Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zatrudnienie stażysty od 1 września
strony: [ 1 ]
petrus18-06-2018 16:07:35   [#01]

Zatrudniamy na 2 lata w celu odbycia stazu. A co w sytuacji, jeśli na rok. Nie rozpoczyna stażu?

DYREK18-06-2018 17:18:28   [#02]

wg mnie

jeżeli nie złoży wniosku o rezygnację ze stażu, to może go rozpocząć

ale

jeżeli umowa nie zostanie przedłużona (w tej szkole) na kolejny rok szkolny, to w nowym miejscu zatrudnienia staż będzie musiał rozpocząć od początku

Roman Langhammer11-07-2018 18:42:14   [#03]

No właśnie... należy zatrudnić nauczyciela stażystę na 2 lata. A co w sytuacji kiedy mogę to zrobić na rok, wiedząc, że w kolejnym będę miał oddział mniej i wszystko wskazuje, że nie będę miał pracy dla tego nauczyciela?

1. Wziąć stażystę i dać mu umowę na 1 rok lub

2. Olać stażystę, wziąć innego nauczyciela i dać mu na rok?

rzewa12-07-2018 00:36:45   [#04]

Jeżeli nie ma podjętej decyzji, że szkoła za rok ulegnie likwidacji, to KN pozwala tylko na to by:

zatrudnić stażystę na 2 lata -> chcąc być uczciwym można go uprzedzić, że po roku prawdopodobnie będzie zwolniony albo

zatrudnić n-la mającego stopień awansu n-la kontraktowego na czas nieokreślony albo

zatrudnić n-la mianowanego lub dyplomowanego - na czas nieokreślony, jeśli to niepełny wymiar lub przez mianowanie jeśli to zatrudnienie w pełnym wymiarze

Jeżeli jest podjęta decyzja o likwidacji szkoły, to można zrobić tak jak piszesz - czyli zatrudnić n-la na okres 1 roku bez względu na jego stopień awansu

Roman Langhammer12-07-2018 07:45:45   [#05]

Dzięki.

Ale uważam, że to bez sensu. Zatrudniam na nieokreślony, wiedząc że za rok dam mu odprawę?

Ank12-07-2018 08:59:59   [#06]

Ewo a jak w sytuacji gdy zatrudniam stażystę na zastępstwo na rok za nieobecnego nauczyciela ? Nie wiem czy za rok będę miała jakieś inne zastępstwo i czy tą umowę przedłużę o kolejny rok.  

Dorota Z12-07-2018 11:11:47   [#07]

Zatrudnić od 18 września i nie odbywa stażu

ewa12-07-2018 11:30:34   [#08]

jeżeli na zastępstwo i to na rok, to sytuacja jasna moim zdaniem, zatrudnienie spokojnie może być od 1 września na podstawie art. 10 ust. 7 KN

zatrudnienie w celu odbycia stażu to art. 10 ust. 2 więc inna podstawa prawna zatrudnienia

 

MKJ12-07-2018 16:28:44   [#09]

Przy czym zatrudnienie na podstawie art. 10 ust. 7 KN nie oznacza, że nauczyciel nie rozpoczyna stażu. :-)

ewa12-07-2018 16:39:54   [#10]

jak dla mnie, w przypadku n-la stażysty od 1 września 2018 r. oznacza właśnie to, że nie rozpoczyna stażu, gdyż nie jest zatrudniony w celu odbycia stażu, dlatego ważna jest podstawa nawiązania stosunku pracy, w takim przypadku :-)

MKJ12-07-2018 16:59:38   [#11]

Ewo, art. 9d ust. 1 KN pozostaje w mocy:

"Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.".

Zaczyna staż, chyba że (art. 10 ust. 11):

"W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7, posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści, chyba że posiadają wyższy niż stażysta stopień awansu zawodowego.".

A gdyby były wątpliwości, czy ten nauczyciel jest stażystą, to art. 9a ust. 2:

"Osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty, z zastrzeżeniem ust. 3."

ewa12-07-2018 21:38:43   [#12]

 zapisy znam :-)

ale...

niefrasobliwość ustawodawcy nie skutkowałaby, w moim przypadku, narażeniem się na słuszny zarzut naruszenia dyscypliny finansów w przypadku np. wyznaczenie opiekuna

różnimy się po prostu, w kwestii, który przepis złamać, ja wybieram swoją opcję, Ty swoją a rozstrzygałby pewnie sąd, na szczęście my jako "przeciwnicy" tam nie pójdziemy ;-)

MKJ12-07-2018 22:51:14   [#13]

:-)

Ale tu się, Ewo, z Tobą nie zgodzę, bo tak naprawdę, ust. 11 dotyczy w zasadzie tylko nauczyciela stażysty, który rozpoczyna staż bez wniosku. W każdym innym przypadku (z drobnymi wyjątkami) do stosowania rozdziału 3a konieczny jest wniosek nauczyciela o rozpoczęcie stażu, zatem nie byłoby potrzeby wpisywać, że może złożyć wniosek o niestosowanie rozdziału 3a - po prostu nie składa wniosku o rozpoczęcie stażu.

Choć, oczywiście, Twoje materialistyczne podejście do sprawy daje do myślenia. ;-)


post został zmieniony: 12-07-2018 22:59:28
Joasia Berdzik14-07-2018 11:38:24   [#14]

Zgadzam się z Ewą - stażysta zatrudniony na rok, nie rozpoczyna stażu

Dodatkowo, poza wymiarem finansowym (opiekun) - jakim sposobem nauczyciel miałby zaplanować swój rozwój w szkole na dwa lata, a  dyrektor odpowiedzialnie zaakceptować plan rozwoju rozpisany na dwa lata, w sytuacji, gdy zawarto umowę na pracę w szkole na rok?

 

Joasia Berdzik14-07-2018 12:16:21   [#15]

po przeczytaniu -dodaję dla wyjaśnienia, bo napisałam dużym skrótem:)

Jakim sposobem nauczyciel miałby zaplanować swój rozwój w szkole na dwa lata, a  dyrektor odpowiedzialnie zaakceptować plan rozwoju rozpisany na dwa lata, w sytuacji, gdy zawarto umowę na pracę w szkole na rok, a (dla przypomnienia)  nauczyciel stażysta nie ma możliwości kontynuacji stażu w innej placówce.

noe1914-07-2018 16:18:36   [#16]

no i tym sposobem zablokowano młodym awans w sytuacji gdy znajdą zatrudnienie np. na zastępstwo na rok. 

MKJ14-07-2018 17:01:37   [#17]

A po roku się okaże, że można z nimi jeszcze podpisać umowę na kolejny rok...

I to jest argument, żeby jednak nauczyciel rozpoczął staż. Choć dyscyplina finansów publicznych jest argumentem przekonywującym. Przynajmniej dla dyrektora...

Joasia Berdzik14-07-2018 18:01:41   [#18]

To nie jest argument, ze "być może będzie praca za rok", bo choć jest to rozsądne, przepisy takiej drogi dla stażysty nie uwzględniają,  ciągle mamy bowiem określoną podstawę prawną zawarcia ze stażystą umowy.

Oczywiście zawsze pozostaje napisanie do MEN stanowiska i czekanie na ich reakcję, ja sądzę, ze są duże szanse na zmianę przepisów dla stażysty, z nadzieją stawiałabym na to, że ich sytuacja awansowa  wynika z przeoczenia.

 

Dante15-07-2018 07:54:33   [#19]

Jeśli zatrudnię stażystę na dwa lata i okaże się, że nie będzie ,,dobrym nauczycielem", czy nie będzie problemu z rozwiązaniem z nim umowy po roku?  Nie dość, że jego awans do kosza, to jeszcze pieniądze dla opiekuna stażu.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]