Forum OSKKO - wątek

TEMAT: klasy łączone 2017/2018
strony: [ 1 ]
Jot04-04-2017 17:23:23   [#01]

Czy mogę prosić o podanie przykładów z gmin, jakie są wytyczne odnośnie max liczby uczniów w klasach łączonych / po połączeniu oczywiście/

alis04-04-2017 19:46:52   [#02]

W czwartek mam spotkanie z p. wizytator i OP, zobaczymy jakie wytyczne będą.

U mnie od dawna funkcjonują klasy łączone, wątpię aby w tej kwestii aż tak dużo się zmienilo.

Jot04-04-2017 20:33:00   [#03]

Dzięki za inf. W sumie interesuje mnie tyko  max liczba uczniów w takiej łączonej klasie. Jak to jest u Was w tym roku np?

zinka04-04-2017 20:53:15   [#04]

To ja zapytam ile min na zajęcia w-f? Chcę połączyć IV-VII - razem 13, ale może lepiej będzie IV-V - 6, VI-VII - 7? Tylko jak przy takich liczbach zrealizować gry zespołowe?

czy można łączyć na muzykę lub plastykę IV-V nowa podstawa ze starą ...

barbara7104-04-2017 21:16:38   [#05]

Informacja z Małopolski- można łączyć 4 z 5. Podobno.

koniczynka05-04-2017 08:40:01   [#06]

A czy można łączyć j.polski klasy IV(nowa podstawa) z V i klasę VI z VII (nowa podstawa)

Joasia Berdzik05-04-2017 09:14:17   [#07]

a jest zakaz?

 

alis05-04-2017 10:50:19   [#08]

Ja planuję łączenie klasy IV z V i VI z VII, tak jak Joasia napisała, zakazu nie ma, no chyba że będą jakieś odgórne wytyczne, w co już szczerze wątpię.

Martuta05-04-2017 12:36:24   [#09]

Nowe zasady łączenia znajdują się w § 13 Rozp. MEN z dnia 17 marca 2017 r dot.  organizacji roku szkolnego

alis05-04-2017 12:39:48   [#10]

Tak Martuta, ale wzmianki o zakazie łączenia starej podstawy z nową brak.

Martuta05-04-2017 12:49:54   [#11]

ok. też łączę

 

petrus05-04-2017 17:28:42   [#12]

A oddział przedszkolny z kl. I? U mnie organ każe łączyć.

rzewa05-04-2017 19:35:42   [#13]

Można łączyć zgodnie z u.P.o.

mała re05-04-2017 19:51:47   [#14]

A co z łączeniem muzyki , plastyki i wf w kl I,II i III

razem 17 dzieciaków.

OP nakazał, ale czy istnieje realna szansa realizacji trzech podstaw na takiej lekcji. Do tej pory łączyliśmy II z III pierwsza była sama.

Być może nie ma ograniczeń prawnych, ale na logikę to absurd.

petrus05-04-2017 21:01:38   [#15]

Z komentarzy i przepisow wynika, że nie ma podstaw, żeby łączyć. To mi dobra zmiana.

mała re05-04-2017 23:09:06   [#16]

Koleżanka dyrektor małej wiejskiej szkoły pytała w KO. Dostała odpowiedź , że OP może wszystko co nie jest niezgodne z prawem. A  łączenie trzech klas nie jest wyraźnie zakazane.

 

alis06-04-2017 20:03:47   [#17]

Ile godzin maksymalnie może być łączonych w kl II-III? Obie klasy mają po 21 godz obowiązkowych, zajęcia komputerowe mam wydzielone w obu klasach.

5 na pewno (muzyka, plastyka, wych. fizyczne), czy od tych 20 odejmujemy 5 i dzielimy na pół?

Jak to robicie? Bo już się pogubiłam.

 

 

 

rzewa06-04-2017 20:07:50   [#18]

można łączyć max na 12 godzinach (5 to plastyka, muzyka i wf a 7 to pozostała EW)


post został zmieniony: 06-04-2017 20:08:06
alis06-04-2017 20:13:47   [#19]

Dzięki rzewo raz jeszcze, tak dokładnie zrobiłam.

Po dzisiejszym spotkaniu z wizytatorem, całkiem straciłam pewność że robię dobrze.

alis06-04-2017 21:22:26   [#20]

Jeszcze jedno pytanie w sprawie łączeń, w klasach IV-V czy tez VI-VII stosujemy zasadę łączenia  połowy wszystkich obowiązkowych zajęć czy połowę godzin z każdego przedmiotu? Jak interpretować zapis rozporządzenia.

 

Jot06-04-2017 22:38:04   [#21]

alis

Muzykę, plastykę i wych fiz można łączyć w całości,/muzyki i plastyki i tak jest po 1 godzinie/ a z pozostałych obowiązkowych co najmniej połowę prowadzi się bez łączenia

barbara7107-04-2017 23:19:50   [#22]

A język angielski?

zinka07-04-2017 23:24:45   [#23]

Ja łączę, daję klasie 1 łączony + 2 oddzielne i inne przedmioty obowiązkowe również, tak, by łącznie obowiązkowych połączonych nie było więcej jak połowa (odliczając w-f, muzykę i plastykę)

alis08-04-2017 11:55:51   [#24]

Jaka zasadę przy łączeniach stosujecie: łączycie połowę wszystkich obowiązkowych zajęć czy połowę godzin z każdego przedmiotu tak jak zinka podała przykład z j.angielskim? Z tym, że korzystniej dla klasy wychodzi dzielenie wg przedmiotów, więcej pojedynczych godzin.

 

Jot08-04-2017 15:35:30   [#25]

Na pewno co najmniej połowę godzin każdego przedmiotu należy prowadzić rozdzielnie

zinka08-04-2017 19:11:55   [#26]

Też tak wcześniej rozumiałam, ale moje KO interpretuje tak jak opisałam, podając, że przepisy nie wskazują jednoznacznie, więc można interpretować i tak i tak. I nie jest to błędem. Może inne Ko zinterpretuje inaczej, najlepiej pytać u źródła... bo to oni opiniują.

Jot09-04-2017 01:00:21   [#27]

To zaskoczenie dla mnie...Nawet by mi do głowy nie przyszło, żeby się nad tym zastanawiać, bo wydawało mi się to oczywiste... Ale rzeczywiście najlepiej radzić się swojego KO, bo może to być różnie.

Joasia Berdzik09-04-2017 14:31:47   [#28]

najlepiej się nie radzić, tylko robić tak jak mówią przepisy, dyrektorska ocena i potrzeby szkoły

rzepek19-07-2017 17:53:28   [#29]

Połączylam zaj. komputerowe i technikę w kl. V-VI. KO oceniło, że źle!  Stąd wniosek, ze nie można brać 50% wszystkich zajęć razem łączonych, tylko z każdego przedmiotu 50% łączeń. Czyli komputery i technika nie mogą być w ogóle  łączone, bo są po 1 godzinie.

alis19-07-2017 22:10:11   [#30]

Ja jednak trzymałam się zasady łączenia polowy godzin z każdego przedmiotu, bez poprawek się obyło.

Martuta25-07-2017 21:25:06   [#31]

U nas też należało trzymać się zasady łączenia połowy godzin z każdego przedmiotu. W przypadku zajęć w wymiarze 1h można łączyć w jednym półroczu, zaś w drugim rozdzielnie.

marmak23-08-2017 18:41:46   [#32]

ups, ... pomyłka


post został zmieniony: 23-08-2017 18:44:58
olaszyma16-03-2018 13:40:13   [#33]

Zasugerujcie argumentację dla rodziców, którzy pewnie będą się burzyć.Mamy dziwną klasę 2 sp składającą się z 4 uczniów , w tym dwoje niepełnosprawnych - jeden z poważnymi zaburzeniami zachowania. Obecnie zajęcia typu edukacja plastyczna, techniczna itp. są realizowane jako łączone z klasą 3. W przyszłym roku ta klasa będzie łączona z jedna z obecnych klas pierwszych i rodzice już zaczynają "działać" żeby tylko nie z naszymi...

Mam w głowie program telewizyjny, w którym opisywana była podobna sytuacja - protesty rodziców przeciwko uczniowi, który był agresywny i rodzice nie chcieli żeby chodził  z ich dziećmi. Jakie macie pomysły i sugestie na rozwiązanie podobnej sprawy.

olaszyma21-03-2018 11:46:39   [#34]

odnoszę i proszę :-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]