Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 26. dziecko w oddziale przedszkolnym
strony: [ 1 ]
zaq21-07-2016 08:46:32   [#01]

Czy istnieje jakaś prawna możliwość przyjęcia 26. dziecka do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej (roczne przygotowanie przedszkolne wszystkie dzieci 6 letnie). W obecnej chwili przyjętych jest 25 dzieci a sytuacja rodziny, która przeprowadza się na nasz teren jest beznadziejna. Chcę pomóc ale jak?


post został zmieniony: 25-07-2016 15:33:21
DYREK21-07-2016 15:23:25   [#02]

Liczba dzieci  w ogólnodostępnym oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, nie może przekraczać 25 -> § 5 załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.

Liczba dzieci w poszczególnych oddziałach jest jedną z informacji zamieszczanych w przygotowanym przez dyrektora arkuszu organizacji, który zatwierdza OP. Podlega kontroli w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego przez KO.

Zatem dyrektor powinien wystąpić do organu prowadzącego o utworzenie drugiego oddziału.

zaq25-07-2016 11:48:19   [#03]

Niestety brak zgody na dodatkowy oddział a problem rodziny pozostaje, są w sytuacji patowej. Czy przepis z kl I - III SP o asystencie nauczyciela i przyjęciu dziecka 26 po rozpoczęciu roku szkolnego w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania da się zastosować w oddziale przedszkolnym. A może jakieś inne dodatkowe zatrudnienie - tu będzie łatwiej? Proszę o pomoc.

izael25-07-2016 13:45:20   [#04]

w oddziale przedszkolnym nie ma takiej możliwości

 

rzewa25-07-2016 17:37:04   [#05]

niby nie ma, ale... w wielu przedszkolach jest dzieci deko więcej i praktyka pokazuje, że o ile dyrektor wykaże, że n-l w czasie zajęć nie opiekuje się więcej jak 25. dziećmi (bhp), to konsekwencji się nie wyciąga...

a i konsekwencje, jakie tu być mogą to bardziej dla OP są niż dla dyrektora -> jeśli dyrektor przyjmie dziecko 26. za zgodą OP (albo na polecenie) i będzie to mógł wykazać, to niewiele mu grozi -> nadzór ew. (o ile będzie to sprawdzał a dyrektorowi nie uda się go przekonać, że sytuacja nie jest niebezpieczna) nakaże usunięcie nieprawidłowości, co w trakcie roku szk. można dokonać tylko w jeden sposób - poprzez utworzenie dodatkowej grupy

izael25-07-2016 18:35:35   [#06]

oho

nawet nic mu nie grozi

dopóki nie będzie wypadku w tej grupie przedszkolnej i nie zainteresuje się dyrektorem prokuratura

rzewo, nie idź tą drogą

zaq, oczywiście, że możesz tak zrobić, że przyjmiesz to 26. dziecko, ale... za miętkie serduszko trzeba czasem zapłacić dużo

rzewa25-07-2016 21:33:15   [#07]

napisałam wyżej, że bezwzględnie należy przestrzegać warunku, by w czasie zajęć jeden n-l pracował z grupą maksymalnie 25-osobową

natomiast można ten warunek spełnić pomimo tego, że na liście będzie dzieci 26-27, gdyż do rzadkości należy sytuacja, że obecność dzieci w przedszkolu jest 100% -> zatem wystarczy, że będziemy mieli opracowaną procedurę co w sytuacji, gdy taka obecność się trafi...

ja swego czasu tak miałam -> miałam w OP 27 dzieci (musiałam przyjąć dzieci, bo mi wójt kazał i to na piśmie -> napisałam mu, że to sprzeczne z prawem a on mi pomimo to kazał) - w razie obecności wszystkich lub prawie wszystkich przedszkolaków po prostu dzieliłam grupę przedszkolną na dwie (w czasie całego roku szkolnego trafiły się takie 3 dni :-))

w tej drugiej grupie zajęcia miała albo n-lka świetlicy (miała kwalifikace) w ramach "doraźnych" lub grupą tą zajmowałam się ja (w ramach obowiązków dyrektorskich :-))


post został zmieniony: 25-07-2016 21:34:20
zaq26-07-2016 14:08:07   [#08]

Dziękuję za pomoc, a gdyby tak w oddziale był na stałe nauczyciel wspierający (bo w oddziale są dzieci z orzeczeniami i w tą stronę idą rozmowy) z kwalifikacjami do wychowania przedszkolnego i np. oligofrenopedagogika to w tej sytuacji byłaby taka możliwość by w oddziale było 26 dzieci?  

izael26-07-2016 14:50:47   [#09]

nie

przepis wyraźnie mówi o maksymalnej liczbie 25

każde następne dziecko to Twoje ryzyko 

oczywiście możesz zrobić tak, jak podpowiada rzewa, ale miej pełną świadomość, że łamiesz prawo

 

§ 5. 1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

2.  Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25, z zastrzeżeniem ust. 3-5.


post został zmieniony: 26-07-2016 14:54:20
AnJa26-07-2016 15:58:04   [#10]

rzewa nie napisała, ze najprawdopodobniej pismo wójta z poleceniem przyjęcia stworzenia oddziału 26 osobowego przesłała do wojewody

jeśli to zrobiła - mogła spać spokojnie nie obawiajac sie kontroli kuratoryjnej

rzewa26-07-2016 21:32:52   [#11]

przesłała do KO, ale to prawie to samo :-))

AnJa26-07-2016 22:07:34   [#12]

owszem:-)

warto jednak miec świadomość, że w takich wypadkach wersja superoptymistyczna to wybory i zmiana wójta w ciągu około roku, optymistyczna to dotrwanie do konkursu a realistyczna - odwołanie w trakcie kadencji


post został zmieniony: 26-07-2016 22:10:13
rzewa27-07-2016 08:39:21   [#13]

żadna z tych opcji nie miała miejsca -> trudno powiedzieć jaka to opcja - wójt i dyrektor pracowali sobie cały czas jako pozostał do wyborów/konkursu i było to zdecydowanie dłużej niż rok

do szkoły przyjechał wizytator, który uczulił dyrektora na to by pilnował, aby grupa uczniów, z którą n-l ma zajęcia nie liczyła więcej jak 25 (co wyżej już napisałam) i pojechał...

:-)

DYREK27-07-2016 09:42:10   [#14]

W 2014 r. była (na wniosek samorządów) propozycja zmiany zapisu z:

"Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25 (...)"

na

Na zajęciach prowadzonych w oddziale przedszkolnym w przedszkolu (…) pod opieką jednego nauczyciela nie może pozostawać więcej niż 25 dzieci”

ale nic z tego nie wyszło i pozostało po staremu.

AnJa27-07-2016 10:51:25   [#15]

no to jest jeszcze wersja w warunkach realnych nierealistyczna- podejrzewam,  zmowę :-)


post został zmieniony: 27-07-2016 10:52:06

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]