Forum OSKKO - wątek

TEMAT: widedyrektor chce odejść ze stanowiska
strony: [ 1 ]
DorotaN18-05-2018 12:10:07   [#01]

Witam, czy wicedyrektor może odejść ze stanowiska w każdej chwili, czy tylko z datą 31 maja,; czy musi być 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

AnJa18-05-2018 12:19:29   [#02]

Do ustalenia z dyrkiem. Kazdorazowo trzeba jednak zasięgnąć opinii OP i RP - więc z dnia na dzień się raczej nie da.

 

DYREK18-05-2018 14:06:49   [#03]

Sama rezygnacja nie powoduje zaprzestania pełnienia funkcji wicedyrektora, potrzebne jest jeszcze odwołanie, którego dokonuje dyrektor szkoły.

Rezygnacja ze stanowiska wicedyrektora szkoły w zasadzie powinna być składana na koniec roku szkolnego (31.08). Czyli w maju następuje złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem (czerwiec , lipiec, sierpień). Uzasadnienie takiego terminu wynika ze specyfiki pracy szkoły, inaczej dyrektor postawiony jest  w trudnej sytuacji zapewnienia rezygnującemu wicedyrektorowi godzin w trakcie roku szkolnego. 

Nie ma jednak prawnego nakazu postępowania jak wyżej. Wicedyrektor może złożyć rezygnację za trzymiesięcznym wypowiedzeniem w trakcie roku szkolnego, a dyrektor jest zobowiązany go odwołać z ostatnim dniem okresu wypowiedzenia.

Czy możliwe jest odwołanie nauczyciela z funkcji wicedyrektora za porozumieniem stron? -> przepisy milczą w tym temacie. Spotkałem opinie, że nie ma takiej możliwości. Wg mnie może nastąpić na mocy porozumienia stron.

ola 1318-05-2018 20:55:49   [#04]

AnJa to jeszcze RP i OP wydają opinię o mojej rezygnacji?! 

że co: dobrze że rezygnuję bo jestem be, czy źle, że rezygnuję bo jestem cacy?

AnJa19-05-2018 11:23:37   [#05]

Zajrzyj do UPO.

ola 1319-05-2018 17:37:12   [#06]

Zwracam honor. Sfiksowałam się na dyrektora a nie na wicedyrektora.

Art. 65. 1. W placówce, w której zgodnie z ramowym statutem może być utworzone stanowisko wicedyrektora i inne
stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor placówki, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady placówki oraz rady pedagogicznej.

2. Umowa o pracę na stanowisku nauczyciela, zawarta na czas określony krótszy niż okres powierzenia stanowiska
kierowniczego, ulega przedłużeniu na okres powierzenia.
3. W przypadku osób, o których mowa w art. 62 ust. 2, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

W przypadku dyrektora nie ma tego obowiązku.

Art. 66. 1. Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:

1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2
w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,
c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3;
2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki
artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę
samorządu terytorialnego – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może
odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Dziennik Ustaw – 36 – Poz. 59
2. Opinię, o której mowa w ust. 1 pkt 2, wydaje się w terminie 21 dni od dnia otrzymania wystąpienia organu,
o którym mowa w ust. 1.

Dante02-06-2018 18:50:34   [#07]

Od 1 września w szkole będzie nowy dyrektor. Wicedyrektorzy natomiast pozostają w  spadku po byłym dyrektorze. Czy prawnie można odwołać wicedyrektorów? Może szukać wady prawnej ich powołania ????

 

orsetto02-06-2018 21:24:43   [#08]

Zawsze może szukać, ale liczy się czas, na który zostali powołani. Jak na nieokreślony,  to nowy dyrektor może mieć problem. Może skutecznie odwołać potem sąd pracy. Sądy zgodnie z orzecznictwem SN raczej nie przywracają na stanowisko , zasadzaja odszkodowanie. Uważam,  że dyr powinien dawać powołanie wickom  max do końca swojej kadencji. Ja tak zrobiłem.

 

Leszek03-06-2018 14:31:46   [#09]

pofalandyzować prawem zawsze możecie

wice potrzebni - wice niepotrzebni (niemile widziani)

to teraz modne

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]