Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wyjątkowe zachowanie nauczyciela
strony: [ 1 ]
terdab01-07-2017 21:03:15   [#01]

Szanowne Koleżanki i Koledzy, spotkałam się w ostatnim czasie z dziwnym zachowaniem nauczyciela, a może się mylę...?

Czy zdarzyło Wam się, aby nauczyciel zabrał przygotowaną przez siebie dekorację z tablicy korkowej i zaproponował odkupienie (prawa autorskie) za np. 200-300 zł?  Owszem nauczycielka na dekorację sali zrobiła bardzo ładne zdjęcie szkoły, które wykorzystała i było tłem przez kilka miesięcy szkolnych. Niestety do ostatniego tygodnia szkoły. Kiedy zauważyłam pod koniec roku, że zabrała je do domu (trochę niszcząc tablicę), zapytałam Panią, dlaczego zabrała, czy nie chciała aby zostało coś po niej, przecież robi awans na mianowanego, dbała o rozwój szkoły, byłby to bardzo pozytywny akcent z jej strony, bo zdjęcie robiło wrażenie,  a tutaj teraz taka wpadka. I jeszcze zwróciliśmy Pani koszty druku tego dużego zdjęcia. Pani stwierdziła, ze to jest jej praca autorska i jak chcemy to może ona nam odsprzedać prawa autorskie za 200-300 zł.

Zaskoczyła mnie, wielu nauczycieli i ja również przygotowujemy różne rzeczy do szkoły i nikt nie wpadł na pomysł żądania zapłaty za prawa autorskie, po prostu - robimy to dla szkoły i dzieciaków.

Podziękowałam więc pani, a jeszcze zostało mi przygotowanie Pani oceny za realizację stażu za ten właśnie rok. 

Co o tym myślicie/ Czy takich nauczycieli jest dużo więcej, czy tylko ja miałam takie szczęście :-)

 

rzewa01-07-2017 21:46:37   [#02]

a wykonanie tego zdjęcia było w ramach stosunku pracy - z tego co piszesz wygląda, że tak

zatem prawa autorskie do niego przechodzą na pracodawcę (szkołę) z wyjątkiem praw osobistych - art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

kulka02-07-2017 08:23:56   [#03]

Ocenę dorobku  tego nauczyciela też napiszesz sama,  będzie to twoja praca intelektualna,  możesz ją również wycenić na 300 zł :-) 

A serio.  Wytwory powstałe w ramach stosunku pracy nie są własnością pracowników. Przykład - grupa nauczycieli z dyrektorem tworzy regulamin organizacji dyskoteki szkolnej,  innej instrukcji - nie każą sobie przecież płacić za produkt, ani za pomysł.  Tak tłumaczono na szkoleniu. 


post został zmieniony: 02-07-2017 08:29:11
rzepek02-07-2017 11:33:04   [#04]

A programy autorskie? Też trzeba byłoby  płacić?;)

terdab02-07-2017 20:03:35   [#05]

Dziękuję Wam za komentarze. Tak Ewo, pracę wykonywała pani w ramach umowy o pracę, więc teraz jestem już pewna, że powinna pozostawić materiały, które wykonywała w ramach obowiązków, a nie rościć sobie pretensji do prawa autorskiego i zapłaty.

 

AnJa02-07-2017 20:07:46   [#06]

A poinformujesz jaki będzie koniec? Bo może się okazać, ze obowiązek zwrotu dzieła jest nieegzekwowalny.

ola 1303-07-2017 09:31:23   [#07]

W sumie można złożyć wniosek na Komisję dyscyplinarną o ukaranie nauczyciela za uszkodzenie/zniszczenie mienia Szkoły. Skoro jest wycena to można się pokusić i o powództwo sądowe. 

A to tak wyzłośliwiam się.

hanabi05-07-2017 09:11:44   [#08]

po co  przedłużać sprawę? nie domagałabym się zwrotu, a w ocenie nie wspomniałabym o tym zamykając ten rozdział współpracy z panią :)

olu13 powiedz, że żartujesz:)

 

 

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]