Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Podpisy na fakturach
strony: [ 1 ]
IwonaS02-12-2016 13:52:30   [#01]

Witam, 

miałam w tym roku audyt w szkole, sprawdzano głównie prowadzenie gospodarki finansowej. I tutaj pojawił się problem, otóż Audytor powiedział, ze nie powinnam podpisywać faktur w księgowości w dwóch miejscach, tzn. nie powinno być mojego podpisu pod sprawdzeniem merytorycznym.  Według niego powinna to podpisywać pani sekretarz, ale ona nie ma tego w zakresie swoich obowiązków. Co innego, gdy w szkole jest np. intendentka, która składa zamówienia. Nie potrafił mi podać zarządzenia w tej kwestii, ale według niego jest to błąd formalny.

Jak jest w Waszych placówkach? U nas w mieście wszyscy dyrektorzy tak podpisują. 

Pozdrawiam Iwona

DYREK02-12-2016 15:18:36   [#02]

Zapisy, dotyczące przyjętego sposobu sprawdzania dowodów księgowych, należy umieścić w polityce rachunkowości.

Zazwyczaj jest tak:

  • sprawdzono pod względem merytorycznym -> osoba odpowiedzialna merytorycznie za wydatek: sekretarz szkoły, intendent, kierownik gospodarczy, kierownik internatu, wicedyrektor itp.
  • sprawdzono pod względem rachunkowym i formalnym -> główny księgowy
  • zatwierdzono  -> dyrektor                                                                          

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by kontroli pod względem merytorycznym dokonywał dyrektor szkoły, szczególnie w małych szkołach zatrudniających niewielką liczbę pracowników niepedagogicznych. 

Sprawdź jak to jest określone w polityce rachunkowości Twojej szkoły.  Wg mnie w Waszym przypadku warto upoważnić sekretarza szkoły do dokonywania oceny merytorycznej wydatków.

zobacz: http://www.serwisbudzetowy.pl/artykul,1961,9333,kontrola-merytoryczna-dowodu-ksiegowego-w-gminnej-jednostce.html 

IwonaS04-12-2016 21:04:20   [#03]

Dziękuję bardzo za podpowiedź. Jutro będę działać:)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]