Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ograniczenie zatrudnienia - pilne
strony: [ 1 ]
PawełR27-04-2002 18:50:44   [#01]
Bardzo proszę o pomoc!
Mam nauczycielkę po liceum z przygotowaniem pedagogicznym, studiuje przyrodę (za trzy lata będzie miała kwalifikacje). W tym roku uczyła sobie w kształceniu zintegrowanym, ale wraca z urlopu wychowawczego nauczycielka z kwalifikacjami do kszt. zintegr. Muszę więc ograniczyć jej zatrudnienie zgodnie z KN (art. 22,2 - jest mianowana) do 12 godzin. Dam tylko przyrodę.
Teraz pytanie: czy to jest wystarczający powód do zmniejszenia (tj. ograniczenia)? Nauczycielka w sumie nie ma żadnych kwalifikacji.

Co to znaczy "zmiana planu nauczania"?
Czy zgoda nauczyciela na ograniczenie musi być na piśmie?

Proszę o pomoc, pozdrawiam

Paweł
Ewa z Rz27-04-2002 19:03:01   [#02]

Zależy...

Ważne jest, nawet bardzo, aby nauczycielka zrozumiała taką konieczność, rozumiała, że kolezanka jest bardziej w prawie prowadzić te zajęcia i wiedziała, że to jest przejściowe - jeżeli będzie mała skończone studia podyplomowe z przyrody to na pewno otrzyma etat... Czyli istotna jest umiejętność przekonywania dyrektora oraz stosunki panujące w szkole.

Jeżeli nie dogadasz się i n-lka pójdzie do sądu to na dwoje babka wróżyła... No, chyba że prowadziła zajęcia z kształcenia zintegrowanego "na zastępstwo" i będzie to mozna dowieść. Wtedy sprawa jest czysta - proponowane przez Ciebie rozwiazanie jest przwidłowe.

A nie da się gdzieś po sąsiedzku znaleźć jej te pare godzin... wtedy sprawa sama by się rozwiązała...

Na ograniczenie zatrudnienia nauczyciel musi wyrazić zgodę ma piśmie (nie wystarczy zapis w protokole RP) i pismo to wędruje do teczki akt osobowych, ze strony dyrektora wystarczy wówczas zgodny ze stanem faktycznym angaż - nie potrzeba żadnych innych dokumentów.

PawełR27-04-2002 19:10:13   [#03]
Dodam, że nauczycielka ta pracuje ponad 20 lat, ale jest tylko po liceum ogólnokształcącym. Nie ma żadnych kwalifikacji, uczyła do tej pory, bo uczyła... Czy w takiej sytuacji ma szansę w sądzie???

Katechetce też muszę zmniejszyć etat, ponieważ ma kwalifikacje tylko do katechezy, a uczyła sobie sztuki.

Dostałem rok temu szkołę z nauczycielami w połowie bez kwalifikacji i teraz te sprawy porządkuję.
Ewa z Rz27-04-2002 19:44:11   [#04]

Z tymi kwalifikacjami to sprawa śliska...

Ta nauczycielka jest mianowana i zatrudniona na podstawie mianowania, a to dla sądu jest najistotniejsze. Ten brak kwalifikacji skutkuje tylko w taki sposób, że 31.08.2006 jej stosunek pracy wygaśnie o ile nie uzupełni ich do pozimu wymaganego przez art 9 ust 1 KN. Do tego czasu jest dla sądu n-lem mianowanym i korzysta ze wszystkich przywilejów z tym związanych.

Dodatkowo, pamiętaj o tym, że jeżeli utraci ona pracę to nie ma szans na ponowne zatrudnienie w szkole póki nie spełni wymagań, co może być przyczyną despersckich kroków z jej strony...

Co do katechetki to o ile spełnia wymagania art 9 ust 1 KN i uczy sztuki to w obecnym stanie prawnym ma kwalifikacje by robić to nadal...

Obecnie takie porządkowanie o jakim mówisz jest utrudnione z uwagi na "milczenie" Menisa w sprawie kwalifikacji nauczycieli.

Marek Pleśniar27-04-2002 19:48:34   [#05]

niestety

tylko za zgodą (a jest mianowana?)

ale jeśli się nie zgodzi - musisz - jeśli chcesz sensownie zaplanować rok - wręczyć jej wypowiedzenie - masz czas do końca maja. Żaden sąd tu nie pomoże - przecież musisz liczby wskazują na brak możliwości zatrudnienia? 

czy nie? są godziny?

Dajesz wypowiedzenie, powiadamiasz ZZ, no i planujesz odprawę 6 mcy. To - spodziewając sie - robię zazwyczaj w planie finansowym jesienią. Teraz też mam zaplanowane.

to brzmi brutalnie - ale musi się dostosować. Nikt nam nie mówił jak braliśmy tę fuchę że bedzie wyłącznie miło. :-(

Gaba28-04-2002 06:20:06   [#06]

Też sie martwię

Marku, co to zanczy "do końca maja", czy to zanczy, że można wcześniej...
kiedy wcześniej...
czy najpierw arkusz złożony do organu (u nas organ sam uzgadnia wszystkie te tam sprawy opiniotwórcze) z wyjątkiem opinii rady pedagogicznej...

- co to znaczy - do końca maja, np. czy można wypowiedzieć pracę np. 31 kwietnia...

Mam w szkole tak jak PawełR - no, może o tyle inaczej, że nauczyciele mają kwalifikacje, ale my nie mamy sal, żeby się uczyć, a na dwa budynki ja nie mam ani sił, ani pieniędzy, ludzkiej wdzięczności też nie (rodzice...., nauczyciele...).

Chcę podziękować ludziom, którzy mają pracę w innych szkołach, a u nas są na kilku godzinach.
Ewa z Rz28-04-2002 06:34:18   [#07]

Gaba

Wypowiedzenie, jesli masz podstawę, możesz wręczyć pracownikowi w dowolnym czasie. Określasz w nim datę rozwiązania stosunku pracy (w przyp. n-la 31 sierpnia) i jeżeli chcesz zachować ustawowy okres wypowiedzenia, musisz je wręczyć najpóźniej w takim terminie by okres ten był zachowany (w przyp. n-la 31 maja).

Innymi słowy nauczycielowi można wręczyć wypowiedzenie np 1 września, ale ono i tak skutkuje dopiero 31 sierpnia następnego roku.

Okres wypowiedzenie w przypadku n-la można skrócić zgodnie z zapisani KP (tego nie reguluje KN)

Marek Pleśniar28-04-2002 08:18:04   [#08]

i tyle..

masz trzymiesięczny okres wypowiedzenie - jak brak pracy coś robić trza.

(brrrr)

Gaba28-04-2002 08:50:32   [#09]

brrr...

Ale kiedy tak patrzę na absolwentkę liceum z dwudziestoletnim stażem, to trochę mi dziwnie - ma maturę, więc chyba wie, że... - trudno od bardzo dojrzałej nauczycielki nie oczekiwac pewnej dojrzałości. Nie wiem, co o tym sądzić, wiem, cobym ja zrobiła, gdybym miała tylko maturę.

Żal mi jednak młodych - 37 młodych polonistów, co to prosi o kilka godzin, tych 9 historyków, biologów, wf... etc. w sumie ponad 100 osób złozyło podania o pracę, mimo że nie ma widoku na żaden etat.

I jeszcze  Karta Nauczyciela - ani nie wspiera nauczyciela, ani broni, ani nie podnosi jakości, ani nic... do taki ....chron (schron, spadochron) dla ZZ - zawsze była przecwiko KN, a teraz to mi ręce opadowywują, kiedy widzę tylu ludzi szukających pracy.

"a taaaaaam cicho być".
PawełR28-04-2002 14:51:30   [#10]
O matko, jak to sprawa śliska, skoro o to, żeby uczyła te 12 godzin przyrody to muszę kuratorium o pozwolenie prosić, tj. prosić o pozwolenie na zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji.
Nie mam dla niej innych godzin, bo nie ma co jej dać. W sumie mają u mnie po 18-20 godzin i to takich nienaruszalnych. Katechetka jest kontraktowa i też nie ma kwalifikacji, wiec jej zmniejszę bez pytania i już.
Rety, ale mnie nastraszyliście...

No, ale powiedzcie mi, czy jaj jej mam dać kształcenie zintegrowane, bo do tej pory uczyła? Przecież nie ma kwalifikacji. Czy ja musze coś jej dać, żeby miała etat 18 godzin??? Przeciez to absurd. Czy nauczycielowi z kwalifikacjami, jeśli w jakiejś szkole nie ma dla niego godzin, to też trzeba cokolwiek dać, aby miał? Pewnie nie, to dlaczego temu bez kwalifikacji dawać? Bo jeszcze nie nadszedł 2006 rok???

Dzięki za pomoc, pozdrawiam
Paweł
Ewa z Rz28-04-2002 21:38:00   [#11]

To nie całkiem tak...

Paweł nie musisz nic jej dawać, jeśli nie masz! Z pustego i Salomon... To prawda, że w świetle obecnych przepisów ona nie ma kwalifikacji, bo nie spełnia wymagań art 9 ust 1 KN!

Ale ona była zatrudniona w szkole w momencie wprowadzenia nowelizacji KN i pracuje tam nadal w dodatku na podstawie mianowania i to jest w tej sprawie najistotniejsze. Oczywiście możesz jej (jak i kazdemu innemi n-lowi mianowanemu) ograniczyć zatrudnienie na podstawie art 22 KN. Tylko nie dlatego, że nie ma kwalifikacji, ale dlatego że uległa zniejszeniu liczba godzin, gdyż zmniejszyła się szkoła bądź zmieniła ramówka.

Nauczycielka ta otrzymała kiedys mianowanie, wobec tego ma kwalifikacje do prowadzenia tego rodzaju zajęć jakie wówczas prowadziła (wtedy, gdy dostała mianowanie). Nowelizacja KN nie odebrała nabytych wczesniej uprawnień n-li a tylko ograniczyła czas ich ważności do 31.08.2006 r. w przypadku, gdy nie spełniają zawartych w niej kryteriów.

Na pewno nie było to nauczanie przyrody, dlatego nie dziwię się że KO uważa ją na n-la bez kwalifikacji

Co do katechetki to, jak piszesz, nie przysługuje jej ograniczenie zatrudnienia, tylko zmniejszenie wymiaru zatrudnienia aneksem do umowy o pracę.

Nie chciałam Cię straszyć, tylko namówić do ostrożności, nauczona doświadczeniem - byłam już w Sądzie Pracy z n-lami...

PawełR29-04-2002 08:25:54   [#12]

DZIĘKUJĘ

Bardzo dziękuję za pomoc, Ewo. Pozdrawiam
Stanley30-04-2002 08:34:28   [#13]
Czy katechetka, która uzyskała licencjat w kurii biskupiej spelnia wymagania wynikające z art.9 pkt1. Pozdrawiam.
general11129-05-2002 18:17:40   [#14]

Kwalifikacje

Prośba o pomoc !!!

mam nauczyciela stażystę, we wrześniu będzie kontraktowym.

Obecnie uczy matematyki i informatyki. Podstawówka klasy 4-6

Ma ukończoną Politechnikę Wydział Mechaniczny ( technolog Maszyn) z przygotowaniem pedagogicznym na matematykę i przedmioty zawodowe.

Obecnie robi studia doktoranckie, mechanika.

Nadzór chce się zgodzić dla niego ani na informatykę ani na technikę, ja uważam ze do podstawówki ma pełne kwalifikacje

Jarek

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]