Forum OSKKO - wątek

TEMAT: powitanie i od razu wiele pytań
strony: [ 1 ][ 2 ]
didu18-06-2016 18:45:36   [#01]

Witam serdecznie,

piszę na forum pierwszy raz, więc będzie dużo i pewnie chaotycznie:

1. bardzo dziękuję za przyjęcie mnie do OSKKO :)

2. wygrałam konkurs 04.05.2016 i od 01.06.2016 jestem dyrektorem gimnazjum -sytuacja nagła, więc możecie sobie wyobrazić, jaki mam mętlik w głowie i ile spraw nakłada się jednego dnia (już kiedyś czytałam na forum, że kurs zarządzanie oświatą nie bardzo przygotowuje do objęcia funkcji dyrektora), zaczynam pracę o 7.00 rano i kończę ok. 18.00 a i tak mam wrażenie, że doba powinna trwać zdecydowanie dłużej

3. dlatego bardzo proszę o pomoc w na dziś najpilniejszych sprawach:

- mam klasy dwujęzyczne z wykładowym niemieckim, zatrudniony jest native speaker z Niemiec, zatrudniony jest na umowę o pracę na czas określony na jeden rok szkolny, poprzedni dyrektor pisał w umowie, że jest on nauczycielem mianowanym, a nie jest, nie przeszedł całej drogi awansu zawodowego w Polsce, poprzedniemu dyrektorowi było żal, że jako kontraktowy tak mało będzie zarabiał. Co robić - brnąć dalej w fikcję, czy są jakieś konkretne przepisy

- nauczycielka wystąpiła do mnie z podaniem o zasiłek na zagospodarowanie, nie spełnia punktu 3 z art 61 KN, odchodzi ze szkoły z dniem 31.08.2016 z braku godzin, dać jej mimo to ten zasiłek, może znajdzie po wakacjach pracę w szkole, albo OP się nie dopatrzy

- nauczyciel dyplomowany dostał od poprzedniego dyrektora wypowiedzenie z art 20 KN -brak godzin, bez wcześniejszego ograniczenia, dodam że nauczycielka uczy biologii i jest jeszcze dwóch innych nauczycieli biologii, ta pani do zwolnienia jest urodzona w 1951 roku, ale w papierach nigdzie nie ma informacji, że rozwiązuje umowę i przechodzi na emeryturę

- w poniedziałek moja pierwsza rada klasyfikacyjna, jak ją przygotować i pokazać RP, że wiem co robię ( rada dowiedziała się 31.05. o zmianie dyrektora - więc domyślacie się jak mnie "lubią")

pozdrawiam

 

 

Skimir18-06-2016 19:29:00   [#02]

Jak pracujesz od 7:00 do 18:00 to klops bo później będzie jeszcze gorzej :-) Jak już połapiesz w ile miejsc trzeba zaglądnąć aby było OK, to doby zabraknie...

Jeśli chodzi o brnięcie w fikcję w kwestii wydatkowania pieniędzy (zatrudnianie na innym stopniu awansu albo ten zasiłek) to nie polecam. Dysponujesz pieniędzmi publicznymi i jak dopadnie Cię "dyscyplina finansów..." to może być baaardzo nie miło i kosztownie a organ prowadzący i jego dopatrywanie się to w tej kwestii najmniejszy problem.

Wypowiedzenie poszło, a co mówi ten nauczyciel? Dyplomowany to on jest ale czy zatrudniony na mianowaniu...

Nie domyślamy się jak Cię "lubią" bo nie znamy sytuacji zmiany dyrektora :-) Jeśli są jakieś zgrzyty to sama klasyfikacja to "pikuś" - to tylko formalność - reszta zależy od sytuacji i co chcesz powiedzieć.


post został zmieniony: 18-06-2016 19:31:26
bogna18-06-2016 19:48:35   [#03]

- wielce prawdopodobne jest, że  native speaker w dwujęzycznej zatrudniony jest  na podstawie UoSO - art. 7 ust. 1a, wynagrodzenie ustalone zgodnie z 7.1b;

- art. 20 dla rocznika 1951 - nic dziwnego, ze w papierach nie ma informacji, że pani rozwiązuje umowę i przechodzi na emeryturę; umowę rozwiązuje pracodawca=szkoła na podstawie art. 20, więc przygotuj kasę na wypłatę związanej z tym odprawy (31.8.); pani ma jeszcze czas, żeby poinformować, że przechodzi na emeryturę - jak już poinformuje, to tez pamiętaj o przygotowaniu kasy na odprawę emerytalną (31.8.)

- na radę przygotuj sobie projekt uchwały klasyfikacyjnej, będzie prościej

- zasiłku nie dawaj 

 

didu19-06-2016 07:20:45   [#04]

dziękuję, 

a jaka to odprawa? czy nawet jak nauczyciel sam nie wystąpi, to i tak trzeba wypłacić?

w szkole mam tak zwane niezachowanie procedur w wielu sprawach - co teraz zrobić jak kierownik administracyjny nie dał do zatwierdzenia planu urlopów pracowników administracji i obsługi poprzedniej dyrekcji, mogę przyjąć z datą poniedziałkową, żeby zgodnie z przepisami ludzie mogli iść na urlop?

dyrlo19-06-2016 07:43:21   [#05]

Odprawa 6-cio miesięczna bez wystąpień nauczyciela. Należy się jeśli zwolniony z art.20 KN a tak jest w Twoim przypadku.

Druga 3-miesięczna odprawa jeśli pójdzie na emeryturę. Czyli razem przygotuj dla Niego 9-cio miesięczną odprawę bo wydaje mi się, że na emeryturkę pójdzie.

didu19-06-2016 07:46:32   [#06]

rozumiem, że jeśli poprzedni dyrektor nie przewidział takich wydatków, to OP się trochę zdenerwuje, kto wtedy wypłaca?

dyrlo19-06-2016 07:54:40   [#07]

Się zdenerwować nie może bo OP ma jeszcze tak zwane rezerwy.

Nie wiem jak u Was ale u nas nie ma w budżetach szkoły takich pieniędzy, są w rezerwie budżetowej. Planując budżet OP zwraca się do dyrektorów z prośbą o informację ile ewentualnych odpraw w danej szkole się przewiduje (robi się to z zapasem tj. wykazuje liczbę osób, które ewentualnie mają takie uprawnienia bez względu czy potem odejdą z art. 20 i/lub na emeryturę).

Niczym się nie przejmuj tylko powiadom OP i kropka. Pieniążki się znajdą.

dyrlo19-06-2016 07:55:12   [#08]

Wypłaca oczywiście szkoła

ola 1319-06-2016 08:21:27   [#09]

w szkole mam tak zwane niezachowanie procedur w wielu sprawach - co teraz zrobić jak kierownik administracyjny nie dał do zatwierdzenia planu urlopów pracowników administracji i obsługi poprzedniej dyrekcji, mogę przyjąć z datą poniedziałkową, żeby zgodnie z przepisami ludzie mogli iść na urlop?

Izabelo,

Procedura to nie wszystko, ważni są ludzie. W pogoni za procedurami można szkołę zamienić w obóz karny, a nie o to chodzi.
Jeżeli kierownik administracyjny ustalił z pracownikami taki plan, to go przyjmujesz i podpisujesz. I tyle.  

didu19-06-2016 08:49:26   [#10]

właśnie, że nic nie ustalił - "w całym zamieszaniu(nie wiem jakim) zapomniał"

nie chcę obozu karnego, ale nie chcę też odpowiadać za czyjeś błędy - od 19.05. 39 pracowników szkoły nie ma ważnego BHP - bo też "umknęło" , mam szczęście że nie było kontroli, które lubią odwiedzać nowych dyrektorów, w ciągu jednej nocy z 31.05. na 01.06. nie jestem w stanie sprawdzić wszystkiego, na moje pytanie o protokół zdawczo-odbiorczy wszyscy zrobili wielkie oczy, pewnie Wy też nie chcielibyście takiego bałaganu

ola 1319-06-2016 10:06:41   [#11]

Izo,

Teraz jest ten okres,  kiedy wszystkie niedoróbki idą na konto poprzedniego dyrektora, więc spokojnie bez spinania się.  :-)
Za pół roku to już będzie Twoje konto.

Najważniejsze to zamknąć rok szkolny, czyli klasyfikacja.

didu19-06-2016 10:27:54   [#12]

dziękuję za słowa otuchy :)

tych przepisów jest tyle i tak różnych, że podziwiam wszystkich którzy to ogarniają

AnJa19-06-2016 10:48:01   [#13]

Nie ma takich. Owszem, niektorzy sprawiają wrażenie :-)

Ala19-06-2016 10:58:46   [#14]

spokojnie, też ogarniesz :)

ale nie bierz się za wszystko jednocześnie, wyznacz sobie priorytety

więc najpierw klasyfikacja, sprawdź protokoły z poprzednich, zobaczysz jak były prowadzone i albo powielisz albo coś zmodyfikujesz

zakończenie roku szkolnego - świadectwa, nagrody, listy gratulacyjne i inne podziękowania - to powinni zrobić wychowawcy, ty tylko podpiszesz

dokumentacja przebiegu nauczania - dzienniki lekcyjne, arkusze ocen

sprawozdania dotyczące pracy w tym roku szkolnym, wnioski i rekomendacje na następny rok, 

wnioski z nadzoru pedagogicznego - tych raczej niewiele będziesz miała ale trzeba je przedstawić RP

i pamiętaj, że rok szkolny kończy się 31 sierpnia ;)

Ala19-06-2016 11:01:36   [#15]

AnJa dobrze pisze, że nie ma takich co wszystko ogarniają ;)

więc Izo, pozostaje ci sprawiać wrażenie ;)))

 


post został zmieniony: 19-06-2016 11:02:06
didu19-06-2016 12:01:53   [#16]

czytając forum mam wrażenie, że są tacy co wiedzą wszystko - i bardzo dobrze, bo mogą pomóc takim jak ja :)

dziękuję za wszystkie rady

mam jeszcze pytanie: w mojej nowej szkole jest sekretarz szkoły, który ma ukończoną pedagogikę wczesnoszkolną, jest sekretarzem od roku i do tej pory nie był na żadnym szkoleniu dotyczącym pracy w sekretariacie, możecie polecić co i gdzie powinien zrobić- Łódź i okolice, a może on-line? a może jakaś publikacja, która pomoże w pracy

 

graraz19-06-2016 12:54:20   [#17]

Iza, jak mówi moja córka, oddychaj, oddychaj.
Jak radzą pozostali: zajmij się najpierw klasyfikacją. Sekretarz zdąży pojechać na szkolenie później. Nie zajmuj się wszystkim od razu bo nie dasz rady. Oddziel to co ważne teraz od tego co może poczekać. 

AnJa19-06-2016 13:02:18   [#18]

może to nie od tej strony, ale najpierw sprawdź jaki macie w tym sekretariacie program

i na szkolenia z niego wysłaj sekretarza - będzie jeden koszt a podwójna korzyść

jeśli nie masz jeszcze zadnego programu- też dobrze: rozejrzyj się za pakietem, który pozwoli sekretarzowi zarządzań pewnymi rutynowymi zadaniami szkoły, czasami niepotrzebnie obciążającymi dyrka

na teraz sprawdź, kto w marcu robił SIO - jeśli ex-dyrek zobowiąż sekretarza do opanowania tego cuda, byś nie obudziła się we wrześniu

rzewa19-06-2016 13:23:44   [#19]

no i jeśli nie było szczegółowych protokołów przejęcia, to po zakończeniu zajęć i ogarnięciu tego o czym tu inni napisali, zrób spis tego co w szkole zastałaś - wszystkiego, od dokumentów poczynając an budynku szkolnym i jego stanie kończąc - i przekaż to OP z tak sformułowanym pismem przewodnim, że brak jakiejkolwiek reakcji OP oznaczać będzie przyjęcie, że stan szkoły odpowiada opisanemu

oczywiście zachowaj sobie drugi egzemplarz, na którym OP poświadczy otrzymanie tego

od razu będziesz spała spokojniej...

didu19-06-2016 14:08:11   [#20]

wszyscy jesteście wspaniali, że dajecie mi takie wsparcie :)

kolejne pytanie, mam 6 uczniów z jedną oceną niedostateczną w gimnazjum, co po kolei muszą zrobić rodzice ucznia, rada pedagogiczna i ja jako dyrektor?

jeden ma 4 ndst - jest w klasie drugiej

 

Jacek19-06-2016 14:26:58   [#21]

Musisz wyznaczyć tym co mają po 1 ndst terminy egzaminów poprawkowych i poinformować rodziców oraz ja przekazuję informacje o zakresie materiału, który uczeń winien znać przystępując do poprawkowego.

ten co ma 4 ndst po prostu powtarza klasę

MKJ19-06-2016 14:28:35   [#22]

1. Rodzice nic nie muszą robić, RP podejmuje uchwałę w sprawie klasyfikacji i promocji (przyjmuje wyniki), a Ty musisz do piątku ustalić termin egzaminów poprawkowych (na ostatni tydzień ferii letnich) i powołać komisję.

2. RP podejmuje uchwałę (tę samą, co wyżej), a Ty musisz podpisać świadectwo - uczeń oczywiście nie otrzymuje promocji.

Jacek, jak zwykle, był szybszy. :-)


post został zmieniony: 19-06-2016 14:29:15
didu19-06-2016 14:36:38   [#23]

jeśli 4 uczniów ma ndst z chemii, można poprawkę zrobić "grupowo", czy dla każdego osobno termin 

Jacek19-06-2016 14:43:23   [#24]

w praktyce robię tak, że wszyscy piszą razem część pisemną i potem po sprawdzeniu są wzywani po kolei na część ustną. Czasem łączę tak kilka egzaminów. Wszyscy piszą razem np. matmą, chemię, fizykę pisemną i potem wzywamy po kolei

MKJ19-06-2016 14:43:26   [#25]

Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej i ustnej - część pisemna grupowo, a ustna indywidualnie jeden po drugim. Tak chyba jest najlepiej...

Jak w "Nic śmiesznego" - ciągle drugi... :-)


post został zmieniony: 19-06-2016 14:44:20
noe1919-06-2016 17:15:24   [#26]

ale tylko 3 sekundy, poprzednio było 1 minuta i 37 s, więc jest progres :)

aza19-06-2016 20:03:23   [#27]

No witaj Iza...

Skimir19-06-2016 22:04:16   [#28]

Na pocieszenie, mam nadzieję... :-)

Kiedyś mój dyrektor mawiał: Jak już nie wiesz w co ręce włożyć to zastosuj prostą metodę. Najpierw zadbaj o to za co możesz pójść siedzieć, później zrób to za co możesz zapłacić dużą karę...Reszta może poczekać :-)

Magosia20-06-2016 08:01:59   [#29]

Fragment większej całości- sprzed 5 lat, nadal aktualny...

 M. Nowak: Rady na początek, „Dyrektor Szkoły”, nr 9/2011. ( Cykl "Maile do młodego dyrektora")

 

"Martwisz się nieuporządkowanymi dokumentami, stosem papierów, który rośnie na Twoim biurku, pismami, na które nie nadążasz odpowiadać.  Warto sobie uświadomić, że papiery mają różny stopień ważności. Pisma z organu nadzorującego i kuratorium wcale nie muszą być bardzo ważne, choć nie radzę ich lekceważyć, niektóre są. Na pewno jednak żadne papiery/pisma/dokumenty nie powinny stać się dla Ciebie najważniejsze w hierarchii zadań dyrektorskich. Pamiętaj, co napisałam Ci w poprzednim e-mailu: najważniejsze w szkole są dzieci- to dla nich tu jesteś. Uczniowie chodzą do szkoły, że by się czegoś nauczyć, najważniejszy jest proces uczenia się i jego doskonalenie niech będzie Twoim głównym priorytetem.

Mario, piszesz o wielu rzeczach, które chciałabyś zmienić. Nie śpiesz się, nie próbuj zrobić wszystkiego od razu.  Moja koleżanka z OSKKO, Asia, dziś szefowa ORE, radziła dyrektorom, zwłaszcza w nowej, nieznanej sobie szkole, stosować strategię przyczajonego tygrysa. Na początek warto poobserwować, popatrzeć, dużo czasu spędzać w pokoju nauczycielskim, chodzić po szkole, zaglądać do klas, pytać i słuchać odpowiedzi.  Warto rozmawiać ze wszystkimi: z uczniami, rodzicami, pracownikami, z nauczycielami. Odsuń od siebie myślenie, że wszytko jest źle, że regulaminy nieaktualne, segregatory nieuporządkowane, pracownicy nieobowiązkowi. Pozwól toczyć się szkole naturalnym trybem. Daj sobie i innym czas na dostosowanie się do nowej sytuacji. Najpierw miej czas dla ludzi, potem zabierzesz się za papiery. Albo i nie zabierzesz, bo okaże się, że one wcale nie są takie ważne. Ale o tym przekonasz się za kilka lat;-)

Na koniec jeszcze kilka dobrych rad doświadczonego dyrektora. Zachowaj umiar we wszystkim: w wymaganiach, zmianach, dystansowaniu, spoufalaniu. Bądź naturalna, miej odwagę i umiejętność przyznania sie do błędu. Nie zasłaniaj się przy podejmowaniu decyzji „innymi” czy „górą” (kuratorium, wójtem, ministrem, radą pedagogiczną) – pewność siebie, odwaga i odpowiedzialność to cechy prawdziwego Lidera. Przy rozterkach prawnych docieraj do źródeł, nie poprzestaj na interpretacji pani wizytator czy koleżanki z sąsiedniej szkole."

Powodzenia:-) 


post został zmieniony: 20-06-2016 08:03:40
izael20-06-2016 08:27:03   [#30]

bez rady  merytorycznej, ale powodzenia:)

odbierz wiadomość w skrzynce swej:)


post został zmieniony: 20-06-2016 08:31:05
didu20-06-2016 20:37:30   [#31]

dziś pierwsza rada po drugiej stronie, inaczej i ciekawie, dziękuję za porady i wskazówki

jutro organizujemy Szkolną Strefę Kibica, zapisało się dużo uczniów-fajnie, że nawet po lekcjach chcą spędzić czas z nauczycielami i do tego w szkole :))

jerzyk20-06-2016 22:35:23   [#32]

Iza , jeszcze jedna rada. Oczywiście zrobisz jak uważasz, ale...

napisz do biura i zmień sobie nick na bardziej anonimowy :-)

izael20-06-2016 22:39:19   [#33]

chyba już to zrobiła:)

Jerzyku, jak my podobnie myślimy:)))

jerzyk20-06-2016 22:48:20   [#34]

:-)

Magosia21-06-2016 11:13:49   [#35]

Jakoś tak podobnie mamy, zbliżona kohorta wiekowa? ;-) 

Didu, uczniowie lubią szkołę, jak czuję że sa w niej lubiani:-)

Powodzenia!

 

didu21-06-2016 21:50:56   [#36]

czy dyrektor do końca czerwca musi złożyć gdzieś sprawozdanie z nadzoru? czy tylko przed radą pedagogiczną na koniec sierpnia?

kibicowanie świetnie się udało :)

Jacek21-06-2016 22:22:16   [#37]

art. 40 ust. 7 uoso

7. Dyrektor szkoły lub placówki przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły.

Terminy to kwestia szkoły kiedy.. np, styczeń i czerwiec (sierpień)

izael22-06-2016 08:33:48   [#38]

ale przed radą pedagogiczną do końca roku szkolnego (do 31 sierpnia) ma złożyć

§ 26. Dyrektor szkoły lub placówki, w terminie do dnia 31 sierpnia, przedstawia na zebraniu rady pedagogicznej, a w przypadku szkoły lub placówki, w której nie tworzy się rady pedagogicznej - na zebraniu z udziałem nauczycieli i osób niebędących nauczycielami, które realizują zadania statutowe szkoły lub placówki, wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego.

didu22-06-2016 12:08:31   [#39]

dziękuję za szybkie odpowiedzi :)

macie może link lub druk nagrody prezydenta miasta dla nauczycieli, byłabym wdzięczna

Ala22-06-2016 14:08:27   [#40]

masz na myśli wzór wniosku o nagrodę?

musisz szukać na stronie swojego OP

didu23-06-2016 20:37:09   [#41]

jutro koniec roku, macie może jakieś dobre słowo na pożegnanie klas trzecich? jestem dyrektorem od miesiąca i nawet dobrze nie udało mi się ich poznać, a już muszę ich pożegnać

didu23-06-2016 21:12:57   [#42]

i jeszcze jedno pytanie, czy jest jakiś oficjalny wzór pisma składanego do OP w sprawie urlopów dyrektora i administracji?

Jacek23-06-2016 21:20:16   [#43]

mów od siebie i nie za długo.. 2 min wystarczy.. słowa znajdziesz na zasadzie.. coś z niczego czyli z głowy :-)

Dyrektor ma urlop jak nauczyciel zgodnie z KN więc nic tu składać nie trzeba. Administracja i obsługa podlega dyrektorowi zgodnie z planem urlopów więc OP nic do tego nie ma.


post został zmieniony: 23-06-2016 21:23:09
didu25-06-2016 18:18:01   [#44]

jestem chyba mało inteligentna, czytam instrukcję jak korzystać z wymiany plików i nic mi z tego nie wychodzi, czy potrafi ktoś łopatologicznie?

Ala25-06-2016 18:39:09   [#45]

U góry na pasku klikasz wymiana plików szukasz właściwego pliku klikasz w aktywną nazwę i zapisujesz plik na komputerze 

Wyszukiwanie można zawęzić wybierając po lewej stronie kategorię 

Żeby ściągnąć  plik z wymiany trzeba być zalogowanym

Jeśli coś nie działa  - pisz do biura 😃


post został zmieniony: 25-06-2016 18:40:12
aza25-06-2016 18:41:53   [#46]

Ale Ala nie uważasz...

Jak to się jednak czasy zmieniły....

Pamiętam mój debiut na forum...

;))))

Ech....

Chyba się starzejemy

Ala25-06-2016 18:46:29   [#47]

My??? Nigdy w życiu  😉 

To tylko czasy się zmieniają😀 

Ale wszyscy kiedyś zaczynaliśmy i mieliśmy pod górkę😀 

aza25-06-2016 18:51:17   [#48]

A teraz-

No zobacz...

Żadnej górki.. 

didu13-07-2016 20:35:39   [#49]

witam,

jeden z moich nauczycieli podchodzi do dyplomowania, jaka jest moja rola jako dyrektora? pytam, bo jestem dyrektorem od miesiąca :)

Jacek13-07-2016 21:02:32   [#50]

Jeśli już złożył wniosek o powołanie komisji na dyplomowanego to dostaniesz powiadomienie i terminie jej posiedzenia i pojedziesz albo nie (nie jest oblig by dyrektor był).

Jako członek komisji przyznajesz punkty i tyle.

strony: [ 1 ][ 2 ]