Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Po lekturze "dobrej zmiany"...
strony: [ 1 ]
Danusia19-09-2016 21:29:36   [#01]

W którymś momencie postanowiłam,że nie będę zabierać głosu w dyskusji na temat "dobrej zmiany" w oświacie, dlatego że ręce opadają...

Debaty? Konsultacje? Farsa, groteska!

Przebrnęłam przez weekendowy "prezent" Pani Minister. I... czytam: "Na wsi zaledwie [podkreślenie moje] 29% gimnazjów (ok. 1 tys.) to szkoły samodzielne." W innym miejscu taki kwiatek: "W związku z tym można założyć, że pozostałe lokale po samodzielnych gimnazjach będą mogły zostać wykorzystane jako lokale dla przedszkoli publicznych. (...) Tym samym na wsiach zdecydowana większość budynków samodzielnych gimnazjów będzie mogła zostać wykorzystana, co oznacza brak konieczności ich likwidacji." Czytam dalej: "(...) w skali całego kraju jedynie [podkreślenie moje] w przypadku ok. 2% łącznej liczby gimnazjów (tj.ok.160 gimnazjów), utrzymanie budynków dawnych gimnazjów wiązać się może z ich niestandardowym [podkreślenie moje] wykorzystaniem."

A ja pytam: kto i za co wyposaży te przedszkola w budynkach pogimnazjalnych?! Co oznacza niestandardowe wykorzystanie? 160 małych gimnazjów wiejskich to (wyliczenia dyletanta, "na oko") 160x90 uczniów= 14 400 uczniów;160x10 nauczycieli=1 600 nauczycieli. Gdzie oni będą? W równie małych podstawówkach, gdzie nie ma nadgodzin i nauczyciele uczą na niepełnych etatach?! I czekają na nas, nauczycieli z samodzielnych wiejskich gimnazjów z otwartymi rękoma. Ale przecież jest na to pomysł PM: wszyscy staniemy się doradcami metodycznymi, doradcami zawodowymi i kimś tam jeszcze, a w gminach utworzą nam na to etaty albo niestandardowo w dawnym budynku gimnazjum utworzą akredytowany ośrodek doskonalenia nauczycieli.

Z innej beczki: za chwilę trzeba będzie przedłożyć OP plan finansowy na 2017 rok. Co i jak mam liczyć? Nie ma ramówek, nie ma nowej sieci, nie ma żadnych decyzji...

Zgroza!!!

Czekam na kolejny prezent z okazji Dnia Edukacji Narodowej. I pełna zapału, kreatywności, energii, płomienia, którym będę rozpalać moich nauczycieli pójdę jutro do pracy. Pojutrze też. I popojutrze... Bo przecież za to mi płacą... 


post został zmieniony: 19-09-2016 21:31:12
kerim21-09-2016 09:09:23   [#02]

trzeba było trwać w postanowieniu, które wyrażone zostało w pierwszym zdaniu...

a dzisiaj rano w TV pani minister powiedziała, że na MEN-ie są "ramówki" - sprawdzam i nie widzę...

Danusia21-09-2016 11:59:41   [#03]

Długo trwałam w postanowieniu, ale nie mogę spokojnie patrzeć na moich nauczycieli, którzy pytają, a ja nie wiem, co im odpowiadać (bo sama nie wiem), patrzą wyczekująco, a we wszystkich oczach widzę "Co będzie ze mną?". Serce się kraje...

Pani Minister śpi chyba spokojnie, zadowolona z siebie.

Ja nie śpię spokojnie i to nie dlatego, że jestem z siebie niezadowolona, ale z bezsilności wobec tego, co się wyrabia.

ddorota21-09-2016 12:34:52   [#04]

Może czas na to, aby nauczycieli ocknęli się, zamiast patrzeć wyczekująco na dyrektora i czekać aż ktoś inny zapewni im pracę.

Danusia21-09-2016 13:46:28   [#05]

ddoroto,

oj. chyba za ostro ;)

A z czego nauczyciele mają się ocknąć? Większość z nas myślała, że nie dojdzie do zmian o takiej skali. Czy u Ciebie wszyscy tak dobrze i od dłuższego czasu przygotowali się do tej rewolucyjnej "ewolucji"?

Myślę (może się mylę), że patrzysz z perspektywy zespołu szkół albo dużego miasta.

W samodzielnych wiejskich gimnazjach nie ma z czego się ocknąć, bo my wcale nie w letargu, a cały czas na wysokich obrotach :)

 

olaszyma21-09-2016 14:18:17   [#06]

Danusiu, ja tez jestem z małego wiejskiego gimnazjum i mam wrażenie że moi nauczyciele ciągle liczą na cud tzn odwołanie reformy, albo na to że ktoś za nich załatwi im coś. Nie mówię już o członkach zz. Tak więc z tym letargiem to bym się chyba z ddorotą zgodziła.

puma21-09-2016 14:42:47   [#07]

Czy ktoś zlokalizował na stronie MEN te ramówki, o których mówiła PM? Nic nie mogę znaleźć.

ddorota21-09-2016 15:13:37   [#08]

Danusiu jestem z samodzielnego gimnazjum w dużym mieście, przewidzianym do likwidacji (tzn. wygaszenia), w szkole kilka zz, a nauczyciele czekają na .... (no właśnie nie wiem na co), tylko nieliczni pewnie znajdą zatrudnienie w SP (w okolicznych podstawówkach nauczyciele mają niepełne etaty)

Danusia21-09-2016 21:24:01   [#09]

ddoroto,

dziękuję za rozmowę. Rozumiem, że też nie masz łatwo. My czekamy, bo nasz OP nie wykonał jeszcze żadnych ruchów. Stąd ta niepewność i... nadzieje. Pozdrawiam.

Gaba22-09-2016 05:34:55   [#10]

już zaczynają się naciski personalne

an22-09-2016 18:04:02   [#11]

A dzisiaj słyszałam PM jak twierdziła, że reforma nie wymaga praktycznie nakładów...bo przecież kiedyś (wg wyliczeń moich jakieś 17 lat temu) w podstawówkach były pracownie chemiczne, fizyczne i z całą pewnością wszystkie szkoły trzymają te pracownie w piwnicach...teraz tylko przenieść je znowu do pracowni...NO JAKI KŁOPOT????

Gaba22-09-2016 19:37:33   [#12]

nie ma pracowni w piwnicach, bo należało usunąć ze względów przeciwpożarowych... - środki chemiczne... stare urządzenia... meble... + oddać do powstających gimnazjów

 

PS. Nie wierzę, że tak powiedziała -

 

an22-09-2016 20:38:37   [#13]

słyszałam...słuchałam ze zrozumieniem...starałam się bynajmniej:)

olaszyma23-09-2016 13:17:17   [#14]

W muzeum zamkowym w Raciborzu znajduje się sala pełna przekazanych ze szkół pomocy do biologii (tablic z nasionami różnych roślin, zwierzęcych szkieletów, wypchanych ptaków), nic tylko przenieść gdzie trzeba . ;-0

orsetto23-09-2016 13:23:37   [#15]

No to jednak są pomoce. Więcej inwencji koleżanki i koledzy. W serialu "Alternatywy 4" wszystkie meble do nowego mieszkania pani magister przewieźli komunikacją miejską uczniowie w ramach wycieczki. Jak powrót do PRL na na całego.

dota c23-09-2016 13:53:45   [#16]

Skoro są zgromadzone w muzeum zamkowym, to raczej sa eksponatami i pomocami do historii, a nie biologii

olaszyma23-09-2016 13:57:04   [#17]

No właśnie... Tak samo jak te czekające w piwnicach podstawówek na "dobra zmianę"

elrym23-09-2016 14:33:32   [#18]

mam piwnice

mam pomoce w nich do biologii,nawet w nadmiarze chętnie oddam wszytkie :))

(myszy się trutki najadły)!

Marek Pleśniar23-09-2016 20:51:52   [#19]

nakup słoików i formaliny

malgala23-09-2016 23:32:30   [#20]

a nie można wypchać?

olaszyma27-09-2016 12:02:48   [#21]

Straszno i śmieszno jednocześnie.

http://vod.pl/programy-onetu/swiat-wedlug-jachimka-online/2ynqj9q#0

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]