Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy politologia ukończona w 1993 dawała kwalifikacje do wos
strony: [ 1 ]
Kasiao25-05-2017 22:04:52   [#01]

Nauczyciel skończył 5-letnie studia dzienne z metodyką nauczania na każdym roku (niestety, bez podania nazwy jakiego przedmiotu). Uzyskał dyplom magistra politologii oraz zaświadczenie, że miał przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne. Z indeksu wynika, ze odbył praktyki pedagogiczne (po miesiącu) zarówno w szkole podstawowej jak i liceum ogólnokształcącym. Od 93 roku pracował w szkole podstawowej i uczył wos. W 99 dostał od dyrektora mianowanie, miał stwierdzoną zbieżność do uczenia historii i społeczeństwa w szkole podstawowej, w której wtedy uczył. W 2000 otrzymał akt mianowania, w którym stwierdzono, że może uczyć w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. Od 2001 pracuje w gimnazjum, uczy wos. Kuratorium twierdzi, że nie może uczyć tego przedmiotu, bo nie ma do niego kwalifikacji. Standardów kształcenia, suplementów w 1993 roku nie było.

Chcę stwierdzić, że nl ukończył studia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści przedmiotu wiedza o społeczeństwie, poprzez przygotowanie tabeli dwukolumnowej - przedmiot z indeksu - odpowiadające mu treści z podstawy programowej wos i dołączenie do akt nauczyciela. 

Czy doświadczeni podpowiedzą mi jakieś inne możliwe rozwiązanie?

Z góry pięknie dziękuję :-)


post został zmieniony: 25-05-2017 22:08:58
DYREK26-05-2017 09:52:44   [#02]

w rozporządzeniu (w poprzednich było podobnie) w sprawie szczegółowych kwalifikacji (....) z 2009 r. jest taki zapis (§ 27 i § 28):

Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela

Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki. 

wg mnie, w tym przypadku, to wystarczy (te zapisy warto przypomnieć KO -> dotyczą tzw. kwalifikacji nabytych)

bosia26-05-2017 10:51:47   [#03]

wkleję to, co już napisałam wcześniej

chyba KO o tym zapomniało

nauczyciel z #01 ma kwalifikacje do wos, nabył uprawnienia przed 1.09.2009r.

bosia

 10-04-2017 19:47:52

Do 30 maja 2004 r. kuratorzy oświaty uznawali, czy dany kierunek studiów jest zbliżony z nauczanym przedmiotem.

Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 2004 r., U 1/04 (Dz. U. z 2004 r. Nr 122, poz. 1290) od 31 maja 2004 r. oceny, czy dany kierunek studiów można uznać za zbliżony z nauczanym przedmiotem, dokonywał dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela.

Od 1 września 2009 r. kwalifikacje określa, na razie obowiązujące,  rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1264, z późn. zm.)

I tam są dwa §, które pozwalają korzystać z wcześniej nabytych kwalifikacji:

§ 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.

§ 28. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.

§ 28 – nie tylko w danej szkole, ale w danym typie szkoły.

Kasiao26-05-2017 20:20:36   [#04]

Dziękuję za odpowiedź.

Jak rozumiem, wizytator KO uważa, że politologia z pp nie daje kwalifikacji do nauczania wos.

Akt mianowania tego nauczyciela mówi, że ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej (nie w sp). Jako podstawę przyjęto dyplom mgr politologii. Nigdzie nie ma napisane do jakiego przedmiotu ma kwalifikacje. 

Nie mam pojęcia czy kuratoria miały coś wspólnego z wydawaniem aktów mianowania - czy je zatwierdzały, badały zgodność, zbieżność itp. Z aktu mianowania nauczyciela nie wynika do zajmowania stanowiska jakiego przedmiotu nauczyciel ma kwalifikacje.... I to jest główny problem. Nauczyciel zachował kwalifikacje do nauczania jakiego przedmiotu.

rzewa27-05-2017 01:29:55   [#05]

Takiego jakiego nauczał w dniu wejścia przepisów w sprawie kwalifikacji

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]