Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Podstawa prawna - procedura dpuszczenia programów nauczania
strony: [ 1 ]
Cudowienka26-05-2017 11:02:49   [#01]

Dyrektor przedstawił na RP procedurę dopuszcania programów nauczania w SP (powstałej z przekształcenia Gimnazjum).

Jedyne co zmieniło się w treści , to podstawa prawna i nazwa szkoły.

Jaką postawę prawną należy  podać w uchwale? 

Czy w ogóle taki dokument może być uchwalany teraz??

Czy w uchwale nalezy zapisać, iż zmieniona została podstawa prawna??? Hmmm. a jako drugi punkt, zmiana nazwy?

jestem protolantem i na polecenie dyrekcji sama mam szukac podstawy prawnej do uchwały :((

Cudowienka26-05-2017 13:05:02   [#02]

W tym dokumencie mamy podane takie podstawy p[rawne, czy te same podać w uchwale??

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, 1954, 1985 i 2169 oraz z 2017 r. poz. 60)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 01 marca 2017 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dz. U. z 2017, poz.481)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017, poz. 356).

bosia26-05-2017 14:05:17   [#03]

tylko uso,

nie ma takiego rozporządzenia jak to drugie, które podałaś

elkap26-05-2017 14:41:22   [#04]

W Dz.U. z 2017 r. poz. 481 znajduje się rozporządzenie w sprawie dopuszczania do użytku podręczników.

Skimir26-05-2017 14:52:47   [#05]

To rozporządzenie dotyczy tylko podręczników i to na etapie przygotowania do wydania.

Cudowienka31-05-2017 12:01:24   [#06]

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Niestety, jeszcze raz prosze o pomoc w poszukaniu podstawy prawnej zatwierdzenia zmian w procedurach dopuszczania programów nauczania (chodzi tu tylko o zmianę nazwy szkoły- teraz mamy Gimnazjum , od wrzesnia będzie SP)

Wcześniej podałam podstawy zaproponowane przez Dyrektora i kiedy je sprawdziłam  okzazuje się,  że:

1.  w Dz. U. z 2017 r. poz. 60 nie ma informacji w tym temacie

2. Dz. U. 2016 r. poz. 1954 to dokument o zmianie ustaw o dzialaniach administracji rządowej i niektórych innych ustawa....nic nie znalazłam o procedurach dopuczenia programów nauczania;)

3. Dz. U. z 2016 r. poz. 1985 - jest o dochodach jednostek smaorzadu terytorialnego i niektórych ustaw - tez nic nie znalazłam:)

4. D. U. z 2016 r. poz. 2169 o zmianie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym- tez echo ;):(

5. Dz. U. z 2017 r. poz. 60 wchodzi w życie z dniem 01.09. 2017 r. , wiec nie mozna się na ten przepis powołać, a przy okazji tez nic nie znalazłam

Po co ja w tym szperam...... moglam wpisać te podstawy prawne i ..... mieć spokój. W końcu......powiem egostycznie.........dyrektor odpowiada za podanie podstawy prawnej, a skoro wyciaga jez z kapelusza to tym bardziej czas na zimny prysznic

Ehhhh

Niestety po zdobyciu takiej wiedzy, nie mogę jako protokolant udawać, że wszystko jest ok.

Proszę , pomóżcie mi:((((


post został zmieniony: 31-05-2017 12:02:54
sońka31-05-2017 20:39:11   [#07]

KO Szczecin:

zgodnie art. 22ab ustawy z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. 2016 r., poz. 1943 z późn. zm.), zespół nauczycieli prowadzący nauczanie danych zajęć edukacyjnych przedstawia dyrektorowi propozycję podręczników oraz materiałów ćwiczeniowych, na podstawie której dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców, ustala zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujących we wszystkich oddziałach danej klasy przez co najmniej 3 lata szkolne. Zgodnie z art. 22ab ust. 6 wyżej wymienionej ustawy dyrektor szkoły corocznie podaje do publicznej wiadomości zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych obowiązujących w danym roku szkolnym. 

BeataGie01-06-2017 21:47:55   [#08]

UoSO
Art. 22a. 
1.  Nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi przedszkola lub szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na dany etap edukacyjny.

4.  Program wychowania przedszkolnego i programy nauczania, o których mowa w ust. 1 i 3, mogą obejmować treści nauczania wykraczające poza zakres treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, treści nauczania ustalonych dla danych zajęć edukacyjnych w podstawie programowej kształcenia ogólnego albo treści nauczania ustalonych w formie efektów kształcenia dla danego zawodu w podstawie programowej kształcenia w zawodach.

5.  Program wychowania przedszkolnego i programy nauczania, o których mowa w ust. 1 i 3, powinny być dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów, dla których są przeznaczone.

6.  Dyrektor przedszkola lub szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danym przedszkolu lub danej szkole przedstawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieliprogram wychowania przedszkolnego lub programy nauczania, o których mowa w ust. 1 i 3.

7.  Dopuszczone do użytku w danym przedszkolu lub danej szkole programy wychowania przedszkolnego lub programy nauczania, o których mowa w ust. 1 i 3, stanowią odpowiednio zestaw programów wychowania przedszkolnego lub szkolny zestaw programów nauczania. Dyrektor przedszkola lub szkoły jest odpowiedzialny za uwzględnienie w zestawie programów wychowania przedszkolnego i szkolnym zestawie programów nauczania całości odpowiednio podstawy programowej wychowania przedszkolnego lub podstawy programowej kształcenia ogólnego ustalonej dla danego etapu edukacyjnego, a w przypadku szkołyprowadzącej kształcenie zawodowe - także całości podstawy programowej kształcenia w zawodach, w których kształci szkoła.

barbaras202-06-2017 07:36:59   [#09]

A jaki jest termin??

noe1902-06-2017 08:24:33   [#10]

wypadałoby zdążyć przed realizacja programu :)

Roman Langhammer04-06-2017 17:36:04   [#11]

Ja to robię w sierpniu, co by od 1 września programy mogły być realizowane. :)

alis04-06-2017 20:52:43   [#12]

A ja pewnie we wrześniu część programów, najpierw muszę zatrudnić nauczycieli. dopiero potem będą oni wybierali programy do nowych przedmiotów w SP.

Jak postępujecie w przypadku wyboru podręczników, np. do chemii, fizyki, geografii czy biologii nie mając jeszcze nauczycieli do tego przedmiotu?

Roman Langhammer06-06-2017 18:28:36   [#13]

Ja właściwie mam dogadanych nauczycieli i ich proszę o wybór podręczników, bo oni będą na nich pracowali. Jeśli się zmieni nauczyciel, to trudno. Nie ma wyjścia.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]