnienie w innej placówce na pełen etat i jest to jego podstawowe miejsce pracy. Czy w sio będzie to nowe zatrudnienie? Jak wykazywać staż ogólny i pedagogiczny oraz składniki wynagrodzeń wypłacone od początku roku szkolnego i od początku roku kalendarzowego.  Czy sio będzie to traktować nowe zatrudnienie i  mam wykazywać tylko składniki wypłacone w miesiącu sprawozdawczym, pomijając wypłacone od początku roku kalendarzowego?

 


post został zmieniony: 01-10-2018 16:09:19
rzewa02-10-2018 10:49:33   [#02]

1. a na jakiej podstawie przestaliście mu płacić stażowe? Jak odda sprawę do sądu lub pójdzie do PIP to będzie trzeba zapłacić wszystko z wyrównaniem

w tej nowej szkole w której się zatrudnił ma stażowy dodatek ustalony wg przedstawionych świadectw pracy -> jeśli nie pracował nigdzie przed zatrudnieniem u Was, to ten dodatek wynosi 0%

w SIO wykazujecie taki sam staż pracy jak dotychczas uwzględniając fakt, że od zeszłego roku wzrósł on o 1 rok - i to zarówno ogólny jak i pedagogiczny

2. Jak najbardziej będzie to nowe zatrudnienie, poprzednie zostało rozwiązane za porozumieniem stron, co również należy uwzględnić w SIO. Staż ogólny i pedagogiczny bez zmian: stosunek pracy został zakończony i n-l na swój wniosek powinien otrzymać świadectwo pracy, które spowoduje, że w tej drugiej szkole TEŻ będzie miał ten sam staż pracy

ametyst197302-10-2018 12:07:19   [#03]

Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony jednocześnie w kilku szkołach, łącznie w wymiarze przekraczającym tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć, to tylko w jednym, podstawowym miejscu pracy, można zaliczyć mu wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia. W szkole, którą nauczyciel wskaże jako podstawowe miejsce pracy ,należy wypłacić dodatek za wysługę lat z uwzględnieniem wszystkich wcześniejszych okresów zatrudnienia. Natomiast w szkole, która jest dla nauczyciela jedynie dodatkowym miejscem pracy, musi on ponownie wypracować prawo do tego dodatku.

AnJa02-10-2018 13:34:02   [#04]

Owszem- kiedyś tak było, nie wiem czy z podstawa prawną czy nie.

Ale od jakis20 lat jest zgodnie z prawem- czyli tak jak pisze rzewa.

rzewa02-10-2018 14:12:40   [#05]

od 1996 roku tak nie jest

do 1996 trzeba było w celu ustalenia prawa do dodatku przedstawić (i zostawić w aktach osobowych) oryginały świadectw pracy wobec czego nie można było zaliczyć tego samego okresu zatrudnienia u dwóch pracodawców

ten przepis zniesiono i w przepisach szczególnych zawarto regulacje umożliwiające takie zaliczenie -> pisząc, że dla każdego stosunku pracy prawo do dodatku jest ustalane odrębnie


post został zmieniony: 02-10-2018 14:16:45
ametyst197302-10-2018 14:29:31   [#06]

§ 7 rozporządzenia z 31 stycznia 2005 roku w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia

 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

2. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.

3. Nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się okresy zatrudnienia, o których mowa w ust. 1.

Stanowiska MEN w sprawie dodatku za wysługę lat

Pismo MEN z dnia 24 listopada 2009 r. DS-WPZN-MJ-400/04/09

Wysokość pierwszego dodatku stażowego.

W myśl art. 33 ust. 1 Karty nauczyciela nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Zgodnie z powyższym nauczyciel po trzech latach pracy (od czwartego roku) winien otrzymać 3 proc. dodatku za wysługę lat.

Wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Teza nr 4. 100172/4

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego ….. (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.) wprowadza zasadę, że jeżeli nauczyciel pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy, chyba że nauczyciel pracuje jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć. W takim przypadku w każdej ze szkół nauczycielowi zalicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia.

W sytuacji, gdy nauczyciel pozostaje w dwóch stosunkach pracy, których wymiar przekracza obowiązujące nauczyciela pensum, prawo do dodatku za wysługę lat należy ustalić odrębnie dla każdego stosunku pracy. Może się więc zdarzyć, że w jednej szkole nauczyciel będzie otrzymywał dodatek za wysługę lat, a w innej nie nabędzie prawa do tego dodatku, gdyż nie ma wymaganego okresu zatrudnienia, o którym mowa w art. 33 Karty Nauczyciela.

PRZYKŁADY:

1) jeżeli nauczyciel w tym samym roku jednocześnie pracuje w dwóch szkołach to, nie
 można zaliczać tego okresu jako dwóch lat pracy, uprawniających do dodatku w jednej czy też w drugiej szkole,

2) jeżeli nauczyciel pozostaje w stosunku pracy jednocześnie w dwóch (kilku) szkołach
 w wymiarze łącznie nie przekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć,
 do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza
 się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, bez względu na
 sposób ustania stosunku pracy,

3) w przypadku gdy nauczyciel pozostaje w stosunku pracy w dwóch (kilku) szkołach,
 jednak w łącznym wymiarze przekraczającym obowiązujący nauczyciela wymiar
 zajęć - prawo do dodatku za wysługę lat przysługuje według zasad ogólnych tj. okresy
 uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się wtedy odrębnie dla każdego
 stosunku pracy. W dodatkowym miejscu pracy nie wlicza się zakończonych okresów
 zatrudnienia, które zostały już zaliczone do okresów uprawniających do tego dodatku
 w podstawowym miejscu pracy.

 Wówczas dodatek za wysługę lat jest wypłacany w podstawowym miejscu pracy,
 stosownie do wypracowanego wskaźnika procentowego i wymiaru zatrudnienia w
 podstawowym miejscu pracy.

 W dodatkowym miejscu pracy nauczyciel nabywa prawo do dodatku za wysługę lat
 zgodnie z art. 33 ust. 1 KN, czyli dopiero w czwartym roku pracy.

Podstawowe i dodatkowe zatrudnienie

Karta Nauczyciela nie zawiera definicji zarówno podstawowego zatrudnienia, jak też dodatkowego. Takiej definicji nie zawiera także Kodeks pracy, którego przepisy można by było stosować w razie braku uregulowań w Karcie Nauczyciela.

W praktyce możemy spotkać się z dwoma stanowiskami w tej sprawie, mianowicie:

  •  według wymiaru zatrudnienia, np. w jednej placówce nauczyciel pracuje w wymiarze 5/18, a w drugiej w wymiarze 10/18, wówczas podstawowym miejscem zatrudnienia  będzie zatrudnienie w wyższym wymiarze,
  •  według wyboru nauczyciela.

Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w dwóch szkołach (szkole podstawowej i liceum), w pełnym wymiarze zajęć w każdej, to każde zatrudnienie może być zatrudnieniem podstawowym.

Jednak z uwagi na to, że na przykład w szkole podstawowej nauczyciel podjął pracę później niż w liceum, to szkoła podstawowa będzie dodatkowym zatrudnieniem.

Kiedy nauczyciel zatrudniony jest jednocześnie w kilku stosunkach pracy, ale w wymiarze łącznie nie przekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, to takiemu nauczycielowi w każdym stosunku pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia oraz inne okresy dodatkowo wliczane do uprawnień pracowniczych.

Jeśli nauczyciel zatrudniony jest w dwóch stosunkach pracy w wymiarze łącznie przekraczającym etat to w podstawowym miejscu pracy wlicza się do stażu pracy wszystkie poprzednie stosunki pracy.

Natomiast w dodatkowym miejscu zatrudnienia do okresów pracy uprawniających do dodatku można liczyć jedynie poprzednie okresy zakończonego zatrudnienia dodatkowego

(można je sumować).

Przykład:

rzewa02-10-2018 15:31:27   [#07]

cóż... napisałam już na tym forum wiele, wiele, wiele razy jak należy ustalać prawo do dodatku stażowego zgodnie z zapisami §7 rozporządzenia dotyczącego wynagradzania nauczycieli

w żadnym miejscu ani tego rozporządzenia ani innego aktu prawnego nie ma zapisu umożliwiającego odmowę zaliczenia stażu udokumentowanego świadectwem pracy do stażu pracy będącego podstawą do wypłaty dodatku za wysługę lat (stażowego)

jesteś dyrektorem i nauczyciel przedstawia Ci świadectwo pracy dokumentujące np. 10 letni okres zatrudnienia, to nie masz żadnych możliwości odmówienia uznania tego stażu i to niezależnie od tego czy wiesz, że n-l pracuje jeszcze w innej szkole czy tego nie wiesz, bo ta wiedza do niczego nie upoważnia - pomyśl, że masz napisać pismo do nauczyciela, to na jaką pp się powołasz skoro to czy n-l jeszcze gdzieś pracuje czy nie to wyłącznie jego sprawa?

zapis rozporządzenia dotyczy sytuacji gdy n-lowi zależy na tym, byś miał tę wiedzę, bo np. w żadnej ze szkół nie ma pół etatu ale łącznie przekracza ten wymiar i może np. realizować staż na kolejny stopień awansu zawodowego

lub jest zatrudniony w dwóch szkołach, ale łącznie nie ma więcej niż etat - w jednej z tych szkół pracuje już 20 lat (otrzymał ograniczenie) a w drugiej zatrudnił się w celu dorobienia: na podstawie zapisu §7 ust 3 tego rozporządzenia może w tej drugiej szkole otrzymać 20% dodatek pomimo, że nie przedstawi w niej żadnego świadectwa pracy bo go nie ma - tylko wówczas możemy mówić o podstawowym i dodatkowym zatrudnieniu

AnJa02-10-2018 19:08:57   [#08]

W latach 1994 -1999 nie byłem dyrkiem. To tytułem usprawiedliwienia ad tego 1996 :-)

MKJ03-10-2018 21:54:41   [#09]

W dodatkowym miejscu pracy nie wlicza się zakończonych okresów zatrudnienia, które zostały już zaliczone do okresów uprawniających do tego dodatku w podstawowym miejscu pracy. Wówczas dodatek za wysługę lat jest wypłacany w podstawowym miejscu pracy, stosownie do wypracowanego wskaźnika procentowego i wymiaru zatrudnienia w  podstawowym miejscu pracy. - bzdura!

W całej rozciągłości zgadzam się z Rzewą - nie ma żadnych podstaw, aby w jakimkolwiek miejscu pracy nie zaliczyć nauczycielowi zakończonych okresów pracy do dodatku za wysługę lat, jeżeli nauczyciel przedstawi świadectwa pracy.

Uzasadnienie z postu [#06] nie trzyma się kupy - najpierw jest stwierdzenie, że przepisy prawa pracy nie definiują podstawowego i dodatkowego zatrudnienia (prawda), a następnie jest powiedziane jak mamy to definiować. A niby dlaczego tak!?

Przepisy prawa pracy w ogólności nie definiują ani podstawowego ani dodatkowego zatrudnienia, bo nie ma takiej potrzeby, zatem nie ma sensu używanie pojęć "podstawowe" i "dodatkowe" zatrudnienie. Pracownik ma wywiązywać się w każdym miejscu pracy ze swoich obowiązków i w każdym miejscu pracy ma prawo do wszystkich świadczeń i uprawnień, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

I takim przepisem szczególnym jest np. art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który pozwala na zmniejszanie tylko przez jednego pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy, ale tylko pod warunkiem, że pracownik złoży oświadczenie PIT-2, do czego ma prawo, ale nie ma takiego obowiązku - jeśli w żadnym zakładzie pracy pracownik nie złoży takiego oświadczenia, to po prostu żaden zakład nie będzie mu pomniejszał zaliczki na podatek i pracownik dostanie mniej na rękę (odbije to sobie przy rozliczeniu podatku). A jeśli złoży w kilku i wszystkie zakłady będą mu pomniejszać zaliczkę, to po pierwsze pracownik będzie musiał sporo dopłacić przy rozliczeniu, a po drugie może to być uznane za przestępstwo skarbowe (tego nie wiem na pewno).

Przepis szczególny, uzależniający uprawnienia pracownika od jego zatrudnienia w kilku miejscach pracy zawiera też Karta Nauczyciela - jest to art. 87 ust. 2. W myśl tego przepisu nauczyciel ma prawo do odprawy emerytalnej w "szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy". Problem tylko w tym, że KN nie definiuje, która szkoła ma być podstawowym miejscem jego pracy, a która nie. Każda interpretacja, która będzie zawężać uprawnienia nauczyciela, będzie, moim zdaniem, sprzeczna z prawem (niekonstytucyjna). Myślę, że da się obronić w sądzie, że każda szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony jest jego podstawowym miejscem pracy.

Kolejny przykład to art. 222 ust. 1 specustawy oświatowej, ale tu akurat jest definicja podstawowego miejsca pracy - jest to szkoła wskazana przez nauczyciela. Przepis ten odnosi się tylko do tej sytuacji i nie ma żadnych podstaw, żeby rozciągać go na inne sytuacje, np. obliczanie dodatku za wysługę lat.

Wracając do dodatku za wysługę lat - rozporządzenie ws. wynagradzania nauczycieli również nie definiuje podstawowego i dodatkowego zatrudnienia (jest aktem wykonawczym do KN, więc sięgnięcie tam też nic nie da), zatem zgodnie z § 7, dodatek za wysługę lat należy się w każdej szkole, jeśli nauczyciel potwierdzi świadectwami pracy okresy uprawniające do tego dodatku.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]