Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zalecenia w orzeczeniu ucznia niepełnosprawnego
strony: [ 1 ]
ergo27-09-2016 21:04:46   [#01]

Poszukuję pomysłu na rozwiązanie problemu zaleceń w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego (szkoła integracyjna).

Poradnia zaleca udział dziecka w terapii integracji sensorycznej ( coraz częściej zresztą), ale szkoła nie ma odpowiednio wyposażonego gabinetu i tego typu zajęć nie może zapewnić.

Za realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu odpowiada dyrektor, ale jak ma to zrobić bez odpowiedniej bazy?

Czy integrację sensoryczną można traktować jako formę rehabilitacji ruchowej, której w szkole się nie prowadzi, bo nie jest formą pomocy psychologiczno-pedagogicznej ? Mam wątpliwości...

Jak rozwiązujecie ten problem u siebie ?

malchow27-09-2016 21:16:08   [#02]

Integracja sensoryczna musi być prowadzona przez osobę do tego przygotowaną. Nie do końca przekonuje mnie "podciągnięcie" pod rehabilitację ruchową, bo ta jest zalecana przez lekarza.

A może to orzeczenie będzie bodźcem dla Twojego OP, aby taką salę utworzyć. Przecież to OP ma zagwarantować możliwość prowadzenia zajęć z dziećmi. A jeżeli to szkoła integracyjna, to są na to zwiększone środki.

No chyba, że nie chcesz "kopać się z koniem"...:)

ergo27-09-2016 21:35:45   [#03]

Wiem oczywiście, że musi być specjalista i nawet jest w szkole.

Jak dotąd pomysłu na salę do integracji w szkole nie było, więc nie wiem, co na to OP.

Co można zaproponować rodzicom? W poradniach prowadzonych przez OP też nie ma integracji sensorycznej bezpłatnie.

Czy można rodzicowi zwrócić środki za terapię, jeżeli przedłoży fakturę ? Jak to wygląda od strony prawnej ?

malchow27-09-2016 23:01:47   [#04]

W gminach jest fundusz na zajęcia dla uczniów -spróbuj tam uderzyć i może w PCPR poszukaj. Wg mnie szkoła nie może zwrócić kosztów zajęć rewalidacyjnych bo niby z którego paragrafu? 

ergo27-09-2016 23:40:38   [#05]

Nie są to zajęcia rewalidacyjne, te prowadzi odpowiedni do niepełnosprawności specjalista.

Zwykle w części orzeczenia dotyczącej zaleceń pojawiają się jeszcze zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, dydaktyczno-wyrównawcze, logopeda, czasem trening umiejętności społecznych i integracja sensoryczna.

Pomijam fakt, że wydolność dziecka często jest taka, że dodatkowa rewalidacja mu wystarczy, bo nie jest w stanie skorzystać ze wszystkich zaleconych zajęć.

Może powinnam zapytać o to poradnię :)

ejrut28-09-2016 18:57:27   [#06]

Integracja sensoryczna...to są zajęcia rewalidacyjne:)))

Roman Langhammer07-07-2017 15:40:29   [#07]

Pytanie:

Uczeń ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na "niepełnosprawność ruchową". Z samej niepełnosprawności mogłoby wynikać, że rewalidację indywidualną winien prowadzić nauczyciel z przygotowaniem "pedagogika lecznicza/terapeutyczna". Jednak wgłębiając się w zalecenia można doczytać, że np.:

1. uczeń wymaga rewalidacji ze względu na niższy niż przeciętny poziom intelektualny (coś w tym stylu) i wymaga ćwiczeń grafomotorycznych, lateralizacji itp.

2. uczeń wymaga rewalidacji pod kątem logopedycznym ze względu itd.

Czy przy takim orzeczeniu (zaznaczam: niepełnosprawność ruchowa) i zaleceniach mogę powierzyć prowadzenie zajęć:

1. oligofrenopedagogowi

2. logopedzie

Dzięki za odpowiedz.

RL

rzewa07-07-2017 23:36:38   [#08]

moim zdaniem, tak

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]