Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ramowy plan nauczania w klasach I i II
strony: [ 1 ]
kinia282030-04-2016 11:00:26   [#01]

Czy należy z edukacji wczesnoszkolnej w arkuszu organizacyjnym wydzielić z edukacji wczesnoszkolnej wychowanie fizyczne, edukację plastyczną, muzyczną i zajęcia komputerowe, jeśli prowadzi je jeden nauczyciel?

Olik30-04-2016 11:17:00   [#02]

Nie

martek30-04-2016 16:09:45   [#03]

jeśli wszystkie zajęcia prowadzi jeden nauczyciel to liczba godz w kl.I-III powinna wynosić 1915( nauczyciel sam dokonuje podziału na poszczególne edukacje) jeśli wydzielamy z e.w. język angielski- to wtedy w każdym roku po 190 godz. Przepis obowiązuje od 2014r

rzewa01-05-2016 15:48:54   [#04]

przepis obowiązuje od 2012 r. tylko został jasno wyartykułowany dopiero w 2014 r.

:-)

martek01-05-2016 17:18:57   [#05]

tak, 29.XII.2014r., a jeśli ktoś chce to może nadal ,, wydzielać' czy raczej nie powinien?

rzewa01-05-2016 18:10:57   [#06]

nie powinien, o ile w oddziale zajęcia prowadzi jeden n-l

wydzielenie musi być, jeżeli dyrektor przydziela zajęcia w danym oddziale innemu n-lowi niż wychowawca oddziału


post został zmieniony: 01-05-2016 18:12:05
dariuszn704-05-2016 07:38:31   [#07]

Jeżeli wydzielam zajęcia komputerowe i język angielski (prowadzą inni nauczyciele), to wydzielam również ew, em, ep i wf mimo iż prowadzi wychowawca. 

Ala04-05-2016 09:22:56   [#08]

nie

Skimir07-05-2016 18:55:15   [#09]

Właśnie też zastanawiałem się nad tymi wydzielaniami.

Jeśli prowadzi ten sam nauczyciel to nie wydzielam a jeśli inny to wydzielam. Rzecz w tym, że SPN dla oddziału tworzy się na cały etap edukacyjny i co zrobić jeśli np. dla oddziału 1A nie wydzielę teraz np. zajęć komputerowych czy edukacji muzycznej a za rok z jakiegoś powodu przydzielę te zajęcia innemu nauczycielowi?

Wydzielenie edukacji na papierze nic złego nie zrobi a w przyszłości jakby ewentualnie zaszła taka potrzeba ułatwi organizację pracy.


post został zmieniony: 07-05-2016 19:04:21
Ala07-05-2016 19:19:37   [#10]

ja tak mam, że w I klasie zajęcia komputerowe prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej a w II i III nauczyciel informatyk

od początku zakładam, że w klasie I n-el realizuje około 30 godzin w roku szkolnym i wymagam od n-la, żeby w dzienniku było to widać we wpisanych tematach, np. rysowanie komputera z gotowych elementów w programie graficznym albo ćwiczą dzieci dodawanie i odejmowanie w aplikacji online, albo rozwiązują zagadki ortograficzne korzystając z odpowiedniego oprogramowania

no i 1 godzina w tygodniu odbywa się w pracowni komputerowej :)

to jest takie dmuchanie na zimne na okoliczność sprawdzenia wymaganej minimalnej liczby godzin przez kogoś upartego

ale jeśli nawet nie wiadomo, że te zajęcia będą kiedyś wydzielone to przecież treści powinny być zrealizowane i jakaś kontrola nad tym być powinna więc trzeba dbać o realizację i zapisy w dzienniku :)

Skimir07-05-2016 21:19:50   [#11]

No właśnie. Ja mam podobnie z zajęciami komputerowymi - 3 klasa z osobnym nauczycielem.

Więc w czym problem aby wyodrębniać te zajęcia skoro tak czy siak powinna być zrealizowana określona ilość godzin... Może robię nie do końca poprawnie ale w SPNach generowanych łącznie z arkuszem organizacyjnym wydzieliłem edukacje, które w przyszłości mogą być realizowane przez innego nauczyciela.

Nie wiem co w ostatecznym rozrachunku by się zmieniło jeśli bym nie wyodrębnił.

Ala07-05-2016 22:10:09   [#12]

raczej nic 

tzn. tak być powinno, że raczej nic :)

Skimir07-05-2016 22:40:33   [#13]

Tak myślę, że tylko do jednej rzeczy mógłby ktoś mocno upierdliwy się doczepić...

W przypadku gdy nie wydzielę edukacji i pozostawię je zgodnie z zapisem rozporządzenia o ramówkach do zaplanowania przez nauczyciela to ten nauczyciel może zapisać w dzienniku raz na trzy tygodnie trzy godziny zajęć komputerowych (tak dla przykładu akurat te zajęcia) bo uzna, że takie podejście do realizacji tych zajęć jest dobre.

Jeśli wpiszę w SPNie i arkuszu organizacyjnym wydzielenie tychże zajęć komputerowych to z automatu wyjdzie, źe jest jedna godzina w tygodniu - no i jeszcze ktoś by mógł się tej godziny co tydzień nie doszukać :-)

rzewa07-05-2016 22:44:38   [#14]

czy wydzielone czy nie to NIE MUSI być jedna godzina w tygodniu...

nie mówiąc już o tym, że ja nie wydzielone to nie da się tego tak ani zrobić ani zapisać -> przecież n-l może jednocześnie czyli w tym samym czasie realizować kilka edukacji, zatem nie da się tego tak zapisać w dzienniku by gdzieś była jedna godzina tej czy tamtej edukacji

chyba dokładnie po to jest EW a nie po prostu poszczególne przedmioty...

Ala08-05-2016 11:58:24   [#15]

no właśnie o to chodzi, żeby te zajęcia były zintegrowane

zapisać realizowane treści się da, z wyliczeniem godzin może być trochę kłopotu jeśli są zintegrowane

ostatecznie myślę, że dziennik nie jest po to by zadowalać upierdliwych ;)

a w rozporządzeniu jest to jasno opisane:

1) minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacji wczesnoszkolnej (edukacja polonistyczna, język obcy nowożytny, edukacja muzyczna, edukacja plastyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza, edukacja matematyczna, zajęcia komputerowe, zajęcia techniczne i wychowanie fizyczne) wynosi 1915 godzin (podziału godzin na poszczególne zajęcia dokonuje nauczyciel prowadzący dane zajęcia).

W przypadku powierzenia prowadzenia zajęć z zakresu języka obcego nowożytnego, edukacji muzycznej, edukacji plastycznej, zajęć komputerowych lub wychowania fizycznego nauczycielom posiadającym odpowiednie kwalifikacje określone w przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli innym niż nauczyciel, któremu powierzono prowadzenie edukacji wczesnoszkolnej, minimalny wymiar tych zajęć wynosi dla:

a) języka obcego nowożytnego - 190 godzin,

b) edukacji muzycznej, edukacji plastycznej i zajęć komputerowych – po 95 godzin,

c) wychowanie fizyczne - 290 godzin;

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]