Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wf w ponadgimnazjalnej
strony: [ 1 ]
aleksandra200824-08-2017 12:34:02   [#01]

Dzień dobry

Czy w ponadgimnazjalnej jest obowiązek wprowadzenia na wf  zajęć do wyboru? W rozporządzeniu napisane jest o ponadpodstawowych, ale już sama nie wiem.

AnJa24-08-2017 15:24:35   [#02]

Dla żadnego typu szkół takiego obowiązku nie ma.

Tinej24-08-2017 22:44:34   [#03]

Warszawa, dnia 5 lipca 2017 r. Poz. 1322

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1)

z dnia 29 czerwca 2017 r.

w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych są realizowane w formie:

1) zajęć klasowo-lekcyjnych;

2) zajęć do wyboru przez uczniów: zajęć sportowych, zajęć rekreacyjno-zdrowotnych, zajęć tanecznych lub aktywnej turystyki, które mogą być prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego innego niż nauczyciel prowadzący zajęcia klasowo-lekcyjne.

2. Zajęcia klasowo-lekcyjne są realizowane w wymiarze nie mniejszym niż:

1) 2 godziny lekcyjne tygodniowo w szkołach podstawowych;

2) 1 godzina lekcyjna tygodniowo w szkołach ponadpodstawowych.

§ 2.

Zajęcia do wyboru przez uczniów mogą być prowadzone w grupach oddziałowych, międzyoddziałowych i międzyklasowych oraz międzyszkolnych w przypadku zespołów szkół.

§ 3.

Dopuszcza się możliwość łączenia, w okresie nie dłuższym niż 4 tygodnie, godzin zajęć do wyboru przez uczniów, z zachowaniem liczby godzin przeznaczonych na te zajęcia.

§ 4.

 1. Dyrektor szkoły przygotowuje propozycje zajęć do wyboru przez uczniów, uwzględniając: 1) potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia w danym sporcie lub aktywności fizycznej;

2) uwarunkowania lokalne;

3) miejsce zamieszkania uczniów;

4) tradycje sportowe środowiska lub szkoły;

5) możliwości kadrowe.

2. Propozycje zajęć, o których mowa w ust. 1, po uzgodnieniu z organem prowadzącym i po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną i radę rodziców, dyrektor szkoły przedstawia do wyboru uczniom.

3. Uczniowie, z wyłączeniem uczniów pełnoletnich, dokonują wyboru zajęć za zgodą rodziców.

§ 5.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r. Minister Edukacji Narodowej: A. Zalewska 1) Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej – oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 1903).

AnJa25-08-2017 07:24:49   [#04]

No i?

MKJ25-08-2017 11:54:47   [#05]

No i niestety kluczowe jest słowo "są" w zdaniu "Obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych realizowane w formie:". Nie ma więc opcji, żeby ich nie realizować.

Ala25-08-2017 12:15:21   [#06]

dlaczego kluczowe?

moim zdaniem nie ma obowiązku realizacji zajęć wf w innych niż klasowo-lekcyjna formach

laostic25-08-2017 12:58:54   [#07]

Ale nie ma minimum zajęć do wyboru, jest tylko minimum do klasowo-lekcyjnych.

AnJa25-08-2017 13:38:47   [#08]

Identycznie brzmiał ten zapis od bodajże 2011.

Ot, ktoś pisał wówczas a ktoś skopiował i wkleił obecnie.

Ba- możliwe, że to ta sama osoba:-)

AnJa25-08-2017 13:48:45   [#09]

Z odpowiedzi min.Kopcia na uwagi NSZZ Solidarność (na stronie RCL):

Powyższy proponowany zapis jest identyczny jak w obowiązującym dotychczas rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2011 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego (Dz. U. poz.1042) i nie budził on do tej pory żadnych wątpliwości i kontrowersji podczas jego realizacji.
W jego myśl zajęcia klasowo-lekcyjne mogą być prowadzone również w wymiarze wyższym niż wskazano. Tak więc § 1 ust. 2 projektu rozporządzenia nie zmniejsza liczby godzin wychowania fizycznego przeznaczonych na zajęcia prowadzone w formie klasowo-lekcyjnej.

Należy również podkreślić, że celem wprowadzenia możliwości realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w formie zajęć do wyboru jest zachęcenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze fizycznej, co przekłada się na ważny aspekt zdrowotny danych zajęć. Zajęcia te mają uwzględniać potrzeby zdrowotne uczniów, specyfikę ich zainteresowań sportowych, warunki realizacji zajęć wychowania fizycznego oraz tradycje sportowe danego środowiska lub szkoły. Jak wykazuje Instytutu Badań Edukacyjnych w publikacji Wychowanie fizyczne w opiniach dyrektorów i  nauczycieli (Warszawa 2015 r.) liczba szkół decydujących się na wprowadzenie zajęć do wyboru przez uczniów stale rośnie. Obecnie stanowią one już większość i z tej formy zajęć zadowoleni są zarówno nauczyciele,
jak i uczniowie.

Maksymalna liczba zajęć realizowanych w omawianej postaci wynosi 2 godziny tygodniowo dla uczniów klas IV- VIII szkół podstawowych i  uczniów szkół ponadpodstawowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie określa minimalnej liczby tego typu zajęć, gdyż powinny one odpowiadać miejscowym warunkom
i potrzebom. Mamy nadzieję, że urozmaicenie zajęć wychowania fizycznego, prócz rozwijania sprawności fizycznej, zwiększy zaangażowanie oraz aktywność dzieci i młodzieży. A to może dać efekt w postaci „odnalezienia” sportu życia, ruchu jako hobby.

Propozycje zajęć do wyboru przez uczniów przedkłada dyrektor szkoły, a  uczniowie, z wyłączeniem uczniów pełnoletnich, dokonują go za zgodą rodziców. Wydaje się, że rodzicom również będzie zależało na większej aktywności fizycznej ich dzieci.

 

Jednocześnie § 4 ust. 1 wskazuje, że dyrektor szkoły przygotowując propozycje zajęć do wyboru przez uczniów uwzględnia m. in. możliwości kadrowe. Oznacza to, iż w  wachlarzu zajęć do wyboru nie mogą znaleźć się takie, których nie będzie w  stanie poprowadzić nauczyciel wychowania fizycznego uczący w danej szkole.

Należy również podkreślić, że zajęcia wychowania fizycznego realizowane
przez uczniów w formie zajęć do wyboru są obowiązkowe - na równi z zajęciami realizowanymi jako klasowo - lekcyjne. Dlatego musi je prowadzić nauczyciel zatrudniony w konkretnej szkole.
.....
To, że w kuluarach kilku szkoleń prowadzonych przez moją była firmę wydedukowano coś innego nie zmienia faktu, że to jednak MEN wydaje rozporządzenia. I- zasadniczo - wie lepiej co napisał:-)

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]