Forum OSKKO - wątek

TEMAT: czas okreslony ze wzgledu na organizację nauczania
strony: [ 1 ]
juasia18-07-2017 16:53:42   [#01]

Czy zasadne będzie, jesli w tym roku szkolnym zatrudnię nauczyciela kontraktowego na czas okreslony, na 1 rok do klasy pierwszej?- ponieważ w przyszłym roku szkolnym ze względu na zmniejszającą się liczbę oddziałów klas I-III, dla tego nauczyciela nie będę miała pracy, gdyż inny oddający klasę III (dyplomowany) musi mieć zapewniony etat. Czy ta przesłanka jest wystarczająca do zatrudnienia na czas okreslony?

AnJa18-07-2017 18:34:33   [#02]

Moim zdaniem- nie.

ejrut18-07-2017 18:41:36   [#03]

nie

rzewa19-07-2017 12:03:54   [#04]

należy zatrudnić na czas nieokreślony (art 10 ust 4 KN)

i ew. zwolnić z końcem roku szkolnego na podstawie art 20 KN (niekoniecznie tego kontraktowego choć jest to najbardziej prawdopodobne)

juasia19-07-2017 19:12:17   [#05]

bardzo dziękuję

Roman Langhammer20-07-2017 07:49:07   [#06]

Moim zdaniem można zastosować art. 10 ust. 7 KN.

Dyrektor tutaj jasno wie, że za rok nie będzie miał pracy dla tego nauczyciela.

kerto20-07-2017 09:30:56   [#07]


Art. 10 ust. 7. KN W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Przepisy KN nie definiują co to są za "potrzeby wynikającej z organizacji nauczania". Dyrektor każdorazowo i indywidualnie musi ocenić czy z organizacji nauczania aktualnie i w przyszłości wynika konieczność zatrudnienia nauczyciela na czas określony. Jeżeli organizacja nauczania na następny rok wskazuje jednoznacznie, że nie będzie możliwości zapewnienia godz nauczycielowi to możliwe jest zatrudnienie go na czas określony. 

Roman Langhammer21-07-2017 09:42:30   [#08]

Kerto - i moim zdaniem (w mojej ocenie), to właśnie jest taka sytuacja. Dyrektor już teraz wie, że za rok nie będzie miał pracy dla tego nauczyciela. Mówi mu to i daje umowę na rok. Nauczyciel przyjmuje warunki (ze świadomością, że to tylko rok) albo nie przyjmuje - wtedy nie zgadza się na podpisanie umowy.

Sprawa jasna, przejrzysta.

A dawać umowę na czas nieokreślony wiedząc, że za rok nie będzie dla niego pracy - moim zdaniem nadużycie. I marnotrawienie publicznych pieniędzy (odprawa).

Ja tak rozumuję. Sam byłem przyjmowany do pracy na czas nieokreślony. I miałem świadomość tego.

MKJ21-07-2017 10:18:07   [#09]

A na jakiej podstawie wiadomo, że w następnym roku zmniejszy się liczba oddziałów w szkole, czyli skąd dyrektor wie, że za rok nie będzie miał pracy dla tego nauczyciela?

Roman Langhammer21-07-2017 16:42:56   [#10]

Przykład: w tym roku w klasie 3 mam dwa oddziały. Z wykazu przekazanego z OP wiem, że za rok będę miał tylko 12 dzieci do klasy pierwszej (przedszkole obwodowe obok i to się potwierdza) + kilka spoza obwodu. Sytuacja jasna - nie ma najmniejszych szans na 2 klasy.

MKJ22-07-2017 08:19:01   [#11]

Ja jestem szkołą ponadgimnazjalną, więc, co oczywiste, nie mam żadnego wykazu od OP, nie wiem, czy za rok w ogóle ktokolwiek zgłosi się do szkoły. Czy to oznacza, że żadnego swojego nauczyciela nie powinienem zatrudnić na czas nieokreślony?

Roman Langhammer22-07-2017 13:36:11   [#12]

Ale można chyba zauważyć tendencje jakie są na rynku? Przeanalizować ostatnie lata i spróbować przewidzieć na rok, dwa do przodu. Dłużej nie ma sensu.

Jeśli chodzi o klasę 1 SP, to łatwo to zrobić na własnie rok, dwa do przodu. Jeśli sytuacja jest na ten czas klarowana i jasna - daję na czas nieokreślony.

 

Najlepsza tutaj jest opinia kerto:

Przepisy KN nie definiują co to są za "potrzeby wynikającej z organizacji nauczania". Dyrektor każdorazowo i indywidualnie musi ocenić czy z organizacji nauczania aktualnie i w przyszłości wynika konieczność zatrudnienia nauczyciela na czas określony. Jeżeli organizacja nauczania na następny rok wskazuje jednoznacznie, że nie będzie możliwości zapewnienia godz nauczycielowi to możliwe jest zatrudnienie go na czas określony. 

MKJ22-07-2017 14:07:48   [#13]

No i kerto ma rację, zwłaszcza w zdaniu "Jeżeli organizacja nauczania na następny rok wskazuje jednoznacznie, że nie będzie możliwości zapewnienia godz nauczycielowi to możliwe jest zatrudnienie go na czas określony.".

Tendencje i przewidywania sąd pracy powinien roznieść w pył, jeśli tylko nauczyciel zwróci się do niego o ustalenie stosunku pracy.

Co do zasady nauczyciela zatrudniamy na czas nieokreślony. Jeśli sytuacja jest klarowna i jasno i jednoznacznie wskazująca na potrzebę wynikającą z organizacji nauczania - możemy zatrudnić nauczyciela na czas określony.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]