Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dyżury nauczycieli w przerwach świątecznych
strony: [ 1 ]
nowy2007-12-2017 10:51:43   [#01]

   Bardzo  Was  proszę  o  podanie  podstawy  prawnej  organizacji  dyżurów  nauczycieli  podczas  przerw  świątecznych. Jestem  gimnazjum  przekształconym  w  sp. Nie  było  u  nas  takiego  problemu... Kto  wymyślił  takie  dyżury, skąd  się  to  wzięło?!

 

AnJa07-12-2017 10:52:55   [#02]

Dyrektorzy reagując na potrzeby rodziców.

nowy2007-12-2017 11:00:19   [#03]

  Jak  to  potrzeby  rodziców? Niedługo  w  wakacje  będziemy  dyżurować  bo  takie  będą  potrzeby  rodziców! Potrzeba  rodziców  nie  jest  podstawą  prawną  organizacji  takich  dyżurów!

dariuszn707-12-2017 11:31:51   [#04]

Zgodnie z prawem termin przerwy świątecznej nie jest urlopem nauczyciela, więc jeżeli rodzice mają potrzeby należy zorganizować opiekę. Oczywiście różne są głosy i opinie na ten temat, u mnie nauczyciele mają w dniach przerwy świątecznej pracę własną, jeżeli rodzice zwrócą się, z prośbą to organizowałem zajęcia opiekuńczo wychowawcze, do tej pory nikt się nie zgłosił, 

AnJa07-12-2017 12:14:37   [#05]

Oczywiście że formalnie nie powinny być to dyżury a obecność w pracy. Albo praca własna. Wakacje czy ferie to przerwa w pracy szkoly.

Areq07-12-2017 13:06:38   [#06]

Kalendarz roku szkolnego MEN + podana podstawa prawna. Tam jest dokładnie napisane, kiedy musi szkoła zorganizować zajęcia opiekuńcze. Na pewno nie w przerwie świątecznej.

AnJa07-12-2017 13:18:00   [#07]

Ano.

olaszyma08-12-2017 13:14:23   [#08]

Areq.Nie trzeba w przerwie świątecznej? Gdzie to znaleźć w tym kalendarzu. Możesz wkleić?

rzepek08-12-2017 13:41:04   [#09]

A w ogóle -od kiedy zaczął się ruch z tymi dyżurami? Od kiedy pracuję  (1985 ) nigdy nie było pracy w okresie świątecznym. Wolne przed Wigilią i aż do Nowego Roku. Zmieniło się prawo?

Areq08-12-2017 13:49:27   [#10]

https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2017/06/men-kalendarz-roku-szkolnego-2017-2018.pdf

podstawa prawna: § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2002 r. Nr 46 poz. 432 z późn. zm.)

Areq08-12-2017 13:53:06   [#11]

rzepek, odk kiedy pani minister od spraw niepotrzebnych Kluzik - Rostkowska próbowała wymusić na dyrektorach opieke nad dziećmi w przerwie świątecznej i nawet podała numer telefonu do MEN, aby rodzice donosili na dyrektorów.

elkap08-12-2017 14:12:40   [#12]

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. nr 46, poz. 432 ze zm.)

§ 6a.

1. W dniach, o których mowa w § 5 ust. 1, szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.

2. Szkoła ma obowiązek informowania rodziców (prawnych opiekunów) o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych organizowanych w dniach, o których mowa w § 5 ust. 1.

A w § 5 ust. 1 jest mowa o dodatkowych dniach wolnych od zajęć edukacyjnych. Co nie zmienia faktu, że przerwa świąteczna nie jest okresem urlopu nauczycieli.

 

halinah08-12-2017 14:50:27   [#13]

Ale to nie znaczy, że podczas przerwy świątecznej ma obowiązek (szkoła) organizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

elkap08-12-2017 15:08:30   [#14]

No przecież napisałam, że zajęcia opiekuńcze szkoła musi organizować tylko w dniach dodatkowo wolnych od zajęć edukacyjnych.

noe1908-12-2017 15:56:40   [#15]

elkap, twój cytat dotyczy tylko dni wolnych z puli dyrektora.

Więc ta pp nie jest właściwa

Skimir08-12-2017 18:29:47   [#16]

No właśnie. Skoro w przepisach jest wskazane w jakie dni szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze to oznacza, że w pozostale ich nie organizuje.

Trochę to jest jak w przepisach ruchu drogowego. Jeśli przed skrzyżowaniem stoi znak - nakaz skrętu w lewo, to nie ma obowiązku ustawiania również znaku - zakaz skrętu w prawo aby prowadzący pojazd wiedział, że w prawo pojechać nie może :-)

AnJa08-12-2017 18:33:16   [#17]

Jest jak najbardziej właściwa - dla dni dyrektorskich.

Nie podała dla dyżurów w dni przerw około świątecznych - bo jej nie ma.

A rodzic przyjdzie i powie, ze chce i musi.

I napisze do OP a OP prześle do dyrka.

I patrz #2.

basiaj08-12-2017 18:51:41   [#18]

9828 sierpnia 2017Qa

§ 5.. Dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły albo rady placówki, a gdy rada nie została powołana – rady pedagogicznej, a w przypadku szkół również rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych...... SP 8 dni itd

 

#6.W dniach o których mowa szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęc opiekuńczo - wychowawczych

 

tzn ,że w przerwach świątecznych nie musimy?

Areq08-12-2017 18:52:37   [#19]

A dyrek poprosi o podstawe prawną!


post został zmieniony: 08-12-2017 18:52:46
malgala09-12-2017 01:25:22   [#20]

Jeden poprosi, a inny powie, że OP kazał i nauczycieli zmusi.

Taki się o podstawę prawną nie zapyta.

Znam i jednych, i drugich.

Roman Langhammer09-12-2017 06:08:07   [#21]

Zastanawiam się z czym jest problem? Ja nie widzę problemu... nie ma podstawy prawnej - ok. Nauczyciel ma być w pracy (czy to "praca własna" haha, czy inna) - ok.

Więc jaki jest problem otworzyć świetlicę, aby rodzice którzy idą normalnie do pracy mogli tam zostawić swoje dzieci? Przecież nie ma problemu. I żaden nauczyciel nie ma prawa odmówić przyjścia w tych dniach do szkoły.

U mnie zazwyczaj jest 5-8 dzieci, których rodzice pracują i dzieci przychodzą do szkoły. Każdy nauczyciel oprócz pracy własnej w tych dniach ma 3 godziny dyżuru (zajęć opiekuńczych) w ciągu roku. 3 godziny na rok! Cóż to jest... W sumie tych dni chyba mamy 8 gdzie organizujemy opiekę... więc 8x8=64 godz. Czy pracy własnej (cokolwiek to jest) pozostaje nauczycielowi w roku 61 godzin... O co drzeć koty? Szkoła otwarta, rodzice zadowoleni, nauczyciele problemu z tym nie mają, wszystko jest na plus szkoły.

A jak któryś nauczyciel marudzi? To może warto zapytać czy woli mieć np. każdego dnia szkolenie? ;)

AnJa09-12-2017 09:13:54   [#22]

np. głośne czytanie ustaw oświatowych z podziałem na role

noe1909-12-2017 20:51:53   [#23]

no to czekamy, może w końcu MEN zmieni przepisy i będzie jasno organizujemy zajęcia lub nie organizujemy.

NIe ma pp do organizowania zajęć, więc pytanie: jak będzie traktowane zdarzenie wypadkowe w trakcie takiej opieki. 

Ja wiem, że świruję i mnie zaraz cześć zakrzyczy, ale dla prokuratora liczy się tylko prawo!

Szkołą realizuje zadania w granicach prawa dozwolonego, a nie, że można robić to co nie jest zabronione

cynamonowa09-12-2017 23:53:07   [#24]

...jeszcze trochę.....i podczas wakacji będą dyżury....

AnJa10-12-2017 10:00:24   [#25]

Oczywiście. W następnej nowelizacji wyrówna się długość urlopu w feryjnych i niefortunnych i będzie potencjał na wakacyjne dyzury.

eny10-12-2017 10:43:07   [#26]

..jeszcze trochę.....i podczas wakacji będą dyżury....

Z punktu widzenia rodziców i społeczności poza szkolnej padło by zaraz  pytanie : "a dlaczego nie?" Wszak wakacje nie są dla nauczyciela a dla ucznia. Nauczyciel ma tylko urlop (fakt, że dłuższy) w ograniczonym wymiarze jak wszyscy pracujący;)

 


post został zmieniony: 10-12-2017 10:44:34
Areq10-12-2017 11:05:44   [#27]

Wywołujecie "wilka z lasu". Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego nikt nie będzie u mnie prowadził zajęć opiekuńczych i nikt mie w tej chwili do tego nie zmusi. Próbowała to zrobić w 2014 r. była "od siedmiu boleści" minister Kluzik - Rostkowska i jej nie wyszło.  Teraz nikt o tym nie wspomina, tylko tu ktoś wsadza kij w mrowisko. 

rzepek10-12-2017 12:13:32   [#28]

My się nawet nie pytamy rodziców, czy chcą. Bo jasne jest, że "chcą". Matek pracujacych niewiele, ale darmowa opieka -czemu nie? Nawet , jak w chacie 3- pokoleniowa rodzina zdolna do zaopiekowania się, a mamusia potrzebuje wolnego od dziecka na zakupy  w Biedronce i kawę u sąsiadki. 

flisegi10-12-2017 16:54:14   [#29]

Pomijając kwestie prawne i BHP, zastanówcie się Państwo... gdybyście założyli prywatną szkołę i chcieli konkurować z innymi szkołami w tym publicznymi (które przecież są bardzo dobre), to co zaoferowalibyście rodzicom uczniów w wieku podstawówkowym.

Zatem dlaczego szkoły publiczne nie mają konkurować i walczyć o swoje miejsce na rynku edukacyjnym. Im lepsza oferta edukacyjna i opiekuńcza tym wszyscy są bardziej zadowoleni. I o to chodzi!

#21 moim zdaniem bardzo rozsądny punktwidzenia

 

Areq10-12-2017 17:01:32   [#30]

Dzieci ze szkół prywatnych są w tym czasie z rodzicami na nartach.

ergo10-12-2017 18:08:46   [#31]

A nauczyciele ze szkół prywatnych są zatrudniani z Kodeksu Pracy...

Tego chcemy?


post został zmieniony: 10-12-2017 18:09:05
eny10-12-2017 18:14:39   [#32]

Wydaje mi się, że taki wątek w ogóle nie powinien mieć miejsca na forum publicznym... Nasze prywatne opinie powinno się omawiać w innym miejscu...

mika11-12-2017 14:50:03   [#33]

Też uważam, że warto czasem powściągnąć swoje opinie na forum publicznym. W szkole niepublicznej (nie prywatnej) dzieci są pod opieką nauczycieli ponieważ rodzice ciężko pracują na czesne. Rzeczywiście nauczycieli zatrudniamy z KP, ale zgodnie z umową nauczyciele mają 10 tygodni urlopu, więc nie wiem na jakiej podstawie mieliby mieć 12 albo 13.

AnO13-12-2017 10:39:30   [#34]

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/przerwa-swiateczna-list-do-dyrektorow-i-nauczycieli-szkol-publicznych.html

halinah13-12-2017 13:46:38   [#35]

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/przerwa-swiateczna-list-do-dyrektorow-i-nauczycieli-szkol-publicznych.html

podświetliłam :)

cynamonowa13-12-2017 21:23:53   [#36]

15 grudnia 2015......to chyba taka przypominajka :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]