Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ile powinna trwać przerwa w szkole?
strony: [ 1 ]
elnik10-10-2017 17:19:56   [#01]

W mojej szkole wszystkie przerwy trwają 10 minut i jedna tzw. długa - na ciepły posiłek. Pojawiają się głosy - uczniów, nauczycieli, aby skrócić przerwy. Powód: w innych szkołach w gminie są krótsze i dzieci będą szybciej w domu. Chyba przedyskutuję ten temat z radą rodziców.

Jakie przepisy regulują ten temat i jak jest u Was?

Areq10-10-2017 18:08:32   [#02]

Państwowa Inspekcja Sanitarna, sprawująca bieżący nadzór sanitarny nad przestrzeganiem przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne dotyczące higieny procesów nauczania może okreslić czas trwania przerw. Kontrola prowadzona w szkołach obejmuje m. in. higieniczną ocenę rozkładów zajęć lekcyjnych, w tym przerwy międzylekcyjne. Za optymalny, zadawalający stan przyjmuje się jedną przerwę przed południem przeznaczoną na spożycie II śniadania, trwającą co najmniej 15 minut oraz  przerwę z przeznaczeniem na obiad nie jest krótsza niż 20minut. Jako nieprawidłowe uznawane są przerwy międzylekcyjne 5 minutowe i/lub brak dłuższej przerwy na spożycie posiłku.

 

dorotagm10-10-2017 19:28:36   [#03]

Na przerwy 5 minutowe trzeba mieć przed Sanepidem naprawdę mocne argumenty - typu odjeżdżający autobus, zmianowość wymuszająca szybsze kończenie lekcji, itp. może w średnich inaczej, ale u mnie rygorystycznie sprawdzane.

Zresztą uważam przerwy za bardzo potrzebne uczniom. I raczej bym je wydłużała niż skracała.

Roman Langhammer10-10-2017 19:32:21   [#04]

U mnie są są 10 minutowe (zwykłe) i 15 minutowe (obiadowe - mam rozdzielony obiad, na jednej przerwie zupa, a na następnej II danie). Sprawdza się. Nikt nie narzeka. Prawdę powiedziawszy zastanawiam się czy obiadówek nie robić 20-minutowych.

DYREK11-10-2017 10:33:47   [#05]

http://www.psse.gda.pl/nadzor-sanitarny/sekcja-higieny-dzieci-i-mlodziezy/zagadnienia-problemowe/231-rozklad-zajec-lekcyjnych 

https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/7-najczestszych-bledow-przy-ukladaniu-planu-lekcji-na-2-polrocze.html#.Wd3XJzJpHIU 

i

wątek: Zasad nie łączenia w bloki zajęć.

noe1911-10-2017 10:42:24   [#06]

przeczytałem i ...

"tygodniowy rozkład zajęć powinien uwzględniać rytm nauki w ciągu tygodnia – poniedziałek, czwartek jako dni mniejszej aktywności; wtorek, środa – dni nasilonej nauki, piątek – średnie obciążenie"

proszę ułożenie planu lekcji dla klasy 7, która ma 35 godzin w ramówce :)

Roman Langhammer11-10-2017 11:46:05   [#07]

I nauczycieli przyjeżdżających kilometry na 1-2 godziny, którzy pracują w pięciu czy sześciu szkołach...;)

AndrzejW12-10-2017 19:36:11   [#08]

Sorry,

ale nikt z was nie wskazał podstawy prawnej.

Artykuł na stronie sanepidu na pewno nie jest podstawą prawną. Pomijam to, że artykuł powołuje się na dawno nie obowiązujące przepisy.

W taki sposób sami wpędzamy siebie, siebie nawzajem i nasze szkoły w spiralę biurokracji.

Jeśli nie ma przepisu, to nie ma. A pani z sanepidu czy innej kontroli może w tej sprawie wypowiadać jedynie swoje osobiste poglądy.

DYREK12-10-2017 22:15:10   [#09]

:-)

podstawa prawna -> może być stosowny zapis w statucie szkoły -> organizacja pracy szkoły

wg mnie warto to odpowiednio dla swojej szkoły uregulować

dorotagm13-10-2017 16:21:10   [#10]

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp?id=WDU20030060069&type=O&name=D20030069.pdf

 

AndrzejW13-10-2017 21:34:15   [#11]

Rozporządzenie z 2002r. nie mówi jakiej długości muszą być przerwy :)

elkap15-10-2017 20:15:06   [#12]

Aż się prosi by MEN wreszcie to uregulował.

AnJa15-10-2017 21:02:21   [#13]

Jestem za tym, by w rozporządzeniu w sprawie organizacji szkół (a najlepiej w uPO) zapisać początek i koniec każdej przerwy a w rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej liczbę różnych form sprawdzania wiedzy i umiejętności.
W rozporządzeniu ws. oceniania oczywiście limity punktowe na każda ocenę w podziale na formy pisemne i ustne.

Aha- i wzór mundurka dla nauczycieli. 

elrym15-10-2017 21:15:33   [#14]

eee, wzór mundurka mam nadal :-)

dawny mój dyrektor określił to zarządzeniem, jak objął swój urząd, zrobiliśmy sobie ksero  na pamiątkę :-)))

AndrzejW22-10-2017 22:38:05   [#15]

To może zróbmy listę rzeczy, które może by jeszcze uregulować?

np.

- rozporządzenie określające szczegółowe zasady dyżurowania nauczycieli na przerwach...

- rozporządzenie określające szczegółowe zasady prowadzenia zeszytów od polskiego...

- normę zawierającą współczynnik przyczepności juniorków do podłogi, o ile te juniorki są dopuszczone do użytku szkolnego w szkołach publicznych, w szkołach niepublicznych, placówkach, przedszkolach oraz domach z wyłączeniem domów u cioci w których odbywa się krótkotrwały pobyt ucznia objętego obowiązkiem noszenia juniorków

....

 

Marek Pleśniar23-10-2017 07:03:33   [#16]

na wyższym levelu słyszę od lat zawsze mądrości oświatowe na poziomie "systemu"

gdy już ktoś się napije wystarczająco.. kawy to wygłasza: "potrzebne są zmiany systemowe!"
No i jak, nie daj Boże, może to je wprowadza

jerzyk25-10-2017 22:05:05   [#17]

 

Popieram, Anję, bo  o wykazie spraw do  uregulowania gadaliśmy tu wiele.

I nadal nic .

Wszystko, jak zawsze, spada na tego biednego dyra który musi sam wszystko wymyślać.

A przecież gdyby to tak, jak powiada Marek, na tym wyższym levelu...

 eh...

 raz na zawsze byłby święty spokój ;-))

 

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]