Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Awans zawodowy dyrektora szkoły niepublicznej
strony: [ 1 ]
IzaO15-08-2017 17:36:28   [#01]

Prawo oświatowe dopuszcza możliwość objęcia stanowiska dyrektora szkoły niepublicznej przez nauczyciela kontraktowego. Tak też było kilka lat temu w moim przypadku. W maju odeszła poprzednia dyrektor, ja w czerwcu uzyskałabym tytuł nauczyciela mianowanego, niestety nie miał kto zorganizować egzaminu. Teraz pewnie inaczej bym postąpiła, ale wówczas zestresowana nową rolą i sytuacją "porzuconej" szkoły zupełnie o tym nie myślałam.

Trudno być autorytetem, kiedy doradzam nauczycielom mianowanym i dyplomowanym sama mając tytuł nauczyciela kontraktowego. Najtrudniej, kiedy nauczyciel dowiaduje się tego od życzliwego kolegi. 

Najgorzej, że nie mam żadnych perspektyw na awans.

W Kuratorium nieoficjalnie poradzili, żebym się zatrudniła u znajomego dyrektora na 9 godzin...

I pytanie do Was: co byście zrobili w mojej sytuacji.

1. Nie widzę fizycznie możliwości uczciwie pracować dodatkowo w innej szkole (nie mam wice). Poza tym już wszystko co trzeba było do mianowania raz zrobiłam...

2. Nie chcę myśleć o innym zatrudnieniu...

3. Oficjalne pismo do kuratorium?

4. Inne?

Jest ktoś jeszcze w takiej sytuacji?

rzewa16-08-2017 07:56:50   [#02]

jeśli w tej szkole niepublicznej osoba prowadząca zatrudni Cię na umowie o pracę możesz po prostu awansować w trybie dyrektorskim -> komisję organizuje wówczas osoba prowadząca

jeśli zatrudnienie będzie od 1.09 to możesz awansować już w czerwcu

a jak jesteś już w ten sposób zatrudniona to... można to już było dawno zrobić...

;-)

bosia16-08-2017 09:18:20   [#03]

 

Karta Nauczyciela

Art. 91b.

2. Do nauczycieli zatrudnionych w:

3) przedszkolach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. a, oraz szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art. 9a–9i, (…) - tutaj są te związane z awansem

 

Art. 1

2. Ustawie podlegają również, w zakresie określonym ustawą:

2) nauczyciele zatrudnieni w:

a) publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,

b) przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych;

rzewa16-08-2017 15:55:25   [#04]

oczywiście w rozumieniu KN zatrudnieni = pracujący w szkole na podstawie stosunku pracy

IzaO16-08-2017 18:52:14   [#05]

Możesz powiedzieć, gdzie konkretnie mogę to znaleźć? Ja widzę tylko to:

Art. 9e. 1.  Dyrektor szkoły posiadający na tym stanowisku nieprzerwany okres pracy wynoszący co najmniej 3 lata, a w przypadku nauczyciela posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora co najmniej 2 lata oraz legitymujący się wyróżniającą oceną pracy, może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego po upływie 4 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego, a w przypadku nauczyciela posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora po upływie 3 lat.

4 lata po nadaniu stopnia mianowanego... a co z kontraktowym?

 

rzewa17-08-2017 09:29:36   [#06]

moim zdaniem należy ten przepis zastosować odpowiednio - czyli:

w szkole samorządowej (a dla takich szkół zasadniczo jest pisana KN) dyrektorem nie może być n-l nieposiadający stopnia n-la mianowanego wobec tego przepis ten mówi tylko o awansie na dyplomowanego

w szkle niepublicznej dyrektorem może być n-l mający stopień n-la kontraktowego (baa nawet n-l nie mający stopnia awansu), a na pewno nie chodziło w ustawie by takiemu dyrektorowi uniemożliwić awans

zatem spokojnie można nadać stopień n-la mianowanego dyrektorowi, który przepracował na tym stanowisku 3 lata a stopień n-la kontraktowego uzyskał co najmniej 5 lat wcześniej (przez analogiczne zastosowanie art 9d ust 4 KN) i legitymuje się wyróżniającą ocena pracy uzyskana na stanowisku dyrektora

IzaO17-08-2017 10:40:38   [#07]

No właśnie chyba nie...

rzewa18-08-2017 07:48:33   [#08]

To niech Twój OP ustanowi dyrektora zarządzającego (bez pp) a Ty będziesz wickiem, który sprawuje nadzór pedagogiczny i normalnie zrealizujesz staż

a potem OP nada Ci stopień n-la mianowanego

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]