Forum OSKKO - wątek

TEMAT: organizacja wychowana fizycznego do 01.09.2017
strony: [ 1 ]
BeataGie27-07-2017 23:14:06   [#01]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 29 czerwca 2017 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego mówi, że: § 1. 1. Obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych są realizowane w formie: 1) zajęć klasowo-lekcyjnych; 2) zajęć do wyboru przez uczniów: zajęć sportowych, zajęć rekreacyjno-zdrowotnych, zajęć tanecznych lub aktywnej turystyki, które mogą być prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego innego niż nauczyciel prowadzący zajęcia klasowo-lekcyjne.

Czy to oznacza, że w SP uczniowie powinni mieć nie mniej, niż 2 godziny w planie lekcji a 1-2 godziny np.  na pierwszej, ostatniej lekcje zajęcia międzyoddziałowe do wyboru? Przerabiałam to w gimnazjum i w ostatnim roku skapitulowaliśmy. Pomimo ciekawej, różnorodnej oferty coraz słabsza frekwencja ze względu na wielość zajęć popołudniowych dzieciaków.(szkoła muzyczna, treningi, szkoła językowa, etc).

Czy zrobienie ankiety potrzeb, ustalenie z dzieciakami (ale w ramach grupy, ew.klasy) form jednej z godzin wpisanej do planu spełni wymóg rozporządzenia? Jakie planujecie rozwiązania?

cynamonowa27-07-2017 23:19:23   [#02]

U nas uczniowie wypełniają ankietę. Wybierają w niej rodzaj "ulubionych" zajęć/ aktywności wskazanych w ankiecie. ( wiadomo, nie proponujemy narciarstwa gdy mieszkamy nad morzem :). W wyniku podsumowania, raz w tygodniu jedna lekcja poświęcona jest właśnie tym wybranym zajęciom przez daną klasę. Ta godzina jest normalnie ulokowana w planie lekcyjnym danej klasy.

AnJa28-07-2017 10:58:00   [#03]

Moim zdaniem ten przepis (tożsamy zresztą z dotychczas obowiązującym) nie nakłada na szkołę obowiązku organizacji zajęc w innych formach.

I tak powinno być- takze po to by uniknąc fikcji, o której piszecie.

Ale poczekajmy na opinię Jacka:-)

Jacek28-07-2017 12:51:03   [#04]

się z kolegą zgadzam... nihil novi

czyli jest jak było :-)

cynamonowa28-07-2017 16:59:57   [#05]

ale my tak robimy od 8 lat...sprawdza się, dzieciaki zadowolone, więc...będziemy robić nadal :)

AnJa28-07-2017 19:49:36   [#06]

W gimnazjum miałem bodajże w 2001, w liceum w 2009.

Rzecz w tym, że na niektórych szkoleniach wmawia się uczestnikom, że to oblig.

Karolina29-07-2017 14:47:04   [#07]

a szkoda, bo to fajne jest a ludziom się nie chce i uważają, że to niemożliwe 

moje skromne zdanie :)

AnJa30-07-2017 10:21:21   [#08]

szkoda, że nie oblig?

Karolina31-07-2017 19:12:44   [#09]

tak :) ale nie ubijcie mnie.... 

uważam, że zainteresowania uczniów daną formą aktywności ruchowej są tak różnorodne, że nigdy w obrębie klasy nie dogodzi się wszystkim; poza tym po co katować kogoś biegami jak on woli pływanie; to wszystko nie jest takie organizacyjnie trudne, pod warunkiem, że się chce.

MKJ31-07-2017 20:43:49   [#10]

po co katować kogoś biegami jak on woli pływanie

Bardzo słusznie! Niestety nie zawsze warunki pozwalają...

Odkąd wyremontowałem teren wokół szkoły i już nie tworzą się ogromne kałuże - nici z pływania. :-(

Karolina31-07-2017 21:20:36   [#11]

To był przykład - jest wiele dyscyplin, które można uprawiać bez większych zasobów bazowych - np.. jeden woli LA, inny rowery lub nordic walking albo siatkówkę plażową. Oczywiście, gdy jest baza jest więcej możliwości ale nie ona jest tu decydująca. Dzieci potrafią świetnie dokonywać wyborów. W kwestii aktywności ruchowej to jest naturalne - my dorośli też mamy swoje preferencje. Nadrzędną rolą WF jest wychowywanie do aktywności,zdrowego stylu życia - formy mogą być dowolne. Często poprzez zmuszanie do dyscyplin, których się nie lubi można zniechęcić się w ogóle i to jest najgorsze.

Ostatnio (w czerwcu) byłam na szumnie organizowanych szkoleniach z nowej podstawy programowej, pan prowadzący z radością ogłosił jak teraz nie można już będzie oceniać sprawności, jak będzie można wybierać dyscypliny (przy założeniu organizacyjnym z fakultetami) niestety musiałam mu przerwać, bo się nie wyrobiłam. Wszystko to mamy w obecnej podstawie programowej - tylko chcieć i wiedzieć co z czym. Z bliska 100 zgromadzonych nauczycieli WF tylko dwoje podniosło rękę, na pytanie, czy pisali program autorski. Śmiem stwierdzić, że 80% z nich nie odnajdzie różnic a ich największym zmartwieniem jest kiedy można z internetu ściągnąć jakiś nowy program.

izael01-08-2017 09:54:06   [#12]

Karolina, dobrze, że choć niektórzy nauczyciele wiedzą...

i widzą różnice

lub brak różnic

elitą powinniśmy być

smutno mi to robi

 

Jot22-03-2019 11:35:41   [#13]

Czy siatkówka może być w ramach dopuszczalnych  dwóch godzin z obowiązkowych zajęć wych fiz?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]