Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje - zajęcia rewalidacyjne
strony: [ 1 ]
lavender21-10-2016 17:28:56   [#01]

Muszę szybko przydzielić zastępstwo za oligofrenopedagoga na zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum. Mam nauczyciela, który ma licencjat z pedagogiki terapeutycznej z rehabilitacją, magistra z pedagogiki ogólnej i podyplomówkę z edukacji wczesnoszkolnej. Czy takie kwalifikacje wystarczą?

rzewa21-10-2016 18:12:23   [#02]

zastępstwo doraźne nie wymaga by n-l spełniał wymagania kwalifikacyjne

ale jeśli to zastępstwo stałe, to uważam że te kwalifikacje nie pasują, ale nie wiem jakie tu niepełnosprawności wchdzą w grę

lavender21-10-2016 18:19:57   [#03]

No niestety to zastępstwo do końca roku szkolnego. Dwie niepełnosprawności sprzężone (lekkie + ruchowe), dwa upośledzenia lekkie, jedno umiarkowane, dwie niepełnosprawności ruchowe, autyzm dziecięcy.

???

barbara7122-10-2016 14:49:05   [#04]

Wg mnie nauczyciel powinien mieć jednak oligo.

irdyr15-05-2017 23:51:23   [#05]

Otrzymałam uwagę do AO dotyczącą braku kwalifikacji do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych przez nauczycielkę, która ukończyła surdopedagogikę, studia podyplomowe z terapii pedagogicznej. W arkuszu nie było informacji o tym, że zajęcia rewalidacyjne są z uczniem z niedosłuchem, ale tez wizytator nie dopytywał. Zatem, gdyby miał ukończoną oligofrenopedagogikę, to by miał kwalifikacje, chociaż uczeń w normie intelektualnej? A jakie kwalifikacje trzeba mieć do prowadzenie zajęć rewalidacyjnych z uczniem z Aspergerem? Nie mogę doszukać się zapisów w rozp. o kwalifikacjach. Pomóżcie.

emen16-05-2017 07:27:39   [#06]

No i na tym polega problem. Mnie również zakwestionowano kwalifikacje nauczyciela do pracy z dzieckiem z ZA. Ma oligo, terapię pedagogiczną i reso a usłyszałam, że do ZA tylko z podyplomówką w zakresie pracy z autystami i aspergerowcami. Trochę to wszystko dziwne. Czy nauczyciel nigdy nie osiągnie tego etapu, kiedy wreszcie uzna się jego kompetencje po kilku podyplomówkach? A może już tak do końca swojej kariery- do każdej godzinki- kolejne studia? Jeszcze do niedawna KO stało na stanowisku, że oligo daje kwalifikacje do rewalidacji- dzisiaj dzielą włos na czworo. Współczuję dyrektorom małych szkół na uboczu. Z pewnością znajdą specjalistów...

Bas16-05-2017 08:36:13   [#07]

Szkoła na uboczu zadbała, aby dużo wcześniej nauczyciele pozyskali odpowiednie kwalifikacje. Mam wszystkich specjalistów, a kiedy nastał Asperger, jeden z nauczycieli ukończył studia o spec. pedagog specjalny. Ma kwalifikacje do wszystkich rodzajów rewalidacji, łącznie z ZA.

emen19-05-2017 10:19:15   [#08]

Moja szkoła również zadbała. Mamy kilku oligo, surdo, tyflo, reso, terapetów pedagogicznych, logopedów. Jakież było zdziwienie, kiedy okazało się, że od tego roku do autyzmu i ZA- tylko po studiach podyplomowych "Autyzm i Asperger".

A jeszcze w tym roku- mógł prowadzić nauczyciel po oligo. Życie zaskakuje. Wysłać n-li na kolejne studia? Niech płacą, w końcu tyle zarabiają, że można dla dwóch godzin rewalidacji zapłacić 3 tys. za studia przecież...

noe1919-05-2017 10:38:47   [#09]

emen zgodzę się z Tobą, KO świrują maksymalnie

Ja miałem uwagę, że w załączniku do projektu nie można ustalić właściwych kwalifikacji jakie musi mieć nauczyciel do zajęć i że muszę napisać jaki jest to typ zajęć rewalidacyjnych

a miałem napisane tak: uczeń niepełnosprawny intelektualnie w stopniu lekkim -- zajęcia rewalidacyjne - nauczyciel ze studiami podyplomowymi w zakresie oligofrenopedagogiki

oczywiście tak uwaga nie miała pp bo takiej nie ma, ale co tam kuratorium wie lepiej

 

 

Bas19-05-2017 22:30:54   [#10]

O kwalifikacjach do ZA dużo było dyskusji na forum. Nie są to uczniowie z upośledzeniem umysłowym, stąd oligo nie za bardzo. Jeszcze kilka lat temu ZA nie był "popularny" i KO z braku specjalistów uznawało oligo jako właściwe. Teraz mamy wysyp doskonaleń kierowanych na pracę z takimi uczniami, stąd wymagania nadzoru. Tak myślę.

slos20-05-2017 18:25:57   [#11]

Nie znajduję pp do tak szczegółowych rozróżnień - obowiązkiem negujacych arkusze jest je podać dokładnie.

irdyr01-09-2017 15:49:29   [#12]

W jaki sposób obliczacie wymiar zajęć rewalidacyjnych: 2/18 czy wg zaszeregowania n-la, np. jeśli prowadzi logopeda to 2/24 , jak wspomagający to 2/25( bo takie mają pensa ustalone przez gminę) czy jeszcze inne rozwiązania. Uwaga głupieję, mam w szkole dużo zajęć rewalidacyjnych prowadzonych także przez np. n-lkę j.polskiego, która równiez ma surdopedagogikę, ale gmina nie uchwaliła pensum dla surdopedagogów, bo nie ma potrzeby tworzenia etatów. Jej zatem 2/18? Uważam, że to powinno być jednolite tak, jak są: dydaktyczne-18, świetlicowe- 26, biblioteczne-30, przedszkolne -25 itd. A może jest, a ja nie widzę? Pomóżcie.

rzewa01-09-2017 15:56:09   [#13]

wg wykładni MEN zajęcia rewalidacyjne n-l prowadzi z takiego pensum jakie ma -> czyli obliczamy mu pensum bez tych godzin i dodajemy te godziny wg tak ustalonego pensum

jeśli n-l prowadzi wyłącznie zajęcia rewalidacyjne, to należy mu ustalić takie pensum jakie obowiązuje u was pedagoga

rzewa01-09-2017 15:57:11   [#14]

uważam, że powinna to być zasada obowiązująca w przypadku wszelkich zajęć ppp

Jot01-09-2017 23:24:08   [#15]

 Jeśli nauczyciel ma w edukacji wczesnoszkolnej 18 godzin i dojdą mu 2 godziny rewalidacji to uśredniamy pensum, jeśli chodzi o ponadwymiarowe, czy płacimy z 18?

irdyr02-09-2017 00:41:03   [#16]

Ale z czym chcesz uśrednić?

malgala02-09-2017 15:30:59   [#17]

Czy nauczyciel bez kwalifikacji do ew po podyplomówce z pedagogiki specjalnej może prowadzić rewalidację w oddziale przedszkolnym?

mstola02-09-2017 18:03:48   [#18]

Nauczanie indywidualne - asperger kl. III SP - czy może być przydzielone nauczycielowi wspomagającemu?

 

Jot02-09-2017 19:58:28   [#19]

do "irdyr"

Poknociłam chyba?...chodzi mi o to, jak policzyć ile zapłacimy za te dwie godziny ponadwymiarowe...Nie jestem pewna, czy płacę tyle samo, jak za ponadwymiarowe w edukacji wczesnoszkolnej, czy jakoś obliczam koszt tej godziny? Nie miałam takiego przypadku

 

irdyr02-09-2017 23:00:38   [#20]

Według tego co odpowiedziała mi Rzewa, jak dobrze zrozumiałam, to zgodnie z jej pensum, czyli z 18.

malgala03-09-2017 19:09:34   [#21]

Podnoszę.

Jak to jest w przypadku #17?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]