Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Naliczanie ponadwymiarowych- prosba o pomoc!
strony: [ 1 ]
celin14-06-2004 21:08:20   [#01]
Jestem zatrudniona na 18 godz. Mam 7 ponadwymiarowych, w tym 4 godz. w świetlicy. I tu jest problem. Naliczane są one z 26 godz. co moim zdaniem jest niezgodne z 35 art. KN. Pani dyrektor upiera sie przy swoim. Kto ma rację?
Elusia14-06-2004 21:28:19   [#02]

ze strony menis

Stanowisko MENiS w sprawie różnego wymiaru pensum

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekroczyć 40 godzin na tydzień. Jednocześnie art. 42 ust. 3 ustawy przyporządkowuje tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych z uczniami albo na ich rzecz (pensum) - co do zasady - do określonego typu szkoły lub placówki. W świetle powołanego przepisu pensum zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych dla większości nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych wynosi 18 godzin zajęć tygodniowo. Wyjątek stanowią m. in. wychowawcy świetlic szkolnych oraz nauczyciele bibliotekarze bibliotek szkolnych, dla których pensum wynosi odpowiednio 26 i 30 godzin tygodniowo.

W myśl art. 11 ustawy - Karta Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę lub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami. O możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym bądź niepełnym wymiarze zajęć przesądza - wynikający z arkusza organizacyjnego szkoły - tygodniowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Uwzględniając zwiększanie się liczby mniejszych szkół w związku z utrzymującym się niżem demograficznym, w ustawie - Karta Nauczyciela przewidziano regulacje, umożliwiające równoczesne zatrudnienie nauczyciela w kilku szkołach, jeżeli w żadnej ze szkół nie jest możliwe zatrudnienie w wymiarze co najmniej 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.

W opinii MENiS łączenie przez nauczycieli w ramach etatu zajęć o różnym wymiarze pensum ma miejsce wyjątkowo, zwłaszcza w przypadku braku możliwości dalszego zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. Kompetencje do określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli przedmiotów w różnym wymiarze, na mocy art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy - Karta Nauczyciela otrzymał organ prowadzący szkołę lub placówkę. Zadania organu prowadzącego będącego jednostką samorządu terytorialnego wykonuje w tym przypadku odpowiednio rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa (art. 91d pkt 1 ustawy - Karta Nauczyciela), każdorazowo po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Zgodnie z art. 165 Konstytucji samodzielność jednostki samorządu terytorialnego w tym zakresie jest chroniona sądownie, w tym także przed ingerencją ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Należy zatem zwrócić uwagę, iż do łączenia w ramach etatu zajęć o różnym pensum może dochodzić tylko wyjątkowo, w przypadku gdy nie ma możliwości zastosowania innych rozwiązań przewidzianych przepisami ustawy - Karta Nauczyciela (np. uzupełnianie pensum w innej szkole lub szkołach na podstawie art. 22 ustawy - Karta Nauczyciela) i wyłącznie pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji.

W przypadku konieczności łączenia różnych wymiarów pensum w ramach jednego etatu, w aktach prawa miejscowego możliwe jest ustalenie pensum proporcjonalnie w odniesieniu do łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Wszystkie godziny realizowane powyżej tak ustalonego pensum stanowią, zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy - Karta Nauczyciela, godziny ponadwymiarowe.

Zasadę powyższą ilustrują następujące przykłady:

1) nauczyciel realizuje łącznie 22 godziny, w tym 9 godzin wg pensum 18 godzinnego i 13 godzin wg pensum 26 godzinnego

    9/18 + 13/26 = 1

    tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczyciela wynosi 22 godziny (brak godzin ponadwymiarowych);

2) nauczyciel realizuje łącznie 27 godzin, w tym 6 godzin wg pensum 18 godzinnego i 21 godzin wg pensum 26 godzinnego

    6/18 + 21/26 = 1,14

    jeżeli 1,14 etatu stanowi 27 godzin, to proporcjonalnie 1 etat stanowi 23,68 godziny, zaokrąglając do pełnych godzin - 24 godziny, pozostałe 3 godziny stanowią godziny ponadwymiarowe

    tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczyciela wynosi 24 godziny (3 godziny ponadwymiarowe);

3) nauczyciel realizuje łącznie 25 godzin, w tym 15 godzin wg pensum 18 godzinnego i 10 godzin wg pensum 26 godzinnego

    15/18 + 10/26 = 1,22

    jeżeli 1,22 etatu stanowi 25 godzin, to proporcjonalnie 1 etat stanowi 20,49 godziny, zaokrąglając do pełnych godzin - 20 godzin

    tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczyciela wynosi 20 godzin (5 godzin ponadwymiarowych);

4) nauczyciel realizuje łącznie 27 godzin, w tym 10 godzin wg pensum 18 godzinnego, 5 godzin wg pensum 26 godzinnego i 12 godzin wg pensum 30 godzinnego

    10/18 + 5/26 + 12/30 = 1,15

    jeżeli 1,15 etatu stanowi 27 godzin, to proporcjonalnie 1 etat stanowi 23,48 godziny, zaokrąglając do pełnych godzin - 23 godziny

    tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczyciela wynosi 23 godziny (4 godziny ponadwymiarowe).

W opinii MENiS, taki sposób ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć przy łączeniu w ramach etatu zajęć o różnym pensum jest rozwiązaniem najkorzystniejszym dla nauczycieli. Należy jednak podkreślić, że opinia ta nie jest wiążąca dla jednostek samorządu terytorialnego.

celin14-06-2004 23:01:43   [#03]
Wyjaśnię dokładnie mój problem. Otóż mam 18 godzin zgodnie z moim pensum -nauczyciela szkoły podstawowej + 4 godziny w świetlicy
+ 1 godz. zajęć wyrównawczych+2 godz. zajęć pozalekcyjnych= 25 godzin
Zatem w myśl art.35 KN ust.2 każda godz.powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru stanowi ponadwymiarową. Powinna więc być wypłacana wg stawki osobistego zaszeregowania.
Janusz Pawłowski15-06-2004 02:08:22   [#04]

Stawki osobistego zaszeregowania.

A znalazłaś w KN sposób obliczenia owej stawki za godzinę ponadwymiarową?
Gdzieś tam jest napisane jak to się liczy?
Że bierze się pod uwagę to co Ty uważasz za Twoje pensum, a nie pensum zajęć?

Artykuł 35 mówi tylko o tym, że należy wypłacić według stawki osobistego zaszeregowania - nie precyzuje jak ją wyliczyć.

Tu więc jest pole do popisu dla interpretacji.
W wyniku interpretacji ścierają się stanowiska.
Gdy się owe stanowiska pościerają - to się docierają - aż się dotrą.
Wtedy - wszyscy interpretatorzy, od których zależy wykonywanie przepisów prawa zaczynają mówić jednym głosem.
Czasem - ów głos zostaje zmieniony przez wyrok SN.

Ogólnie wszyscy interpretatorzy są zgodni co do tego, że aby obliczyć stawkę osobistego zaszeregowania za godzinę ponadwymiarową trzeba podzielić stawkę wynagrodzenia zasadniczego za pełny etat, przysługującego nauczycielowi zgodnie z jego poziomem wykształcenia i stopniem awansu zawodowego przez jakąś liczbę - liczbę godzin konkretnie.

I tu możliwe są różne interpretacje i stanowiska.

Kiedyś dość powszechnie (choć nie wszędzie) funkcjonowała zasada "korzystniejszego pensum" - przy czym nie zawsze to pensum było korzystniejsze, bo chodziło raczej o "pensum przeważające".
Czyli tak jak sugerujesz - u Ciebie byłoby to 18 godzin tygodniowo - czyli po jakimś zaczarowanym zaokrągleniu - 75 godzin miesięcznie.

Dziś już chyba ta interpretacja odeszła w niepamięć.

Obecnie w praktyce funkcjonują dwie interpretacje.

Pierwszą nazwę "pensum uśrednionym" - gdyż często bywa tak, że nie bardzo można ustalić które z przepracowanych godzin są ponadwymiarowymi, a które nie.
Jaskrawym przykładem może tu być 12 godzin według pensum 18-godzinnego i 20 według pensum 30-godzinnego. Razem daje to 2/3 etatu według pensum 18-godzinnego i 2/3 etatu według pensum 30-godzinnego.
No i człowiek przepracował wszystkie swoje 32 godziny.
I które są ponadwymiarowe?
W tym celu uśrednia się pensum dokłądnie tak jak to opisał MENiS w przytoczonym przez elusię stanowisku.
Zgodnie z tym - Twoje pensum nie jest 18 godzin, ale ... sobie przelicz według podanych przykładów.
W stanowisku MENiS więc - należy ustalić pensum nauczyciela na podstawie wszystkich zaplanowanych w arkuszu organizacyjnym zajęć - a więc i Twoich zajeć w świetlicy, zajęć wyrównawczych i pozalekcyjnych.
UWAGA! Podkreślam - zajeć zaplanowanych w arkuszu organizacyjnym - zastępstwa to co innego - rządzą się swoimi zasadami.

Funkcjonuje też inny sposób ustalania tej stawki - niezgodny ze stanowiskiem MENiS - ale stanowisko MENiS nie jest wykładnią prawa, bo nie MENiS uchwalał KN tylko sejm.
A mianowicie - choć bywają z tym kłopoty, wyodrębnia się jednak godziny ponadwymiarowe - czyli wskazuje się, które z nimi są.
Oczywiście spsób ten wali się na pysk, w wypadku gdy pracownik zachoruje - ale to nie zmienia dobrego samopoczucia interpretatorów i brną konsekwentnie dalej dokonując jakichś pokrętnych obliczeń.
W tym sposobie odrębnie ustala się stawkę za każdy rodzaj przepracowanej godzinyny ponadwymiarowej.
Po prostu - jeśli się uzna, że godziną ponadwymiarową jest ta, która bazuje na pensum 18-godzinnym - to należy podzielić wynagrodzenie zasadnicze (stawkę tego wynagrodzenia) przez 75.
Gdy ta godzina bazuje na pensum 30 godzinnym - to należy podzielić przez 125.
Innymi słowy - w tym wypadku w ogóle pomija się pojęcie "pensum nauczyciela" - funkcjonuje "pensum zajęć". Oczywiście używa się nadal terminu pensum nauczyciela, gdy wszystkie prowadzone przez niego zajęcia mają to samo "pensum".

Janusz Pawłowski15-06-2004 02:30:01   [#05]

A niech tam ...

Polczę na Twoim przykładzie jakie jest Twoje masz pensum według stanowiska MENiS.
Otóż - jeśli w arkuszu miałaś zaplanowane te wszystkie zajęcia - to na pewno nie jest nim 18 godzin.

Załóżmy, że świetlica ma 30 godzin, a pozostałe zajęcia (wyrównawcze i pozalekcyjne) 18 godzin - nie wiem, czy tak jest - jeśli inaczej to już sobie sama przeliczysz.

W tym wypadku - idąc tropem MENiS - liczymy tak:

18/18 + 4/40 + 1/18 + 2/18 = 1,3

Zatem 25 godzin daje 1,3 etatu.
A więc - cały etat to 25/1,3 = 19,23 godziny.
Po zaokrągleniu dostajemy 19 godzin - i takie jest Twoje pensum (według MENiS).

Według sposobu zalecanego przez MENiS nie masz 7-miu godzin ponadwymiarowych, ale 6 (25-19).
Nie ma tu już znaczenia które są to godziny - czy w świetlicy, czy nie.
Jeśli więc przepracujesz cały tydzień to za należy Ci się zapłata za 6 godzin - a stawkę ustala się tak, że stawkę wynagrodzenia zasadniczego należy podzielić przez 79 (19*4,16).

A czy u Ciebie liczy się tak jak MENiS sugeruje, czy też inna interpretacja przeważa - tego nie wiem.

To by było na tyle mozolnych wyjaśnień.

Macia15-06-2004 08:02:00   [#06]

Moim zdaniem

trzeba zajrzeć do regulaminu opracowanego przez op. U nas jest regulamin przyznawania dodatkków oraz zasad wyliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Zgodnie z nim liczy sie je w zależnosci od tego gdzie sa realizowane. Tzn nie jest istotny wymiar n-la czy ma etat 18 czy 26 ale to jaki jest wymiar tygodniowy zajęc króre realizuje w ramach godzin ponadwym. Np. n-el (18 g. etat) realizuje 3 godz. biblioteki to ma za nie liczone jak wymiar biblioteki (z 30 godz.)jeśli zaś przedmiot to ma liczone z wymiaru 18 .
Ewa z Rz15-06-2004 10:11:01   [#07]

ależ te godziny w świetlicy

nie mogą być tak przydzielone jak zostały w przypadku celin!

A dlaczego? Bo różne pensa łączymy jedynie w przypadku niemożliwości zapewnienia etatu w ramach jednego pensum.

U celin nie zachodzi taka konieczność, wobec tego celin powinna mieć 21 godzin w ramach swojej podstawowej umowy o pracę (pensum 18 = etat i 3 godziny ponadwymiarowe) oraz drugą umowę o pracę na stanowisku wychowawcy świetlicy w wymiarze 4/26.

Inne rozwiązanie jest nieprawidłowe - niezgodne z KN i KP

asper0115-06-2004 12:34:07   [#08]

Znów o godzinach ponadwymiarowych.

W arkuszu organizacyjnym przydzielono nauczycielowi 15 godzin w bibliotece oraz 5,5 godzin dydaktycznych, czyli razem 0,81 etatu / 0,5 + 0,31 /. W związku z urlopem macierzyńskim innego nauczyciela, przydzielono dodatkowo 9 godzin lekcyjnych / łącznie 14,5 godzin dydakt. tygodniowo /
Zgodnie z tygodniowym planem lekcji ma w poniedziałek 3,5 godziny, wtorek
2 godziny, środę 6 godzin a w piątek 3 godziny.
W przypadku dnia wolnego od zajęć np. w poniedziałek / święto pracy /, ile traci nadgodzin w tym tygodniu ?
Ewa z Rz15-06-2004 12:37:41   [#09]

taki n-l powinien mieć określone

przez organ prowadzący pensum  dydaktyczne - wtedy wiadomo ile ma godz. ponadwym i jak one są rozłożone.

Jeśli OP tego nie zrobił - to trzeba zastosować "pensum uśrednione" lub "znaczone" jak pisal Janusz - a od tego zależy ile będzie tych godz ponadwym. i kiedy one wypadną.

celin15-06-2004 15:26:18   [#10]
Dziękuję Ci Ewuniu! Ty jedna mnie zrozumiałaś :) Właśnie o to chodzi. że nie mam dodatkowej umowy i sprawa dla mnie była oczywista - zgodna z Twoim objaśnieniem. Inna sprawa jest w przypadku łączenia etatów. wtedy odbywaja sie te kombinacje. Jednak odpuszczam sobie, nie chcę drażnić "lwa", ale lubię mieć jasność sytuacji.:)
jan15-06-2004 16:10:33   [#11]

Do Ewy z Rz

"Bo różne pensa łączymy jedynie w przypadku niemożliwości zapewnienia etatu w ramach jednego pensum."

Czy potrafisz wskazać uzasadnienie prawne do tego zdania? Ale nie chodzi mi o opinie urzędników ministerstwa lub kuratorium tylko o konkretne miejsca w aktach prawnych.

A może jeszcze umiesz uzasadnić logiczność takiego stwierdzenia? Cóż złego może wynikać z tego, że nauczyciel posiadający odpowiednie kwalifikacjie (to oczywiście wymóg konieczny) wykonuje obowiązki z różnych pensów?

Grażyna15-06-2004 18:21:25   [#12]
a skąd te rewelacje ewo? 18 + 3 reszta, to odrębna umowa? Skad Ty to wytrzasnęłaś?
Elusia15-06-2004 19:31:36   [#13]
Ja już na innym wątku napisałam, że jak tak miałam w przypadku n-lki kszt. zintegr. i bibl. to mnie nazwano przestępcą ;-((
AMS15-06-2004 20:31:37   [#14]
Celin, moim zdaniem masz prawidłowo naliczane godziny nadliczbowe. gdybyś dopełniała etat godzinami z biblioteki czy innymi, wtedy do osiemnastu byłyby płacone jak dydaktyczne, pozostałe pow. 18 -tu - jak biblioteka... nie pytaj o podstawę prawną bo jej nie pamiętam ale przez długi okres czasu przerabiałam temat z godzinami dydaktycznymi i praktycznymi liczonymi z 22 h. tak właśnie byłam wypłacana i nie mam najmniejszych wątpliwości, że mój dyr. wtedy robił to zgodnie z prawem, później również pochodzącym z JST.
Ewa z Rz16-06-2004 07:17:19   [#15]

Janie,

to zdanie opiera się na moim prawie lokalnym oraz rozp. MENiS dotyczacym szkół rządowych.

A ponadto też na zdrowym rozsądku. Łączenie pensów w przypadku dopełniania etatu nie jest działaniem obligatoryjnym, ale się go stosuje, gdyż jest rozwiązaniem korzystniejszym dla pracownika. Czasami jest tańsze dla organu, gdyż nie musi organ płacić za zwolnienie z 20 art KN.

Natomiast w przypadku celin nie ma ono tego uzasadnienia - jest rozwiązaniem wątpliwie korzystniejszym finansowo i tyle.

Piszę "wątpliwie", bo jak sie dokładnie policzy, to może okazać się, że rozwiązanie, które opisałam w poście #07 będzie tańsze dla organu...

W sytuacji, gdy oragan nie wykonał delegacji zawartej w KN art. 42 ust. 7 pkt 3), lepiej nie stosować łączenia pensów nie będąc zmuszonym przez "wyższą konieczność" - zapewnienie etatu dla już zatrudnionego n-la.

beera16-06-2004 09:03:25   [#16]

hm

dwie umowy o pracę u tego samego pracodawcy- bo przeciez nie jest to jednak praca o innym charakterze...

Spokojnie można przydzielić ponadwymiarówki z innego pensum- prawo tego nie zabrania, sposób naliczania , moim zdaniem zgodny z KN- czyli z różnych pensum

jan16-06-2004 09:52:37   [#17]

Muszę przyznać, że nic nie rozumiem z odpowiedzi Ewy. Rozporządzenie MENiS dla szkół rządowych szkół samorządowych nie dotyczy, więc nie może tu być argumentem. Wiem, że urzędnicy MENiS mają taką opinię jak przytoczyłaś, ale chodzi mi właśnie o to, że jest ona nielogiczna i moim zdaniem nie da się znaleźć dla niej żadnego logicznego ani prawnego uzasadnienia. Dlaczego obowiązku z różnych pensów u jednego nauczyciela to coś niepożądanego, a dwa różne przedmioty o tym samym pensum są w porządku? Co więcej, jeśli nauczyciel ma odpowiednie kwalifikacje, to nauczanie przez niego np. fizyki i j.angielskiego jest w małej szkole z wszech miar pożądane (bo ani dla fizyka, ani dla anglisty nie ma często pełnego etatu), a jeśli po lekcjach pracuje w świetlicy z dziećmi, które zna i lubi to już jest źle? Przecież to się kupy nie trzyma.

A jeśli chodzi o aspekt finansowy, to zawsze dwie umowy są droższe od jednej z godzinami ponadwymiarowymi, bo przy dwóch umowach dodatek stażowym płacony jest od więcej niż jednego etatu.

Ewa z Rz16-06-2004 11:05:06   [#18]

przy różnych stanowiskach

dwie umowy u tego samego pracodawcy być mogą... Różne pensa to różne stanowiska.

Piszę o takim rozwiązaniu jedynie w sytuacji, gdy organ nie ustalił jakie ma pensum taki n-l. Jeśli jest to przez organ ustalowne, to nie ma sprawy - robimy to tak jak organ postanowił...

Mój organ ustalił, ale jednocześnie zastrzegł, że można to stosować jedynie w sytuacji dopełniania etatu. Jeśli jest etat, to na godziny z innego pensum należy przyjąć innego n-la. Gdy to niemożliwe (dyrek musi wykazać, że szukał i nie znalazł) dajemy drugą umowę n-lowi juz zatrudnionemu.

Grażyna16-06-2004 17:40:08   [#19]
a mój organ, że liczymy tak jak u Celiny i nie zawieramy z nauczycielem dwóch umów.
Janusz Pawłowski16-06-2004 22:06:04   [#20]

Nie bardzo wiem dlaczego różne pensa to różne stanowiska - pensum to pensum, stanowisko to stanowisko - jakiś przepis prawny możesz, Ewo, podać?

Można wprawdzie rozdrabniać stanowiska na "nauczyciel polskiego", "nauczyciel matematyki", "nauczyciel fizyki", "nauczyciel niemieckiego", "nauczyciel świetlicy", "nauczyciel bibliotkekarz", ...
Ale wtedy - należałoby nawiązywać różne umowy dla nauczyciela uczącego jednocześnie matematyki i fizyki - a tego jednak się nie robi.

A można też zwyczajnie - uznać, że tym stanowiskiem jest po prostu "nauczyciel", bez wnikania w szczegóły.

Ewo - dwie umowy są zawsze droższe - nie wiem, jakim cudem Ci wyszło, że może być taniej.
Nie tylko z powodów opisanych przez Jana (dodatku stażowego, którego nie wlicza się do godzin ponadwymiarowych). Ale też z tego powodu, że za godziny ponadwymiarowe płaci się tylko wtedy, gdy zostaną zrealizowane - więc, gdy przepadną z powodu niebecności (np. święta, czy choroby) to się mu za nie nie płaci.
A gdy jest zatrudniony na tych godzinach na osobnej umowie - to należy mu odpowiednie wynagrodzenie zapłacić.

Jak więc widzę - Twój organ jest życzliwy dla nauczycieli, bo na nich nie oszczędza - gratuluję organu.

Ewa z Rz17-06-2004 04:22:24   [#21]

Januszu,

na wsi to niekoniecznie droższe - w przypadku umowy na mniej niż pół etatu nie przysługuje dodatek wiejski. A stażowy też nie, bo wtedy będzie to drugi stosunek pracy i staż "bieżący" nie wlicza się.

A jak n-l nie choruje, to przez święta ustawowe niewiele mu przepadnie w przypadku godzin ponadwymiarowych.

Według mnie (i nie tylko mnie), inne pensum to -> inne warunki pracy i płacy, zatem -> inne stanowisko.

Janusz Pawłowski17-06-2004 10:28:38   [#22]

A te dodatki - wiejski i stażowy - liczy się od godzin ponadwymiarowych?
Znaczy - jak ktoś  ma godziny ponadwymiarowe, to ma wyższy dodatek wiejski i stażowy?
Bo ja wiem, że nie.

Ewo - czy możesz nie wymyślać cudów, aby potwierdzić swoją tezę, że z dwiema umowami może być taniej?
Weź sobie po prostu długopis, kartkę i policz.

To, że według Ciebie inne pensum to inne stanowisko to wiem - napisałaś wszak.
Ja pytałem o przepis prawny - nie podałaś go.

A implikacja, którą podałaś inne warunki pracy i płacy, zatem inne stanowisko ... hm ... co to? Dyplomowany nauczyciel polskiego zajmuje inne stanowisko niż nauczyciel kontraktowy bo ma inne warunki płacy?

Ewo - przepis prawa przydałby się bardzo.

Ewa z Rz17-06-2004 13:46:36   [#23]

nie wymyślam cudów biorę kartkę i liczę...

A oto co mi wychodzi (jeśli błędnie proszę poprawić):

Nauczyciel mianowany, 10 lat stażu pracy - cały czas w jednej szkole, szkoła na wsi, dodatek motywacyjny kwotowy: 70 zł
Dla tego n-la jest w szkole etat (pensum 18) i 4 godziny (pensum 26)
Wynadrodzenie miesięczne tego n-la:
1. przypadek jednej umowy:
wynagrodzenie zasad. = 1666,00
dodatek wiejski 10% =   166,60
dodatek motywacyjny =      70,00
dodatek stażowy 10% =    166,60
 Razem      = 2 069,20
Godzinowa stawka osobistego zaszeregowania (do godz. ponadwym. z pensum 26) = 19,13, przyjmując w m-cu 4 tygodnie (zaokraglenie w dół), n-l ten będzie miał 16 godz ponadwym. co daje 16*19,13 =306,08
Zatem jego pobory w danym miesiacu wyniosą:  2375,28

2. przypadek dwóch umów:
z jednej umowy jak w przyp 1. n-l otrzyma 2069,20, natomiast z drugiej otrzyma 1666*4/26 = 256,30
Zatem jego pobory w sumie wyniosą: 2325,50
Nie ma tu dodatku wiejskiego, gdyż przysługuje on dopiero od 1/2 etatu, oraz dodatku stażowego, bo mamy tu drugą umowę o pracę i nie można wliczać do stażu niezakończonych okresów pracy (brak świadectwa pracy). Dodatek motywacyjny zależy od dyrka - przyjęłam, że wynosi w tym wypadku 0.

Czyli mniej niż przy jednej umowie i to w sytuacji, gdy godziny ponadwymiarowe liczyć z pensum 26 (przy liczeniu z uśrednionego pensum wyjdzie za nie deko więcej). Musiałby ten n-l, będąc zatrudnionym tylko na jednej umowie, nie zrealizować 3 godzin ponadwym. w każdym miesiącu, by otrzymać wynagrodzenie na poziomie wykazanym w przypadku drugim.

jan17-06-2004 16:38:20   [#24]

Dla wynagrodzenia zasadniczego 1666 zł i pensum 26 stawka za jedną godzinę ponadwymiarową wynosi 1666/round(4,16*26)=1666/108=15,42. W swoich rachunkach przyjęłaś 19,13 i stąd wyszło, że jedna umowa jest droższa.

Za 16 nadgodzin dostanie zatem nie 306,8 a 246,7 czyli nieco mniej niż 4/26 etatu na odrębnej drugiej umowie. Bez dodatku wiejskiego i stażowego jedna umowa kosztuje zatem najwyżej tyle ile dwie odrębne, a w rzeczywistości zawsze trochę taniej, bo część ponadwymiarowych nie odbywa się.

Jeśli z uśrednionego pensum wyjdzie inaczej, to tylko gdy żle je uśrednimy.

Matematyka to strasznie bezwzględna nauka. Nie da się z nią wygrać.

Bardzo mnie też interesuje, dlaczego zakładasz, że na drugiej umowie dodatek motywacyjny jest 0. Czy ten nauczyciel na drugiej umowie jest gorszy niż na pierwszej? Jak dwie umowy, to i dwa motywacyjne, inaczej to znowu jest nielogiczne.

celin17-06-2004 19:59:15   [#25]
Otóż donoszę kolejne wieści. Zasięgnęłam informacji u radcy prawnego w UMiG. Rozmowa była krótka - brak drugiej umowy, wypłacanie ponadwymiarowych wg pensum 18 godz. Nie ma znaczenia, gdzie są realizowane.KN jasno określa co to jest ponadwymiarowa  i nie rozumiał, w czym problem. I co Państwo na to?
jan17-06-2004 21:16:55   [#26]
Bardzo ciekawe, gdzie ten radca znalazł w KN to jasne określenie co to jest ponadwymiarowa?
Basia D17-06-2004 22:16:57   [#27]
 witam na forum. z mojego doświadczenia wynika, że ponadwymiarowe powinny być płacone ze świetlicowych 26 godzin. Przy rozpatrywaniu łączonych etatów sprawdzamy, który przeważa i uzupełniamy  do pełnego ale ponadwymiarowe liczymy z tych , które uzupełniały.
Ewa z Rz18-06-2004 04:20:33   [#28]

Przyjęłam 19,13, bo 2069,20/(4,16*26) = 19,13 i taka jest godzinowa stawka osobistego zaszeregowania tego n-la dla pensum 26.

jan18-06-2004 09:48:24   [#29]

Ewo

niestety znów się pomyliłaś. 

Przeczytaj dokładnie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 i Nr 100, poz. 1074, z 2001 r. Nr 52, poz. 544, z 2002 r. Nr 160, poz. 1323 oraz z 2003 r. Nr 34, poz. 286)

i sprawdź, jak się liczy stawkę wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową:

2. Wysokość stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela, oblicza się, dzieląc odpowiednią minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wynikającą z tabeli, o której mowa w ust. 1, przez miesięczną liczbę godzin będącą wynikiem pomnożenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, o którym mowa w ust. 1, przez 4,16 - z zaokrągleniem do pełnych godzin, w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

3. Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela, oblicza się, mnożąc stawkę wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, ustaloną zgodnie z ust. 2, przez miesięczną liczbę godzin będącą wynikiem pomnożenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin przez 4,16 - z zaokrągleniem do pełnych godzin, w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

a na koniec policz tą stawkę prawidłowo, biorąc za podstawę wynagrodzenie zasadnicze (1666), a nie  2069, jak to zrobiłaś w swoich rachunkach. I wyjdzie 15,42, a nie 19,13.

celin18-06-2004 14:06:18   [#30]
Panie Janie(od razu sobie śpiewam), a bo ja wiem skąd? Pewnie 35 art.KN! Grunt, że wyrównają, wypłacą - tak obiecane mam. A jak nie to też nie będę rozpaczała, chociaż odsiadywałam tam pełne zegarowe:)))), ale mogłam wyjść na 5 minutową przerwę! W przyszłym roku 0 ponadwymiarowych, więc i problem sie sam rozwiąże.:)))))
jan18-06-2004 14:20:46   [#31]
Jak chcą płacić, to niech płacą. Można się tylko cieszyć. Chciałem tylko wiedzieć czy ktoś to potrafi udowodnić na mocy obowiązującego prawa
Ewa z Rz22-06-2004 04:14:09   [#32]

Janie,

Masz 100% racji! Ale mój organ ma takie wymagania jak pisałam, tylko teraz nie wiem dlaczego. :-0

Znowu się czegoś nauczyłam...

Ale fajne to forum! Dziękuję, że jesteście...! :-))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]