Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zamiast gabinetów stomatologicznych będą dentobusy
strony: [ 1 ]
ergo25-09-2017 20:08:37   [#01]

25 września 2017 r. opublikowano w Dz. U. – poz. 1774 ustawę z dnia 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej - wchodzi w życie 26 września 2017 r.

Ustawa nie wspomina o tworzeniu gabinetów w szkołach, po województwie będzie jeździł jeden dentobus (jeśli znajdzie się świadczeniodawca).

Obwoźny dentysta?

Karolina25-09-2017 20:53:29   [#02]

matko i córko - niech to ktoś powstrzyma

Jacek25-09-2017 21:06:58   [#03]

dentobus +

:-)

Franciszka25-09-2017 21:44:32   [#04]

Czy wniosek można składać na doposażenie funkcjonujące gabinetu higienistki szkolnej czy na wyposażenie nowo tworzonego?

AnJa25-09-2017 22:35:10   [#05]

Wy się możecie nabijać dowolnie.
Ale ja pamiętam, że jakieś 15 lat temu do mammobusów stały kolejki- a dzisiaj mammobusy stoją w kolejce

Dla jasności- na tyle znam anatomię, by ilościowo przedmiot diagnostyki w przeliczeniu na osobę umieć przeliczyć.

ReniaB26-09-2017 08:50:20   [#06]

ANJA nie znam na tyle matematyki, ale wychodzi mi że klientów dento co najmniej dwa razy tyle co mammo, a poza tym ile ząbków, a ile....

A tak an poważnie mamy w Polsce tak ogromny problem z próchnica, ze każde rozwiązanie wydaje mi się sensowne

olaszyma26-09-2017 12:12:44   [#07]

Pod warunkiem że w tych dentobusach będzie się prowadziło nie tylko diagnostykę ale i leczenie. No i czy znajdzie się stomatologiczna wersja doktora Judyma i "młodej lekarki na rubieży", którzy będą chcieli to robić,  zamiast spokojnie "czesać kasiorę" w prywatnym gabinecie.

ReniaB26-09-2017 13:39:22   [#08]

A co przeszkadza czesać kasę w dentobusie; wszystko to  kwestia gdzie trafi ileś tam +, a tu akurat dobrze by było

Marek Pleśniar26-09-2017 13:59:29   [#09]

lepiej jak leczą niż jak nie leczą, tak sobie myślę

Karolina26-09-2017 16:29:58   [#10]

nie wierzę, że to będzie dobrej jakości leczenie, poza tym,.... niech mi nikt nie wybiera lekarza, księdza, dentysty, psychologa, kosmetyczki, fryzjera itp... niepotrzebne skreślić. Lubię, potrafię i chcę wybierać sama.

niech wróci porządna edukacja prozdrowotna, won śmieci ze sklepików bo wróciły itp itede

joszka26-09-2017 17:15:19   [#11]

Z edukacji od najwcześniejszych lat NIKT nas nie zwolni!!Trzeba pilnować np. fluoryzacji,kształtowania nawyków higienicznych i innych elementów edukacji zdrowotnej-to się da i się udaje jeno trzeba chcieć!

Przez  gabinet stomatologiczny w szkole przestałem być kawalerem!Żona już nie w szkole-jakoś nie wypadało,ale nadal młodzież w Jej gabinecie.

NFZ od pewnego czasu łaskawie zwiększył wskaźnik za wykonanie procedur u młodzieży (mnożna 1,3).

Każde rozwiązanie jest dobre-dentobus też-tylko jak to będzie rozliczane? Teraz zawarty kontrakt wymaga wykonania w ciągu roku dużej ilości procedur-lekarz szkolny w 10 m-cy musi wykonać procedury 12 miesięczne,jeżeli do jego gabinetu docierają tylko uczniowie.Organizacyjnie w czasie roku szkolnego,przy konieczności tzw.popołudniówek robi się kłopot jeżeli gabinet jest wewnątrz budynku.

Każdy obcy może powiedzieć ,że on do dentysty-i nic nie mogę zrobić.

Każdy dzień stomatologa w szkole to postęp(my się przy okazji też załapujemy)To co słyszałem o nasyceniu rynku usług sprzętem obawiam się "okazjonalności " wizyt w szkołach,ale pamiętam z opowieści Ojca o objazdowych dużo- obrazkowych rentgenach(amerykańskie przenośne Pickery-chyba z  z UNRY) w latach pięćdziesiątych a potem o autobusach do przesiewowego badania małoobrazkowego-pomogło i było.Trzymam kciuki za program!

Ps: realizacja kontraktu stomatologicznego w 2016r. wymagała od mojej zony przyjęcia ...1693 pacjentów.

 

Karolina26-09-2017 17:26:09   [#12]

a ja błagam.... szkoła jest od edukacji - a nie od leczenia i wtrącania się w to co nie musi

nie zgodzę się na wizytę lekarską czy dentystyczną mojego dziecka bez mojej obecności

bez przesady 

jest tyle obszarów, które potrzebują doinwestowania

 ten dentobus to będzie pic na wodę - akcja, hasła i ...... żadnego porządnego leczenia

Adaa26-09-2017 19:14:46   [#13]

kilka lat temu w ramach projektu unijnego zakontraktowalismy działanie dotyczace leczenia stomatologicznego i ortodontycznego - tak, tak...mozna było wtedy
czterech stomatologów przyjechało do szkoły i zrobiło przegląd wszystkim dzieciakom
kilkudziesięciu skorzystało z leczenia w gabinecie dentystycznym, z którym podpisałam umowę
ok. 15 z leczenia ortodontycznego

pewnie wyda Wam sie to niewiarygodne, ale miałam kilkunastoletnie dzieci, które n i g d y nie były u dentysty, a którym trzeba było leczyc kanałowo stałe zęby - rodzice, choc nigdy wczesniej sie tym nie przejmowali wyrazili zgode na leczenie i uczestniczyli w programie

nie podejrzewam, ze dentobus bedzie miejscem gdzie nie bedzie rodziców

wyżej opisana sytuacja wskazuje, ze warto cos zapoczatkować, cos popchnąc by sie ruszyło

Karolina26-09-2017 19:19:17   [#14]

Tylko przeglądy i profilaktyka to co innego niż leczenie

http://wiewiorkajulia.pl

Jest od lat taki program i przedszkolaków bada, zaleca, wyjaśnia - nie trzeba odkrywać nowego. 

Adaa26-09-2017 19:25:09   [#15]

Karolino
przeglady i profilaktyka - oczywiste
ale uwierz, gdybym wtedy nie zorganizowała wszystkiego dzieciakom (umówienie wizyt, wskazanie gabinetów, harmonogramy i umowa z lekarzami, pokrycie kosztów) to połowa z tych dzieciaków chodziłaby do tej pory bez zębów

czasami tak trzeba, choc wydaje sie to jakims kosmosem , ze rodzice sami nie podejmują leczenia

elrym26-09-2017 19:32:58   [#16]

I co z tym dalej robimy?

przepraszam, za 6700 - to co ja mam kupić?

malmar1526-09-2017 20:19:45   [#17]

załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - Dz. U. z 2016 r., poz. 86

 

4. Wyposażenie w sprzęt, aparaturę medyczną i produkty lecznicze:
1) wyposażenie gabinetu:
a) kozetka,
b) stolik zabiegowy lub stanowisko pracy – urządzone i wyposażone stosownie do zakresu zadań pielęgniarki szkolnej,
c) szafka przeznaczona do przechowywania leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych,
d) biurko oraz szafka kartoteczna – przeznaczone do przechowywania dokumentacji medycznej,
e) waga medyczna ze wzrostomierzem,
f) parawan,
g) aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi z kompletem mankietów dla dzieci i dorosłych,
h) stetoskop,
i) tablice Snellena do badania ostrości wzroku,
j) tablice Ishihary do badania widzenia barwnego,
k) tablice – siatki centylowe wzrostu i masy ciała oraz inne pomoce do wykonywania testów przesiewowych i interpretacji ich wyników,
l) środki do nadzorowanej grupowej profilaktyki próchnicy zębów;

2) przenośna apteczka pierwszej pomocy wyposażona w:
a) zestaw przeciwwstrząsowy, w skład którego wchodzą:
– Natrii chloridum 0,9% – roztwór do wstrzykiwań,
– Hydrocortisonum hemisuccinatum – proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub
infuzji lub odpowiedniki terapeutyczne,
– Glucosum 20% – roztwór do wstrzykiwań,
– płyny infuzyjne:
– Glucosum 5% – roztwór do infuzji,
– Natrii chloridum + Kalii chloridum + Calcii chloridum dihydricum – (8,6 mg + 0,3 mg + 0,33 mg)/ml – roztwór do infuzji dożylnych,
b) gaziki jałowe, gazę jałową, bandaże dziane i elastyczne, chustę trójkątną, przylepiec, przylepiec z opatrunkiem,
rękawiczki jednorazowe, octawian glinu (altacet), wodę utlenioną, środek odkażający skórę, tabletki przeciwbó-
lowe i rozkurczowe, neospasminę, maseczkę twarzową do prowadzenia oddechu zastępczego, szyny Kramera,
stazę automatyczną, nożyczki, pakiet do odkażania.

 

Karolina26-09-2017 20:41:32   [#18]

nie mogę znaleźć tego rozporządzenia by się z nim zapoznać, jak rozumiem są szkoły, w których nie ma gabinetów pielęgniarek i za 6700zl - należy je stworzyć :)

Adaa - dla mnie to kosmos, 

Nie można mierzyć wszystkich rodziców jedną miarą - to może lepiej 500+ skierować do stomatologów i ogłosić darmowe leczenie dla wszystkich dzieci bez kolejek?

absurdy w Polsce to specjalność narodowa

Adaa26-09-2017 20:44:03   [#19]

Nie mierzę rodziców jedna miarą tylko sądzę, że dla wielu takie rozwiązanie jest efektywne
Nie podejrzewam przymusu dentobusu:-)

Karolina26-09-2017 20:53:38   [#20]

w obecnych czasach wszystko możliwe 

ergo26-09-2017 20:58:13   [#21]
Dz.U. 2016 poz. 86

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000086

malmar1526-09-2017 20:59:25   [#22]

Karolina

tutaj

ergo ;)


post został zmieniony: 26-09-2017 21:00:12
ergo26-09-2017 21:14:49   [#23]

I chociaż ustawa nie wspomina środkach na wyposażenie gabinetów stomatologicznych w szkołach, to PM nadal je obiecuje :)

I nie tylko to.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1072516,zalewska-opieka-stomatologiczna-w-szkolach.html


post został zmieniony: 26-09-2017 21:17:03
Karolina26-09-2017 21:20:58   [#24]

Raczej chodziło mi o tę ustawę z dnia 15 września - znalazłam 

file:///C:/Users/user/Downloads/D2017000177401.pdf

Minister zapewni, wojewoda udostępni - dentobus - o resztę musi zadbać świadczeniodawca... no już widzę tę jakość i standard i prawidłowość tego leczenia - wszelkie preparaty i środki....

zmarnowane pieniądze

za to już wyobrażam sobie, jak Pani Minister ogłasza jak zadbano o uzębienie dzieci!

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]