Szkoła podstawowa IV-VI
Lektura
1. Utwory zaproponowane przez uczniów i nauczyciela (w całości po dwa duże teksty literackie w klasie IV, po trzy w klasach V i VI).
2. Baśnie, legendy, opowiadania i utwory poetyckie (w tym pochodzące z regionu).
3. Fragmenty polskiej i światowej klasyki dziecięcej i młodzieżowej przy systematycznym motywowaniu uczniów do samodzielnego poznawania całych tekstów.
4. Teksty reprezentatywne dla źródeł kultury europejskiej.
5. Utwory prozatorskie i poetyckie wprowadzające w polską tradycję i współczesność literacką — stosownie
do możliwości i potrzeb uczniów.
6. Teksty reprezentatywne dla różnych rodzajów, gatunków i form artystycznego wyrazu, ze szczególnym
uwzględnieniem utworów epickich, w tym odmian prozy fabularnej (m.in. powieści podróżniczo-przygodowej, obyczajowej, fantastycznej).
7. Teksty użytkowe, publicystyczne, popularnonaukowe, przedstawienia teatralne, filmy, słuchowiska radiowe, programy telewizyjne.
|
Teksty kultury poznawane w całości – nie mniej niż 4 pozycje książkowe w roku szk. oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości:
Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród; Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa; Carlo Collodi Pinokio; Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady; Antonina Domańska Historia żółtej ciżemki; Irena Jurgielewiczowa Ten obcy; Stanisław Lem Bajki robotów; Clive Staples Lewis Lew, Czarownica i stara szafa; Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce; Kornel Makuszyński Szatan z siódmej klasy; Aleksander Minkowski Dolina Światła; Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni; Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza; Edmund Niziurski – wybrana powieść (np. Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Sposób na Alcybiadesa); Joanna Olech Dynastia Miziołków; Joanna Onichimowska – wybrana powieść (np. Duch starej kamienicy, Daleki rejs); René Goscinny, Jean-Jacques Sempé Mikołajek (wybór opowiadań z dowolnego tomu); Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy; Alfred Szklarski – wybrana powieść (np. Tomek w krainie kangurów); Dorota Terakowska Władca Lewawu; Mark Twain Przygody Tomka Sawyera; John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem; Juliusz Verne W 80 dni dookoła świata; Moony Witcher Dziewczynka z szóstego księżyca; wybór mitów greckich, baśni i legend; wybór kolęd; wybór pieśni patriotycznych; wybór poezji, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i widowisko teatralne z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.
|
Klasa IV
Lektura obowiązkowa:
Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa; Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań); Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy); Joanna Olech, Dynastia Miziołków; Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
Wybrane podania i legendy polskie
Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.
Lektura uzupełniająca:
Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść; Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy; Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki; Selma Lagerlöf, Cudowna podróż; Sat-Okh, Biały mustang
Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.
Klasa V
Lektura obowiązkowa:
Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa; Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje); Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni; Bolesław Prus, Katarynka; Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny; Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy
Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce; Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.
Lektura uzupełniająca:
Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów; Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo; Karol May, Winnetou; Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść; Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa; Bolesław Prus, Kamizelka; Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant; Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
Wybór innych tekstów kultury
Klasa VI
Lektura obowiązkowa:
Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika; Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi; Ignacy Krasicki, wybrane bajki; Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego); John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem; Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.
Lektura uzupełniająca:
Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie; Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli; Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów; Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty); Kornel Makuszyński – wybrana powieść; Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza; Alfred Szklarski, wybrana powieść; Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem
Wybór innych tekstów kultury.
Klasa VII
Lektura obowiązkowa:
Charles Dickens, Opowieść wigilijna; Aleksander Fredro, Zemsta; Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII; Ignacy Krasicki, Żona modna; Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski); Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik; Stefan Żeromski, Siłaczka
Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.
Lektura uzupełniająca:
Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna; Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze; Helena Keller, Widzieć przez trzy dni; Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów; Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty); Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy; Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)
Wybór innych tekstów kultury.
Klasa VIII
Lektura obowiązkowa:
Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec; Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz; Juliusz Słowacki, Balladyna; Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę; Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.
Lektura uzupełniająca:
Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach; Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty); Suzanne Collins, Igrzyska śmierci; Arkady Fiedler, Dywizjon 303; Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty); Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty); Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym; E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża
Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.
|
Wykaz Lektur
KLASA IV
Lektury obowiązkowe
Andersen J. Ch. Wybór baśni; Brzechwa J. Akademia Pana Kleksa; Korczak J. Józki, Jaśki, Franki (fragmenty); Kownacka M. Rogaś z Doliny Roztoki; Prus B. Antek; Sienkiewicz H. Janko Muzykant; Żukrowski W. Porwanie w Tiutiurlistanie
Lektury uzupełniające
Collodi C. Pinokio; Grimmowie J. W. Wybór baśni; Kern L. J. Ferdynand Wspaniały; Konopnicka M. O krasnoludkach i sierotce Marysi; Korczak J. Król Maciuś Pierwszy; Krüger M. Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć; Sat - Okh Biały Mustang; Swift J. Podróże Guliwera (wydanie dla dzieci)
KLASA V
Lektury obowiązkowe
Konopnicka M. Dym lub Urbanowa lub Nasza szkapa; Mity greckie (wybór); Morcinek G. Łysek z pokładu Idy; Oppman A. Legendy warszawskie; Parandowski J. Przygody Odyseusza; Prus B. Katarynka lub Kamizelka; Prus B. Z legend dawnego Egiptu; Sienkiewicz H. W pustyni iw puszczy; Ujejski K. Maraton (fragmenty); Źółkiewska W. Ślady rysich pazurów
Lektury uzupełniające
Brandys M. Śladami Stasia i Nel (fragmenty); Broszkiewicz J. Wielka, większa i największa; Curwood J. O. Łowcy wilków; Domańska A. Historia żółtej ciżemki; Gajdar A. Timur i jego drużyna; Korczak J. Kajtuś czarodziej; Molnar F. Chłopcy z Placu Broni; Nowakowski Z. Przylądek Dobrej Nadziei; Orzeszkowa E. Dobra pani lub A...B...C...; Rudnicka H. Uczniowie Spartakusa; Szmaglewska S. - Czarne stopy; Twain M. Przygody Tomka Sawyera
KlASA VI
Lektury obowiązkowe
Defoe D. Robinson Kruzoe (wydanie dla młodzieży); Jurgielewiczowa I. Ten obcy; Kuczyński S. Atlantyda, wyspa ognia lub Katastrofa; Lem S. - Bajki robotów (wybór); Orzeszkowa E. Tadeusz; Prus B. Na wakacjach; Przyborowski W. Szwedzi w Warszawie; Sienkiewicz H. Sachem; Słowacki J. Balladyna
Lektury uzupełniające
Centkiewicz Cz. Czy foka jest biała?; Conan - Doyle A. Przygody Sherlocka Holmesa (wybór); Hoffman E. T. A. Historia dziadka do orzechów; Knight E. Lassie, wróć; Lem S. Opowieści pilota Pirxa; Montgomery L. M. Ania z Zielonego Wzgórza; Niziurski E. Sposób na Arcybiadesa; Ożogowska H. Ucho od śledzia; Prus B. Anielka; Reid T. M. Dolina bez wyjścia; Rudnicka H. Chłopcy ze Starówki; Stevenson R. I. Wyspa skarbów; Twain M. Przygody Hucka; Verne J. Tajemnicza wyspa tom I i II; Wojtyszko M. Bromba i inni
KLASA VII
Lektury obowiązkowe
Fredro A. Zemsta; Gałczyński K. I. - Teatrzyk Zielona Gęś (wybór); Kamiński A. Kamienie na szaniec; Mickiewicz A. Dziady część II; Morcinek G. Wyrąbany chodnik (fragmenty); Mrożek S. Woda, Wesele w Atomicach; Prus B. Kroniki (fragmenty); Reymont W. Chłopi; Sienkiewicz H. Krzyżacy
Lektury uzupełniające
Dickens K. Opowieść wigilijna; Dygasiński A. Wilk, psy i ludzie; Fiedler A. Dywizjon 303; Gogol M. Płaszcz; Górska H. Chłopcy z ulic miasta; Hugo W. Gavroche; Kraszewski J. I. Stara baśń, Dziecię Starego Miasta; London J. Zew krwi; Makuszyński K. Szatan z siódmej klasy; Mickiewicz A. Grażyna; Newerly I. Chłopiec z Salskich Stepów; Porazińska J. Kto mi dał skrzydła; Pruszyński K. Opowiadania (wybór); Żukrowski W. Lotna
KLASA VIII (obowiązuje od roku szkolnego 1985/1986)
Lektury obowiązkowe
Dąbrowska M. Wybór opowiadań (Najdalsza droga, Tu zaszła zmiana, Szkiełko); Iwaszkiewicz J. Ikar, Podróż do Polski; Kruczkowski L. Niemcy; Mickiewicz A. Pan Tadeusz; Mrożek S. Słoń; Saint - Exupery A. Mały książę; Sienkiewicz H. Lotnik lub Wspomnienia z Moripozy; Żeromski S. Syzyfowe prace, Siłaczka, Dzienniki
Lektury uzupełniające
Auderska H. Ptasi gościniec; Conrad J. Tajfun; Czechow A. Wybór nowel; Hemingway E. Wybór opowiadań; Kamieńska A. Deszczowe lato; Konwicki T. Zwierzoczłekoupiór; Krzysztoń J. Wielbłąd na stepie; London J. Martin Eden; Polewoj B. Opowieść o prawdziwym człowieku; Prus B. Placówka; Szaniawski J. Profesor Tutka; Szczepański J. J. Polska jesień; Wańkowicz M. Ziele na kraterze lub Zupa na gwoździu; Żuławski M. Opowieści mojej żony
|
Gimnazjum
Lektura
1. Wybrane utwory z klasyki światowej: Biblia (fragmenty); mitologia (wybór); Homer: Iliada lub Odyseja (fragmenty); Sofokles: Antygona; Pieśń o Rolandzie (fragmenty); W. Szekspir: Romeo i Julia; M. Cervantes: Don Kichote (fragmenty); K. Dickens: Opowieść wigilijna lub Dawid Copperfield (fragmenty); A. Czechow: wybrana nowela; A. de Saint-Exupéry: Mały Książę lub Nocny lot; E. Hemingway: wybrane opowiadanie.
2. Wybrane utwory z klasyki polskiej: Bogurodzica; J. Kochanowski: wybrane fraszki, pieśni, psalmy, treny; wybór poezji barokowej; I. Krasicki: wybrane bajki i jedna z satyr; A. Mickiewicz: wybrane bajki i ballady, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (fragmenty); J. Słowacki: Balladyna (fragmenty); A. Fredro: Zemsta; H. Sienkiewicz: wybrana nowela; B. Prus: wybrana nowela; S. Żeromski: Syzyfowe prace, wybrana nowela.
3. Wybór liryki XIX wieku, wybór poezji XX wieku.
4. Wybór nowelistyki XIX i XX wieku (w tym co najmniej jeden utwór pozytywistyczny).
5. Wybrane utwory współczesnej prozy polskiej i dramatu.
6. Wybrane utwory o dorastaniu, w tym powieści dla młodzieży.
7. Przykłady pamiętnika, dziennika, korespondencji literackich, reportażu, w tym A. Kamiński: Kamienie na szaniec; M. Białoszewski: Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty).
8. Przykłady literatury regionalnej, wkład literatury regionalnej do ogólnopolskiej skarbnicy literackiej.
9. Wybrane z czasopism i prasy codziennej teksty publicystyczne, informacyjne, reklamowe.
10. Utwory zaproponowane przez uczniów i nauczyciela, w tym literatura popularna (co najmniej jeden w każdej klasie).
11. Inne składniki kultury (np. przedstawienia teatralne, filmy, słuchowiska radiowe, programy telewizyjne, przekazy ikoniczne, poezja śpiewana).
|
Gimnazjum
Teksty kultury
1.Teksty poznawane w całości - nie mniej niż 5 pozycji książkowych w roku szkolnym oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości, przy czym nie można pominąć autorów i utworów oznaczonych gwiazdką:
*Jan Kochanowski - wybrane fraszki, Treny (V, VII, VIII); William Szekspir Romeo i Julia; Molier Świętoszek lub Skąpiec; *Ignacy Krasicki - wybrane bajki; Aleksander Fredro *Zemsta; Adam Mickiewicz - wybrana ballada, *Dziady cz. II, Reduta Ordona; Bolesław Prus lub Eliza Orzeszkowa - wybrana nowela; *Henryk Sienkiewicz - wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy lub Potop); wybrane wiersze następujących poetów XX w.: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kazimierz Wierzyński, Julian Tuwim, Czesław Miłosz, ks. Jan Twardowski, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert; Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec lub Arkady Fiedler Dywizjon 303; utwór podejmujący problematykę Holokaustu, np. wybrane opowiadanie Idy Fink; Konstanty Ildefons Gałczyński - wybrane utwory; Stanisław Lem - wybrane opowiadanie; Sławomir Mrożek - wybrane opowiadanie; Antoine de Saint Exupéry Mały Książę; wybrana powieść przygodowa, wybrana młodzieżowa powieść obyczajowa (np. Małgorzaty Musierowicz, Doroty Terakowskiej lub innych współczesnych autorów podejmujących problematykę dojrzewania); wybrany utwór fantasy (np. Ursuli Le Guin, Johna Ronalda Reuela Tolkiena, Andrzeja Sapkowskiego); wybrany utwór detektywistyczny (np. Arthura Conan Doyle'a lub Agaty Christie); wybrane opowiadanie z literatury światowej XX w. (inne niż wskazane wyżej); wybrana powieść współczesna z literatury polskiej i światowej (inna niż wskazana wyżej); inne pozycje książkowe wskazane przez nauczyciela lub zaproponowane przez uczniów (przynajmniej jedna rocznie).
2.Teksty poznawane w całości lub w części (decyzja należy do nauczyciela):
Homer Iliada i Odyseja lub Jan Parandowski Przygody Odyseusza; Pieśń o Rolandzie; Juliusz Słowacki Balladyna; Miron Białoszewski Pamiętnik z powstania warszawskiego; Ryszard Kapuściński - wybrany utwór.
Biblia (opis stworzenia świata i człowieka z Księgi Rodzaju, przypowieść ewangeliczna, hymn św. Pawła o miłości); wybrane mity greckie.
3.Wybór publicystyki z prasy i innych środków społecznego przekazu; wybrany komiks; wybrane programy telewizyjne.
|