Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "Członkowie OSKKO przyjmują Kodeks Etyczny..." wnoszę o zmianę!
strony: [ 1 ]
Nassssy27-06-2016 23:36:46   [#01]

Stary ten kodeks a czasy zmieniły się tak, ze warto zastanowić się nad jego zapisami.

Wnoszę o likwidacje par. 6. Uzasadnienie: nie jest etyczne realizowanie polityki państwa jeśli ta byłaby nieetyczna. Taki zapis wyklucza moralny osąd działań władz oświatowych przez członka OSKKO. 

 

Dla przypomnienia:

Przedstawiciel kadry kierowniczej oświaty:

§1 Za cel wszelkich działań stawia dobro oraz rozwój uczniów, wychowanków i słuchaczy.

§2 Integruje społeczność szkolną, buduje stosunki międzyludzkie oparte na zaufaniu, życzliwości i współpracy.

§3 Inspiruje i stwarza warunki do rozwoju zawodowego pracowników. Poprzez własny rozwój i doskonalenie warsztatu pracy staje się wzorem dla innych.

§4 Postępuje rzetelnie, uczciwie i bezstronnie. 

§5 Wykonuje swój zawód z godnością i honorem. Przeciwdziała obniżaniu jego rangi i autorytetu.

§6 Realizuje założenia polityki oświatowej państwa.

§7 Stosuje przepisy prawne i działa na rzecz zmiany tych, które źle służą oświacie.

§8 Działa na rzecz powstawania standardów pracy kierowniczej i postępuje zgodnie z nimi.

§9 Podnosi poziom efektywności  funkcjonowania podległego mu obszaru działań i podejmuje starania na rzecz usprawnienia systemu oświaty.

§10 Nie wykorzystuje zajmowanego stanowiska dla czerpania osobistych korzyści.

Magosia27-06-2016 23:57:49   [#02]

Popieram....

malgala27-06-2016 23:58:58   [#03]

Jestem za

Marek Pleśniar28-06-2016 00:03:24   [#04]

nie spodziewałem się że to nastąpi, ale jestem za - lecz uwzględnijmy implikacje... Nie realizujesz - rezygnujesz.

I co?

marmak28-06-2016 00:10:41   [#05]

Rezygnujesz z OSKKO i przystępujesz do KOD-u (no, chyba że już tam jesteś)

Marek Pleśniar28-06-2016 00:25:39   [#06]

tu akurat nie do końca prawda - dyrektor ma prawo działać politycznie, jak każdy obywatel

----

ale wracając do rzeczy - dyrektor realizuje politykę oświatową swojego państwa, chyba że to państwo nie zachowuje się jak jego państwo

ale wtedy każdy obywatel ma obowiązek wpływania na zmianę tej polityki

Nassssy28-06-2016 00:48:58   [#07]

Przy tym zapisie mamy jednak sprzeczność. Jeśli będę nieetyczny realizując nieetyczna politykę to będę etycznym członkiem OSKKO. 

 

izael28-06-2016 07:20:30   [#08]

Nassssy, stań na chwilę i poodychaj spokojnie. Emocje, choć sama mam ich po kokardki, nie są tu dobrym doradcą. Podzielą nas i uwolnią demony, które już obserwujemy w społeczeństwie:(

 

Jestem za skreśleniem tego punktu.

slos28-06-2016 08:09:32   [#09]

Pomijając wszystkie aspekty polityczne w momencie, gdy polityka państwa stanie się nieetyczna uniwersalnie (w tej chwili jest jednak etyczna, ale niezgodna z moim światopoglądem i moim zdaniem szkodnikowata, choć ją rozumiem i tych, co popierają ) i np. wyraźnie zacznie propagować faszyzm, każdy normalny człowiek przeciwstawi się władzom tego państwa, nawet drastycznie - na ulicy. Może rzeczywiście skreślić ten punkt. Celem OSKKO jest dbałość o stan oświaty, a rządy przychodzą i odchodzą, czasem ucząc się na błędach, czasem nie... :-) 

ola 1328-06-2016 08:17:03   [#10]

Wg mnie to punkt 6 można usunąć, bo 7 mówi o przestrzeganiu prawa - a prawo ustanawia stojący u steru, zaś prawo wyznacza politykę oświatową i tyle w temacie. ;-)

DYREK28-06-2016 09:27:43   [#11]

zgodnie z art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie minister edukacji ustala podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w tym zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego

jeżeli dyrektor (wizytator .....) nie zgadza się polityką oświatowa państwa i nie chce jej realizować to pozostaje tylko rezygnacja z zajmowanego stanowiska

rozumiem, że posypią się teraz lawinowo rezygnacje ze stanowisk 

 

DYREK28-06-2016 09:40:57   [#12]

proponuje zmianę na:

§6 Respektuje prawa określone w Konstytucji RP i innych aktach prawnych. 

§7 Działa na rzecz zmiany aktów prawnych, które źle służą oświacie.


post został zmieniony: 28-06-2016 09:43:28
Marek Pleśniar28-06-2016 10:37:36   [#13]

dubluje się 6 z 7 :-)

jak już to skreślić 6

Uzasadnienie - skoro nie popieramy jakichś poczynań państwa (a nasze stanowiska kolejne nie raz tak mówiły i mówią) i chcemy je zmienić to nijak punkt 6 nie ma się do pkt. 4,5 i 7

co do rady Izy - podzielam jej pogląd, byśmy uważali na kreowanie zbędnych podziałów

dla mnie taka zmiana musi być merytoryczną i wolną od emocji

co dalej - napiszę w kolejnym odcinku;-)


post został zmieniony: 28-06-2016 10:38:49
AnJa28-06-2016 10:49:37   [#14]

Całkowicie zgadzam się z wpisem dyrka.

Dyrektor to nie obywatel i jego kontestowanie polityki państwa ani obywatelskie nieposłuszeństwo (w obu przypadkach w kwestiach oświatowych oczywiście) nie dotyczy.

Magosia28-06-2016 10:52:48   [#15]

Popieram - powtórzę-  skreślenie punktu 6.

Punkt 7 - powtórzę za Olą 13 - zapewnia zgodność z prawem. 

Czyli: prawo-TAK,  polityka- NIE.

 A prywatnie - w 2012 - złożyłam rezygnację z funkcji dyrektora (mimo bardzo wysokich wyników, szacunku, uczniów, rodziców, poparcia większości nauczycieli, radości z pracy, poczucia ,że robię coś ważnego) - bo nie mogłam realizować polityki oświatowej swojego organu prowadzącego w zgodzie ze swoim systemem wartości, to by było NIEETYCZNE. 

Fakt- miałam życiowy wybór: przeszłam na emeryturę. 
Inaczej...pewnie bym nie zdzierżyła. 

Teraz patrzę z dystansu, emocji mniej, ale żal...

Marek Pleśniar28-06-2016 11:09:14   [#16]

trudno jednak zachęcać mi dyrektorów do rezygnowania;-)

-----

odcinek kolejny: co dalej?

Otóż dalej odbędzie się dyskusja zarządu i zespołu programowego OSKKO nad tym co począć i w jakim trybie z ww. kodeksem. Zebranie odbędzie się w dniach 30 czerwca - 2 lipca 2016r w Gdańsku.

Prosimy o dalszą dyskusję tu, byśmy mieli materiał do przemyśleń.

Nassssy28-06-2016 11:30:49   [#17]

Kodeks etyki członka OSKKO to nie to samo co zakres obowiązków dyrektora publicznej szkoły, stąd mój wniosek. Tak jak to na osobistym przykładzie pisze Magosia, etyczny członek OSKKO zrezygnuje z pełnienia funkcji kierowniczej, kiedy jego zwierzchnik będzie go zmuszał do działań, które uznaje za nieetyczne. 

Próba połączenia nieetycznych zachowań z etycznymi poglądami to cecha zarządcy a nie przywódcy, zwłaszcza edukacyjnego :)

PS. Język całego kodeksu się nieco zreaktualizował, warto go poddać dyskusji. 

Marek Pleśniar28-06-2016 11:40:54   [#18]

Koniecznie poddać dyskusji.

Jako dokument traktowany poważnie - dyskutowany powinien być w gronie jak najszerszym. I nie jako gest polityczny, czemu się sprzeciwiam bardzo.

Nassssy28-06-2016 20:06:25   [#19]

OK, a kiedy?

Gaba28-06-2016 20:27:10   [#20]

Piotr, TAK, bo przede wszystkim prawda i badania oraz raporty, a więc obiektywizowanie, a nie odgrywanie się na poprzedniej ekipie. 

 

Adaa28-06-2016 21:32:35   [#21]

debata na temat kodeksu?;-)

ola 1328-06-2016 21:43:41   [#22]

A Zarząd po nocy i tak swoje przegłosuje. ;-)

dota c28-06-2016 22:03:26   [#23]

Zdecydowanie za likwidacją pkt 6

Mało tego. Zostawić obecną numerację, a przy 6 dopisać uchylony

Nassssy29-06-2016 13:01:55   [#24]

Może warto też podyskutować w zarządzie o granicach zgody na ustępstwa wobec silniejszego partnera. To byłaby ważna dyskusja, bo właśnie stopniowe przesuwanie tych granic jest siłą dyktatur.

Wielu z nas czeka trudny czas mocnego rozjazdu ideologicznego nadzoru pedagogicznego i organu prowadzącego. Wielu z nas będzie lub już odbywa "targi na wartości" w swoich placówkach. Postawa OSKKO powinna być wzorem do kształtowania relacji z nową, silniejszą władzą oświatową. Dlatego przyda się poprawiony kodeks etyczny. 

Pewnie zabrzmi to górnolotnie ale, koledzy i koleżanki, kształt kodeksu zadecyduje czym jest OSKKO. Stowarzyszeniem ekonomów czy przywódców edukacyjnych.

A do dyskusji w par. 1 słowo "dobro", w par. 2 dodałbym transparentność, par.5 - oso chodzi, par.10 - czyli bez dodatku funkcyjnego?

 

 

 

DYREK29-06-2016 13:57:30   [#25]

wątek z 2002 r. : Kodeks Dyrektora?

Marek Pleśniar29-06-2016 21:43:36   [#26]

no to się szykuje okazja do prezentowania postaw http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Piotr-Kowalczuk-PiS-chce-wymiany-40-tysiecy-dyrektorow-szkol,a,56627

Nassssy30-06-2016 12:08:11   [#27]

Dziś spotyka się zespół w Gdańsku. Życząc owocnych obrad i miłego biesiadowania poobradowego, namawiam do namysłu nad tym czym powinno być nasze stowarzyszenie w tych czasach. Zwłaszcza w dyskutowanym podczas konferencji krakowskiej obszarze autonomii dyrektora. :) 

A w temacie: dota otwarła watek o krakowskiej deklaracji PE, wrzucę ja tutaj bo może to dobra sciaga do modyfikacji naszego kodeksu etycznego?

 

Przyszłość społeczeństw zależy od edukacji, a nie ma dobrej edukacji bez przywództwa edukacyjnego opartego na wartościach i skutecznego w działaniu.

Pragniemy wzmacniać w Polsce takie przywództwo edukacyjne, które umożliwia partycypację i współpracę, zachęca do stawiania ambitnych celów edukacyjnych i wytrwałości , które pomaga nauczycielom wspierać uczniów i uczennice w rozwoju, a równocześnie buduje wśród wszystkich członków społeczności szkolnej poczucia odpowiedzialności i mocy.

Dlatego deklarujemy:

  1. WARTOŚCI - Będziemy kierować się w edukacji wartościami, takimi jak wolność, równość, sprawiedliwość i solidarność, by służyć każdemu uczniowi i każdej uczennicy w rozwoju i pokonywaniu przeszkód.
  2. WRAŻLIWOŚĆ i ZMIANA - Będziemy krytyczni wobec społecznego kontekstu, w jakim uczymy. Wiemy, że edukacja może zmieniać świat.
  3. UCZENIE SIE I ROZWÓJ - Będziemy działać na rzecz procesu uczenia się i rozwoju, zarówno dzieci i młodych ludzi, jak i nas - nauczycielek i nauczycieli.
  4. PARTYCYPACJA I DIALOG - Będziemy organizować dialog, umożliwiać współpracę i partycypację wszystkich członków szkolnej społeczności w uczeniu się i całym życiu szkoły.
  5. AUTONOMIA - Będziemy odpowiedzialnie i odważnie korzystać z profesjonalnej wolności i różnorodności naszego środowiska.
  6. WSPÓLNOTA - Zbudujemy wspólnotę opartą na wzajemnej pomocy i otwartej komunikacji, gotową do ciągłego uczenia się.
Marek Pleśniar02-07-2016 12:01:57   [#28]

obradujemy obradujemy:-)

Jest masa materiału programowego, no i stanowiskowego

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]