Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Religia lub etyka
strony: [ 1 ]
laostic21-11-2017 12:39:30   [#01]

Czy w nowych typach szkół uczniowie nie mogą już chodzić i na  etykę i na religię, tylko muszą wybrać jedno? (§ 18 2. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć).

Leszek21-11-2017 18:53:12   [#02]

Zacznij od rozp. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach:

§ 1. 1. W publicznych szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych, organizuje się naukę religii i etyki:

1) w szkołach podstawowych – na życzenie rodziców;

2) w szkołach ponadpodstawowych – na życzenie bądź rodziców, bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletniości o pobieraniu nauki religii i etyki decydują uczniowie.

Zatem mogą i tu i tu

pozdrawiam

MKJ21-11-2017 19:36:37   [#03]

"religię lub etykę" - alternatywa prosta (oznacza religię albo etykę albo religię i etykę)

"religię albo etykę" - alternatywa wykluczająca (wiadomo)

laostic26-11-2017 13:12:02   [#04]

Przyjmuję odpowiedzi. Ale dalej mam wątpliwości:

#02 Wg mnie decydują o wyborze zarówno  religii jak i etyki, co wg mnie nie znaczy, że mogą wybrać oba.

#03 Nie rozróżniam "lub" i "albo".

I co z oceną  - w rozp. z 2015 mowa o średniej z religii i etyki. Tutaj ani słowa o tym co można zrobić z ewentualnymi dwoma ocenami.

DYREK26-11-2017 13:30:56   [#05]

Załącznik nr 1 pkt 16  do rozporządzenia MEN z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw (...) (Dz. U. z 2017 r poz. 170, 794 i 1083)

16. Na świadectwie szkolnym promocyjnym i na świadectwie ukończenia szkoły, w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen klasyfikacyjnych z religii/etyki, wpisuje się:

1) poziomą kreskę, jeżeli uczeń nie uczęszczał na żadne z tych zajęć;
2) ocenę z religii albo etyki, jeżeli uczeń uczęszczał na jedne z tych zajęć, bez wskazywania, z jakich zajęć jest to ocena;
3) ocenę z religii i ocenę z etyki, jeżeli uczeń uczęszczał zarówno na zajęcia z religii, jak i zajęcia z etyki.
laostic26-11-2017 15:01:34   [#06]

Czy możemy domniemywać, że dotyczy to rozporządzenie także branżowej, jeśli wzoru do branżowej tam nie ma? Jeśli tak, którą ocenę wpisujemy z dwóch i z jakiego przepisu to wynika?

MKJ27-11-2017 04:55:23   [#07]

Wg mnie decydują o wyborze zarówno  religii jak i etyki, co wg mnie nie znaczy, że mogą wybrać oba.

Decydują o wyborze niezależnie, więc mogą wybrać religię albo etykę albo religię i etykę.

Nie rozróżniam "lub" i "albo".

Alternatywa prosta - https://pl.wikipedia.org/wiki/Alternatywa

Alternatywa wykluczająca - https://pl.wikipedia.org/wiki/Alternatywa_roz%C5%82%C4%85czna

Na razie problemu świadectw w branżowej nie ma. Za to jest problem arkuszy ocen...


post został zmieniony: 27-11-2017 04:57:36

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]