Forum OSKKO - wątek

TEMAT: uchwała RP a podstawa prawna
strony: [ 1 ]
teta07-09-2017 21:54:47   [#01]

W czteroletnim technikum RP podjęła w dniu 29.08.2017 uchwały  dotyczące funkcjonowania szkoły w roku 1027/18 (np. plan pracy szkoły) - powoływać się na ustawę o systemie oświaty czy prawo oświatowe, a może jedno i drugie?

 

MKJ08-09-2017 07:22:21   [#02]

Tylko UoSO.

Ela131408-09-2017 10:40:32   [#03]

Bardzo proszę o podanie aktualnych podstaw prawnych do uchwał RP podejmowanych na początku roku szkolnego 2017/2018.

MKJ08-09-2017 12:46:04   [#04]

To zależy, czego uchwała ma dotyczyć. Raz będzie to UoSO, a raz UPO.

Do [#02]: skoncentrowałem się na tym planie - tu UPO, ale np. w przypadku programów nauczania i podręczników - UoSO.


post został zmieniony: 08-09-2017 12:48:38
elrym11-09-2017 19:42:02   [#05]

może wrzucicie, co trzeba uchwalić we wrześniu i jaka pp podać?

jam jest sp :-)))

malgala11-09-2017 19:47:59   [#06]

i może jeszcze sp z klasami gimnazjalnymi?

przydałaby się taka ściąga, bo już się pogubiłam

KaPi11-09-2017 20:26:39   [#07]

tak!!!!!!!

ja też, ja też proszę...

sp + oddz. gim

bb1711-09-2017 20:30:42   [#08]

czy w LO pozostaje wszystko po staremu? UoSO

rzewa11-09-2017 21:11:58   [#09]

nie -> tam w tym wypadku P.o.

patrz art 308 ust 1 specustawy

bb1711-09-2017 21:28:00   [#10]

to może faktycznie taka ściągawka, żeby każdy dopasował na swoje potrzeby. 

gosiaes211-09-2017 22:32:29   [#11]

...myślałam, że tylko ja nie ogarniam tego bajzlu ;(((

 


post został zmieniony: 11-09-2017 22:35:49
michba12-09-2017 08:49:03   [#12]

Tez mi raźniej;)

Stefan Wlazło13-09-2017 11:04:31   [#13]

Ustawa obowiązująca od września tego roku powtarza poprzednie uregulowania dotyczące rady pedagogicznej i pierwszym jest, że: " Art. 70. 1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:

1) zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki po zaopiniowaniu przez radę szkoły lub placówki;"

 Nie ma cezury czasowej.

Stefan

AnJa13-09-2017 12:09:25   [#14]

Problem, moim zdaniem, często nie jest w tym, że zmienił się status i kompetencje - a tytuł (a czasem tylko metryczka ) i numer artykułu (paragrafu).

I sen z powiek dyrektorom spędza nie to, jakie działania mają podjąć w nowej rzeczywistości - a jaką formalną podstawę prawną mają podać.

Nie jestem oczywiście pewien całkowicie- ale na 90% będąc dyrektorem i mając wątpliwości co mam wpisać- nie wpisywałbym nic a czas zużyty na dociekanie, które z równoległych rozporządzeń jest właściwe dla mojej sytuacji poświęciłbym na coś pożytecznego.

Dan6714-09-2017 13:42:45   [#15]

Bardzo proszę o podanie aktualnej podstawy prawnej do uchwały RP w sprawie zatwierdzenia planu pracy /zatwierdzamy plan pracy SOSW w skład którego wchodzą: ośmioletnia SP z klasami gimnazjum, Szkoła Branżowa I st z klasami zawodowymi oraz SPDP/

 te czy jeszcze inne?

1. Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59)

2. Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60) 

3. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.) 

rzewa14-09-2017 14:10:04   [#16]

1.

Roman Langhammer15-09-2017 07:40:37   [#17]

Czy w związku z prawem oświatowy RP powinna na nowo ustalić swój regulamin? Poprzednia uchwała w sprawie regulaminu RP podejmowana była na podstawie UOSO. Czy taki regulamin może dalej funkcjonować czy należy uchwalić nowy, którego podstawą będzie Prawo oświatowe?

rzewa15-09-2017 07:42:46   [#18]

należy uchwalić nowy

i nie tylko dlatego, że zmieniła się pp jego uchwalenia -> zmieniła się CAŁA rp -> powstała na nowo, więc nie ma ona żadnego regulaminu i nie może go mieć dopóki go nie uchwali

AnJa15-09-2017 07:50:38   [#19]

Nie zgadzam się. 

Ale jak się  nudzicie to uchwalanie. Zmieńcie  tez wszystkie zarządzenia-będziecie mieli co robić do końca kadencji.


post został zmieniony: 15-09-2017 07:52:11
rzewa15-09-2017 07:55:45   [#20]

cóż... można tak zrobić jak MEN -> uchwalić tę sama treść zmieniając tylko pp -> można to zrobić hurtem (jak MEN) w trakcie jednego zebrania rp.

Roman Langhammer15-09-2017 08:03:52   [#21]

No właśnie wczoraj byłem na szkoleniu w WOMie i była dyskusja na ten temat... Właściwie większość dokumentów była na podstawie UOSO. Wszystko na nowo uchwalać, wprowadzać nowe zarządzenia dyrektora? Trochę to bez sensu.

Nie doszliśmy do porozumienia. Ja uważam, że jeżeli wprowadziłem zarządzeniem regulamin np. świetlicy, to przecież on jest dalej ważny mimo zmiany podstawy prawnej... 

AnJa15-09-2017 08:15:55   [#22]

A wystarczyło pisać Jak Pan Bóg tradycja każą (nie mylić z Wielkim Legislatorem)- czyli nie zaczynać- na podstawie art. X ustawy z Y (metryczka) a tak:
Regulamin RP.
1.  coś, co faktycznie reguluje działaność RP)
2.j.w

Roman Langhammer15-09-2017 08:19:23   [#23]

No dobrze, to rozumiem.

A zarządzenia dyrektora... musi być podstawa prawna. Musi? Musi... Czy te zarządzenia dalej są ważne jeśli nie są sprzeczne z nowym prawem? Mi się wydaje, że tak. Czy ktoś mnie w tym utwierdzi?

rzewa15-09-2017 08:21:19   [#24]

regulamin rp jest umocowany w ustawie więc nie bardzo można coś z tym zrobić; ponadto przekształceniu uległ organ więc, to co było juz uchwalone wcześniej dotyczy innego organu...

ale regulamin np. świetlicy czy inna procedura jest umocowana w statucie, więc wystarczy w uchwale wprowadzającej statut napisać, że regulaminy czy procedury wydane na podstawie poprzedniego statutu zachowują moc aż do wydanie nowych na podstawie nowego statutu lecz nie dłużej niż np. 2 lata

i w tym czasie na pewno trzeba je będzie zmienić wiec zamiast zmieniać wprowadzi się nowe

co do decyzji jest inaczej -> decyzje pozostają w mocy

Jacek15-09-2017 08:22:00   [#25]

uchwaliliśmy nowy regulamin RP 1 września, potem nowy statut sp z klasami gimnazjalnymi, a RR uchwaliła swój na podstawie nowych przepisów.

KaPi17-09-2017 13:13:19   [#26]

Jacku...

bardzo, bardzo proszę...podzieliłbyś się swoim nowym regulaminem i statutem... bo już nie wiem, czy mamy dobrze czy źle...nic już nie wiem...ale może to ta grypa mnie otępia...

pomocy...help...

cynamonowa17-09-2017 13:35:57   [#27]

Jacek w swoim poście # 25...poniekąd rozwiał moje wątpliwości, choc wole się upewnić.

Nowy statut ( z klasami gimnazjum) - napisany...jak rozumiem RP powinna podjąć uchwałę - a dopiero potem oddać go do OP ?

( w poprzednim mieliśmy zapis " statut obowiązuje od...), teraz to już nie wiem, czy już obowiązuje od 1 września, czy od dnia uchwały RP, czy dopiero gdy OP dołoży do niego akt założycielski :(


post został zmieniony: 17-09-2017 13:37:49
rzewa17-09-2017 14:50:48   [#28]

od dnia podjęcia uchwały lub później jeśli taki dzień zostanie określony w uchwale

teraz nadal "działa" stary statut zarówno sp jak i gimnazjum

uchwały OP podjęta po 1.09 a przed 30.11  będą jedynie potwierdzać przekształcenia do jakich doszło z mocy ustawy -> OP nie może nadawać statutu istniejącej już szkole

zatem jeśli uchwała marcowa przekształcająca gimnazjum w sp nie nadała statutu tej sp i OP nie zrobił tego do dzisiaj, to już zrobić nie może -> teraz już sp funkcjonuje więc sama sobie musi statut uchwalić

KaPi17-09-2017 14:59:08   [#29]

proszę, wyjaśnijcie mi, jak ma być u nas z tymi statutami...

nie jesteśmy szkołą samorządową

byliśmy zespołem: przedszkole, sp, gim

teraz jesteśmy zespołem: sp z oddziałami gim (włączenie gim) + przedszkole

w terminach z początku tego roku nasz op razem z wnioskami o funkcjonowanie dalsze szkoły złożył projekt statutu sp

i tu moje wątpliwości..., bo:

staliśmy się zespołem, umowy na zespół (do tej pory były osobno na placówki)...

a co ze statutem zespołu? czy nie powinien być nadany wtedy, razem z wnioskiem???

czy rady rodziców i pedagogiczne mogą czy muszą być osobne?

 

co wydaje mi się, że już wszystko ogarniam, to okazuje się, że zdecydowanie nie ogarniam...

rzewa17-09-2017 15:00:10   [#30]

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=58790&ux=14&pst=86#pst86

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]