Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Prekonsultacje-Podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych
strony: [ 1 ]
Jacek28-04-2017 13:50:04   [#01]

Projekt podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych - MEN zaczyna prekonsultacje

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/projekt-podstawy-programowej-dla-szkol-ponadpodstawowych-zaczynamy-prekonsultacje.html 

Prekonsultacje potrwają do 26 maja 2017 r.  Prosimy o uwagi by je zebrać i wysłać do MEN.

krasnoludek zadyszek29-04-2017 10:32:12   [#02]

A będzie wątek na luźne uwagi? Tu tak poważnie, nadkreskowo chyba powinno być :) To moje gdzieś można przenieść albo wyrzucić potem, jak śmiecę.

obejrzałam listę lektur do LO - hmm, 4 Szekspiry i Lilia Weneda? Sporo. A pomysł, żeby całą IV klasę poświęcić na literaturę po 1945 przy takiej objętości lektur obowiązkowych + dodatkowych i 4 godzinach w tygodniu może być trudny do wprowadzenia.

Marek Pleśniar29-04-2017 17:20:41   [#03]

proponuję śmiecić tutaj, bo się pogubimy

krasnoludek zadyszek01-05-2017 09:09:38   [#04]

Ok, to się dopiszę składniej - dalej w kwestii listy lektur.

1) bardzo jest ona obszerna, zrealizowanie jej nie pozwoli nauczycielowi - bo się czasowo przy 12 h (klasy I-III LO) nie wyrobi - na dodanie jakichkolwiek innych tekstów. 

2) wynika z tego absolutny brak wolności czytelniczej nauczyciela i uczniów

3) czytanie lektur to nie jest przecież czytanie samo bez przygotowania - jeśli uczniowie mają pojąć np. nieszczęsną "Antygonę", trzeba poświęcić lekcję/e na wstęp nt. tragedii greckiej i teatru. dotychczas wiele takich zagadnień genologicznych czy historycznych było w G, teraz w SP, jak wnioskuję z listy lektur, nie ma tego. analogicznie z dramatem szekspirowskim (też dopiero w LO ludzie się z nim stykają), eposami starożytnymi (ok - definicja eposu mogła paść przy męczonym w SP milion razy Panu Tadeuszu, ale jest jednak różnica między nim a Odyseją) i kilkoma innymi zagadnieniami.

4) te pierwsze trzy lata (albo 4 w technikum) to będzie pędzenie, czytanie, czytanie, pędzenie... ja nie widzę czasu na szukanie nawiązań (które nagle mają się znaleźć w klasie maturalnej), na pogłębienie interpretacji, na uzupełnienie lektur filmami (a trzeba), a nauka o języku już w ogóle leży i kwiczy

5) ostatnia klasa i literatura od 1945 - tu znowu dużo czasu, więc nagle wchodzimy w inny tryb czytania.. a naprawdę w powtórki przedmaturalne i uzupełnianie tego, co przez 3 lata było po łebkach.

abstrahuję od wyborów ideologicznych typu JM Rymkiewicz jako poeta obowiązkowy, technicznie to będzie kicha.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]