Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nowe rozporządzenie o kwalifikacjach
strony: [ 1 ]
PaulinaS09-02-2017 10:47:20   [#01]

Mam pytanie odnośnie kwalifikacji do nauczania języka angielskiego w przedszkolu...

Czy jeżeli w nowym rozporządzeniu jest zapis:

§ 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela

to oznacza, że nie muszę wymagać od dotychczas zatrudnionych nauczycieli przedszkola zdobywania kwalifikacji do nauczania języka angielskiego?

Joasia Berdzik09-02-2017 10:57:41   [#02]

Nigdy nie musiałaś i teraz też nie musisz

Renatka09-02-2017 11:03:23   [#03]

Ale nadal nie mogą "nauczyć wprowadzać" dzieci do j. nowożytnego jeżeli chcemy aby było to robione z głową to trzeba mieć kogoś z uprawieniami ?

PaulinaS09-02-2017 11:16:00   [#04]

No właśnie. Moja poprzedniczka (ja jestem dyrektorem dopiero od września) zrobiła wszystkim nauczycielom przedszkola zniżkę i zatrudniła anglistę z zewnątrz, żeby prowadził język angielski w każdej z grup. Myśląc o przyszłorocznym arkuszu- jak to obejść? Żeby ludzie nie mieli zniżek, a równocześnie było realizowane wprowadzenie do języka?

Joasia Berdzik09-02-2017 11:55:21   [#05]

no fakt -nie mozna mieć ciasteczka i zjeść ciasteczka

języka może uczyć ktoś, kto zna język, a więc albo będzie to ktoś z zewnątrz, albo po prostu nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu (jesli znają język)

nie ma raczej innego wyboru - zgadzam się z Renatką, że trzeba miec kogos z uprawnieniami

Benigna09-02-2017 14:01:10   [#06]

w "moim" przedszkolu tak to rozwiązałam: ponieważ jako dyrektor mam zniżkę godzin - w przedszkolu funkcjonuje kilka godzin ponadwymiarowych. Zmniejszyłam ich liczbę i przeznaczyłam na zatrudnienie nauczyciela języka angielskiego. Nauczycielki nie mają zniżek, ale mają okienka, gdy w ich grupie prowadzone są zajęcia z języka angielskiego.

robson09-02-2017 14:29:59   [#07]

PaulinaS - Ale dlaczego chcesz to zmieniać? Tak jak to już zostało napisane, języka powinien uczyć ktoś z uprawnieniami i to rozwiązanie było dobre dla dzieci. Dobre rozwiązanie zastosowała Benigna  

PaulinaS09-02-2017 14:50:32   [#08]

Nie chcę zmieniać ze względu na jakość kształcenia. Chcę tylko, by wszyscy nauczyciele mieli pełne etaty. Może to głupie, ale mi na tym zależy :) Podoba mi się rozwiązanie Benginy.Tyle, że ja jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkonego i moja zniżka nie dotyczy przedszkola tylko szkoły. Rozumiem tylko, że skoro dam nauczycielom okienka to automatycznie wydłużę czas pracy przedszkola, czy też przez pół godziny będą na grupie dwie panie?

Benigna09-02-2017 15:23:21   [#09]

Panie mają okienka, by nie było sytuacji, że grupą w tym samym czasie zajmuje się 2 nauczycieli. Czas pracy przedszkola w naszym przypadku nie wydłużył się, ale grupy, w których jest angielski pracują nieco dłużej (przy wymiarze 22 godzin tygodniowo nauczyciela 6-latków to się przydaje). W czasie okienka nauczycielki mają chwilę na odpoczynek, uzupełnienie dokumentacji, planowanie pracy na kolejny tydzień i inne prace, o których już decydują same.

Grazzza10-02-2017 08:52:17   [#10]

Na moją prośbę OP wyraził zgodę, by w trakcie zajęć z angielskiego był zarówno wychowawca i anglista. Fajnie się to sprawdza, bo nauczycielka się też uczy pewnych zwrotów, które może utrwalać w trakcie dnia z dziećmi. Ale ja mam super OP-ka

PaulinaS10-02-2017 08:57:05   [#11]

To rzeczywiście świetne rozwiązanie, szczególnie, że większość moich nauczycielek jest w trakcie kursów języka angielskiego i stara się podnieść swoje kwalifikacje w tym zakresie. Spróbuję pójść Twoim przykładem i napiszę do OP.

joljol10-02-2017 12:41:14   [#12]

To przypomnę koleżeństwu o ustawie o finansach publicznych: Podwójne finansowanie oznacza niedozwolone zrefundowanie całkowite lub częściowe danego wydatku dwa razy ze środków publicznych – krajowych lub wspólnotowych.

Mnie to wytknięto więc .....daję pod rozwagę

Joasia Berdzik10-02-2017 13:03:35   [#13]

to nie jest ten przypadek

OP może w każdej grupie zatrudnić na wszystkie godziny dwóch nauczycieli i to będzie OK. Rozwiązanie stosowane u Grazzy ma sens merytoryczny i organizacyjny i  nie kłóci się z Ustawą o fin. publicznych.

basiaj10-02-2017 17:20:02   [#14]

witam czy to oznacza że w przedszkolu i kl. I-III nie może uczyc nauczyciel który skończył studia podyplomowe w tym kierunku?

cynamonowa10-02-2017 17:43:56   [#15]

§ 4. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i szkołach podstawowych, z zastrzeżeniem § 13-25, posiada osoba, która:

c)         studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i lit. b oraz studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie nauczanego przedmiotu

basiaj10-02-2017 19:59:53   [#16]

dziekuje   doczytałam - brak czytania ze zrozumieniem

Skimir10-02-2017 20:15:18   [#17]

Temat bumerang z tym językiem w przedszkolu.

Do teraz było w podstawie programowej - przygotowanie do posługiwania się językiem obcym..., moim, i nie tylko moim zdaniem nauczyciel przedszkola nie musiał mieć kawlifikacji z języka angielskiego (certyfikaty, podyplomówki) bo nie prowadził wyodrebnionych zajęć z angielskiego a realizował podstawę programową... Jeśli tenże nauczyciel umiał angielski i czuł się na siłach to czemu miał nie realizować podstawy?

Do prowadzenia zajęć z języka angielskiego trzeba było mieć kwalifikacje określone w rozporządzeniu. Zajęcia z j. angielskiego, w moim rozumieniu to odrębne zajęcia ponad podstawę programową zorganizowane dla dzieci.

Czy cos się zmienia w tym temacie?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]