Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Uczniowie pełnoletni w liceum.
strony: [ 1 ]
IzaO20-10-2017 17:23:51   [#01]

Liceum dla młodzieży. Wychodzenie ze szkoły w trakcie przerw:

1. Uczniowie niepełnoletni. Czy na prośbę rodziców i po złożeniu przez nich oświadczenia, że w trakcie przerwy poza szkołà biorà za nich odpowiedzialność - mogę pozwalać im wychodzić ze szkoły i chroni mnie to od odpowiedzialności za nich, gdyby coś się stało?

2. Uczniowie pełnoletni - czy mogà wychodzić ze szkoły na każdej przerwie i czy ja za nich wtedy nie odpowiadam? 

W Statucie jest zakaz opuszczania szkoły, tylko za zgodà wychowawcy/ tutora i dyrektora.

W Kuratorium powiedzieli, że obowiàzuje ich Statut i wszystkie konstytucyjne prawa (do wolności np) sà podrzędne, jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo.

Czy usprawiedliwianie nieobecności, religia - tylko jeśli uczeń ma 18 i jest na własnym utrzymaniu?

 

Jak godzicie u siebie 18 lat z własnà odpowiedzialnościà?

MKJ21-10-2017 19:05:52   [#02]

Póki co obowiązuje § 14 ust. 1 rozporządzenia ws. BHP w szkołach:

"Przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela".

Ciężko to zrealizować, gdy uczniowie dowolnie wychodzą ze szkoły.

1. Jak się coś wydarzy, to takie oświadczenie nie będzie wiele znaczyło. Ja bym nie ryzykował.

2. Podobnie jak wyżej. Powstaje tylko problem, co zrobić, jak uczeń się zwolni z lekcji, a potem wróci do szkoły. Nie wpuścić go? (do pkt 1 też to można odnieść - rodzic zwalnia ucznia np. po 4 lekcji, a uczeń wraca na piątą).

KO twierdzi, że konstytucyjne prawa są podrzędne? A które to kuratorium? Chętnie się dowiem. :-)

Inna sprawa, że zakaz wychodzenia ze szkoły nie jest naruszeniem konstytucyjnych praw, tylko stanowi statutowe (prawne) zobowiązanie do określonych zachowań, w przypadku podjęcia nauki w danej szkole. Nauczyciele też nie mogą wychodzić ze szkoły w czasie pracy i jakoś nie skarżą się na naruszenie ich praw.

Wnioski o usprawiedliwienie nieobecności i wszelkie oświadczenia woli po ukończeniu 18 lat uczniowie składają sami. Żaden rodzic, dziadek, wujek nie ma prawa reprezentować dorosłego ucznia bez jego upoważnienia.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]