Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zwolnienie z drugiego języka na podstawie orzeczenia a świadectw
strony: [ 1 ]
jolko118-06-2018 14:59:38   [#01]

Mam uczniów klasy 7 , zwolnionych z drugiego języka na podstawie orzeczeń. Jaki zapis na świadectwie ?  

izael18-06-2018 15:48:57   [#02]

§ 6. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, z której wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka obcego nowożytnego.

2. W przypadku ucznia, o którym mowa w ust. 1, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, z którego wynika potrzeba zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, zwolnienie z nauki tego języka obcego nowożytnego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

3. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

olaszyma19-06-2018 09:20:01   [#03]

A czy jest nadal tak że w przypadku niepełnosprawności intelektualnej lekkiej uczeń nie uczył się drugirgo języka chyba że na wniosek rodziców? wtedy nie pisałoby się "zwolniony" bo on zwolniony nie jest. Według nowej pp taki uczeń klasy 7 lub 8 ma chodzić na lekcje techniki (które nota bene są w klasie szóstej)

Jerzykk19-06-2018 09:26:50   [#04]

Uczeń kl VII SP z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim uczęszczający do szkoły podstawowej ogólnodostępnej… jest zwolniony z nauki drugiego języka obcego, przy czym na wniosek rodzica lub pełnoletniego ucznia uczeń ten może uczyć się drugiego języka obcego nowożytnego. Jeżeli uczeń nie uczy się drugiego języka obcego nowożytnego, uczęszcza na zajęcia z techniki. (Rozporządzenie MEN z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół – zał. nr 1)

Takiemu uczniowi na świadectwie, (gdy chodził na technikę):

1) w miejscu na drugi j. obcy wpisujemy zwolniony?

2) w miejscu na drugi j. obcy wstawiamy kreskę?

3) czy wpisujemy technikę  wraz z oceną?

4) czy ta technika jest oceniana?

5) którą ocenę z techniki na świadectwie ukończenia szkoły (z kl. VI czy VIII)?

6) jaki wynik meczu?

olaszyma19-06-2018 10:00:27   [#05]

Jerzyku , bardzo celnie wykazałeś absurdalność sytuacji w której znaleźli się uczniowie z tą dysfunkcją. Mamy takiego  w klasie VII który jest wściekły  że musi chodzić na tę technikę. Tak właściwie to powinno być zgłoszone do rzecznika praw dziecka bo uważam to za dyskryminację.

Jerzykk20-06-2018 10:13:50   [#06]

#04

ad pkt 6): 1:2

pozostałe pytania nadal aktualne (podnoszę)

dorota2120-06-2018 11:00:21   [#07]

Też mamy takiego ucznia. Podobno ocenę należy wystawić. (Dowiadywałam się u dyrektora szkoły specjalnej)  W miejsce języka dodatkowego kreska, bo zwolniony nie jest, tylko nie uczęszczał. Na koniec VIII klasy- nie wiem. Pozdrawiam

AnJa20-06-2018 11:46:44   [#08]

Cosik napisałem jako receptę. Ale to chyba nie takie proste- acz uważam, ze jak dyrek chce to obejdzie.

Natomiast ocena z techniki ostatnia- czyli z klasy VIII.


post został zmieniony: 20-06-2018 11:49:50
kaef28-08-2020 22:57:22   [#09]

A ja mam w tej kwestii inne pytanie. Czy uczeń musi mieć w orzeczeniu napisane wprost, że wskazane jest jego zwolnienie z nauki drugiego języka? Pytam, ponieważ zapis w rozporządzeniu w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych jest w jakimś stopniu nieprecyzyjny.

§ 6. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, z której wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka obcego nowożytnego.

2. W przypadku ucznia, o którym mowa w ust. 1, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, z którego wynika potrzeba zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, zwolnienie z nauki tego języka obcego nowożytnego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

Punkt 1 można w mojej opinii rozumieć dwojako:

Interpretacja #1 Z nauki drugiego języka obcego może być zwolniony uczeń, który ma niepełnosprawnościami sprzężonymi itd. (gdzie wydawane jest orzeczenie) oraz uczeń, posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, z której wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka.

Interpretacja #2 Warunkiem zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego jest: niepełnosprawność sprzężona + opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, z której wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka.

 

Pytam, ponieważ mam ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (autyzm atypowy). Mama złożyła wniosek o zwolnienie z drugiego języka, ale w jego orzeczeniu nie ma ogóle o tym mowy. I teraz pytanie, czy uczniowi z autyzmem należy się zwolnienie na mocy rozporządzenia, czy musi to być ujęte w zaleceniach w jego orzeczeniu?

rzewa29-08-2020 08:48:46   [#10]

właściwa jest interpretacja #1

kaef30-08-2020 16:50:59   [#11]

Jak zawsze dziękuję :)

bobi36731-08-2020 21:56:36   [#12]

u nas w szkole jest po jednym oddziale na poziomie klas 1-8

Jak uczeń kl 8 zwolniony z drugiego języka ma iść na technikę w kl 6 skoro te dwie lekcje nie są w tym samym czasie? a poza tym w kl 8 j.obcego są 2 godziny a techniki w kl 6 - 1 godzina ...

kaef02-09-2020 09:02:42   [#13]

To zależy, z jakiego powodu uczeń jest zwolniony:

https://www.portaloswiatowy.pl/organizacja-zajec-szkolnych/zwolnienie-z-nauki-drugiego-jezyka-obcego-kiedy-w-zastepstwie-zajecia-z-techniki-16014.html

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]