Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kwalifikacje do nauczania informatyki w szkołach zawodowych
strony: [ 1 ]
Tina9003-06-2016 07:59:38   [#01]

Proszę o pomoc w następującej sprawie. Czy nauczyciel, który posiada tytuł technika informatyki i ukończone studia magisterskie o specjalności pedagogika- pedagogika z edukacją informatyczną może uczyć informatycznych przedmiotów zawodowych np informatyka we fryzjerstwie, w hotelarstwie, w turystyce itp. 

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję 

wice28-07-2016 14:13:29   [#02]

Moim zdaniem nie. Zawód technik informatyk nie obejmuje swoim zakresem treści programowych przedmiotu informatyka w szkole. Obejmuje diagnozowanie i naprawę sprzętu komputerowego - w mojej szkole jest taki zawód, znam jego program  i uważam, że ukończenie go nie daje przygotowania do nauczania informatyki

rzewa28-07-2016 15:46:48   [#03]

nie ma kwalifikacji, bo żaden przepis nie stanowi by te kwalifikacje w tym wypadku można było uznać

są to niewystarczające kwalifikacje nawet do tego by być instruktorem praktycznej nauki zawodu a co dopiero nauczycielem teoretycznego przedmiotu zawodowego

jeśli ktokolwiek uważa te kwalifikacje za odpowiednie, to powinien podać przepis prawa wg którego można uznać, że tak jest -> wg mojej wiedzy takiego przepisu nie ma

ta osoba może być instruktorem praktycznej nauki zawodu w zawodzie technik informatyk o ile wykaże się co najmniej 3 letnim stażem pracy w tym zawodzie

Ama28-07-2016 21:00:20   [#04]

Ale o ile ja rozumiem to osoba ta ma pedagogikę z edukacją informatyczna a ma uczyć np. informatyki we fryzjerstwie? A co obejmuje program takiego przedmiotu i na jakim etapie edukacji jest? Technik informatyk na pewno nie uprawnia ale ta edukacja informatyczna?

Ama28-07-2016 21:34:01   [#05]

Pedagogika, specjalność pedagogika z edukacją informatyczną i medialną:

Celem kształcenia na specjalności jest umożliwienie studentom uzyskanie podstawowej wiedzy dotyczącej: użytkowania komputerów, programowania, systemów i sieci komputerowych, bazy danych, grafiki komputerowej, systemów operacyjnych, dydaktyki informatyki, projektowania aplikacji dydaktycznych. Studia przygotowują kadrę, pedagogiczna na stanowisko:
– nauczyciela przedmiotu nauczania: informatyka – w szkole podstawowej i w gimnazjum;
– nauczyciela uprawnionego do prowadzenia szkoleń dla dzieci, młodzieży, ludzi dorosłych z zakresu informatyki;
– wychowawców w szkole wspomagających pracę opiekuńczo-wychowawczą środkami i narzędziami technologii informacyjnej;
– pracowników wspomagających swoją pracę zawodową przy użyciu technologii informacyjnych.\

Jesli takie studia skończyła to na moje oko (informatyczne również) może uczyć informatyki w "czymśtam"...

 

rzewa29-07-2016 01:34:11   [#06]

sama napisałaś, że ukończone studia nie przygotowują do pracy w szkołach ponadgimnazjalnych...

dyrektor może uznać, że zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu i zatrudnić, a w razie kontroli z KO przekonać wizytatora do swego stanowiska

z tym, że ja nie uważam by w tym wypadku dało się te kwalifikacje obronić...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]