Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop na podratowanie zdrowia
strony: [ 1 ]
misiek1130-08-2015 10:21:08   [#01]

Witam, mam pytanie i pilnie potrzebuję pomocy.

Nauczycielka w maju przyjęła ograniczenie  za porozumieniem stron do 10/18. W dniu 28 sierpnia 2015 wystąpiła z wnioskiem o urlop na podratowanie zdrowia od dnia 31 sierpnia 2015 roku. Czy ten urlop jej się należy, czy mam go udzielić. Dodatkowo mam pytanie czy zmieniło się to, że najpierw występuje się do dyrektora o zaświadczenie, że nauczyciel jest uprawniony i dopiero z nim nauczycielka powinna zgłosić się do lekarza, czy ta procedura już nie obowiązuje.

Bardzo dziękuję za pomoc.

elrym30-08-2015 11:01:26   [#02]

urlopu możesz udzielić tylko na dzień 31.08, ponieważ w tym dniu nauczycielka ma jeszcze cały etat

 

niestety, od 1 września ma ograniczenie, a tym samym nie możesz udzielić urlopu

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, 

 

nie jest potrzebne wcześniejsze zaświadczenie dyrektora, lekarz może wnioskować , ale to dyrektor udziela urlopu

misiek1130-08-2015 18:19:56   [#03]

czyli, nici z urlopu.

misiek1130-08-2015 18:31:31   [#04]

Bardzo dziękuję, za odpowiedź. Jaka jest teraz procedura i co teraz powinnam zrobić. Nauczycielka jest przekonana, że skoro złożyła wniosek to urlop ma z automatu.

Pozdrawiam

Jacek30-08-2015 18:38:56   [#05]

napisać stosowne pismo i poinformować nauczycielkę. Telefon chyba ma

elrym30-08-2015 18:40:31   [#06]

znalazłam taki wzór:

 

………………………………….                                                                                                                                                                                                                               ………………………………….

(pieczęć podłużna szkoły)                                                                             (miejscowość, data)

 

…………………………………

(nr sprawy)

 

Pani/Pan* ................................................

(imię i nazwisko nauczyciela)

…….........................................................

(zajmowane stanowisko)

…….........................................................

(adres)

 

 

DECYZJA nr ……/20……

odmowa udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia

 

Działając na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r. poz. 191), odmawiam udzielenia Pani/Panu* urlopu dla poratowania zdrowia w okresie od ………………. do …………………

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia.

Pomimo iż przedstawiła/przedstawił* Pani/Pan* orzeczenie lekarskie nr ……………. z dnia ………………. o potrzebie udzielenia Pani/Panu* urlopu dla poratowania zdrowia w okresie od …………. do ………….., to jednak udzielenie tego urlopu jest niemożliwe ze względów formalnych.

Odmowa udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia wynika z faktu, że …………………..........................................................................................................…….....................................

Jednocześnie informuję, że jeśli nie zgadza się Pani/Pan* z niniejszą decyzją, może Pani/Pan* dochodzić roszczenia o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia przed

sądem pracy w Sądzie Rejonowym w ………………………… ………………………………………………………………… .

                                                                                                                                                                                 

                                                                                                          (data i podpis dyrektora)

 

Otrzymałam/-em*

 

………………………………………

(data i podpis pracownika)

___________________

* Niepotrzebne skreślić

edyrka30-08-2015 18:55:42   [#07]

Mam podobną sytuację, tylko że nauczyciel poszedł na urlop od 1 lipca. Konsultowałam to prawnikiem i ekspertem prawa oświatowego i urlop się należy, gdyż cytuję: " Dyrektor szkoły może udzielić urlopu zdrowotnego o ile w dniu rozpoczęcia urlopu nauczyciel będzie zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć". Jedynie pytanie jakie wynagrodzenie otrzyma od 1 września?

elrym30-08-2015 19:04:25   [#08]

może udzielić ale tylko do dnia, w którym nauczyciel ma cały etat

w Twoim przypadku to od 1 lipca do 31 sierpnia, od 1 września nie należy się urlop

 

wadliwie udzielony urlop skutkuje zapłatą za ten urlop z własnej kieszeni

elrym30-08-2015 19:17:33   [#09]

kurka, doczytałam i nie taka prosta sprawa:

Pracodawca nie może urlopu zdrowotnego samodzielnie „anulować”, przez co należy rozumieć jednostronne cofnięcie zgody na urlop z mocą wsteczną. W przepisie art. 73 KN nie ma też podstawy do odwołania pracownika z urlopu zdrowotnego w sytuacji, gdyby okazało się, że urlop został udzielony niesłusznie (przesłanką odwołania z tego urlopu jest bowiem tylko wykonywanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w czasie urlopu).

Wcześniejsze zakończenie urlopu zdrowotnego, połączone z udzieleniem w jego miejsce urlopu bezpłatnego może nastąpić na drodze porozumienia stron stosunku pracy – taki zabieg wymaga jednak zgody nauczycielki.

 

 

edyrka, nie zazdroszczę!

ola 1330-08-2015 19:58:52   [#10]

Chyba, że ma opinię prawną na piśmie a prawnik podlega OPkowi. 

Wtedy ma łatwiej, ale i tak nie zazdroszczę.

Jacek30-08-2015 20:05:23   [#11]

zaraz.. o ile mnie pamięć nie myli

jeśli nauczyciel otrzymał w okresie ruchu służbowego do 31 maja propozycję ograniczenia zatrudnienia lub wypowiedzenie to złożenie orzeczenia lekarskiego o potrzebie updz po dacie wyrażenia zgody na ograniczenie lub po otrzymaniu wypowiedzenia, ten updz można udzielić do 31 sierpnia danego roku.

no ale jak dyrek udzielił to kłopot


post został zmieniony: 30-08-2015 20:06:24
misiek1130-08-2015 21:37:29   [#12]

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

misiek1112-10-2015 21:07:57   [#13]

Witam, czy ktoś pamięta wyrok SN dotyczącego, utraty prawa do urlopu na podratowanie zdrowi, po podpisaniu ograniczenia za porozumieniem stron. Gdzieś mi się zapodział?

mychase13-10-2015 11:55:17   [#14]

Nauczyciel dostarczył orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, po odwołaniu MP przychyliła sie do wniosku  nauczyciela . urlop przyznano od 14. 09 do 13.09., nauczyciel aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim do 15.10. czyli urlopu udzielam od 16.10 ale czy muszę do 13.09 ? czy mogę do 31.08

 

rzewa13-10-2015 13:24:16   [#15]

urlopu udzielasz na okres wskazany w orzeczeniu tj. od 14.09.15 do 13.09.16

nie masz podstaw by udzielić tego urlopu tylko do 31.08

mychase13-10-2015 14:20:58   [#16]

ale od 16.10 czyli po zakończonym zwolnieniu lekarskim

rzewa13-10-2015 14:23:14   [#17]

nie, od 14.09

zwolnienie lekarskie nie ma tu nic do rzeczy

oczywiście musisz wyrównać wynagrodzenie wypłacone 1.10 oraz skorygować zapłacone wówczas zusy


post został zmieniony: 13-10-2015 14:30:50
mychase15-10-2015 12:11:11   [#18]

Rzewo znalazłam takie coś , wiem ,że stanowisko MEN to nie prawo ale 

Publikujemy stanowisko MEN, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy dyrektor szkoły odwołuje się od decyzji o przyznaniu nauczycielowi urlopu na poratowanie zdrowia.

Ministerstwo odpowiedziało na pytanie naszej Czytelniczki w tej sprawie. Poniżej pytania i pełna treść odpowiedzi resortu.

Cecylia: Jak należy zachować się w sytuacji, kiedy dyrektor szkoły odwołuje się od decyzji o przyznaniu nauczycielowi urlopu na poratowanie zdrowia? Czy nauczyciel nadal pracuje aż do rozstrzygnięcia sprawy przez Komisję, czy też należy ten czas potraktować jako usprawiedliwioną niepłatną nieobecność w pracy?

MEN: Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 73 ustawy - Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. O potrzebie udzielenia urlopu oraz jego wymiarze, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela.

Tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. Nr 233, poz. 1991) wydane, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, na podstawie delegacji zawartej w art. 73 ust.11 ustawy - Karta Nauczyciela.

Podmiotem uprawnionym do wydania orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia jest wyłącznie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Orzeczenie jest wydawane na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego, wyników badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych, których wykonanie lekarz uznał za niezbędne, a także dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.

 

Wzór orzeczenia lekarskiego stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia. Z treści ww. wzoru wynika kompetencja lekarza do określenia daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu dla poratowania zdrowia co wskazuje, że o jego długości decyduje lekarz wydający stosowne orzeczenie z uwzględnieniem, że jednorazowo nie może przekraczać 1 roku. 

W przypadku, gdy któraś ze stron, tj. dyrektor lub nauczyciel, nie godzi się z orzeczeniem, może na mocy § 4 rozporządzenia złożyć, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, odwołanie do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce wydania orzeczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, wraz z kopią dokumentacji medycznej badania stanowiącego podstawę wydania orzeczenia.

Organ odwoławczy wydaje, na podstawie wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego oraz ewentualnych badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych, których wykonanie organ odwoławczy uzna za niezbędne, orzeczenie w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania. Orzeczenie wydane przez organ odwoławczy jest ostateczne i nie podlega zaskarżeniu.

Reasumując, zgodnie z obowiązującymi przepisami na dyrektorze szkoły spoczywa obowiązek udzielenia nauczycielowi - na jego wniosek urlopu dla poratowania zdrowia, jeśli nauczyciel spełnia określone w art. 73 ustawy - Karta Nauczyciela wymagania oraz posiada stosowne orzeczenie. Z treści przepisów należy wnioskować, że ww. urlop powinien zostać udzielony w terminie określonym w orzeczeniu. 

W przypadku złożenia przez dyrektora odwołania od orzeczenia wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego leczącego nauczyciela należałoby przyjąć, że nauczyciel kontynuuje pracę do czasu otrzymania od dyrektora szkoły informacji, o udzieleniu urlopu dla poratowania zdrowia. Dyrektor szkoły ma obowiązek udzielić urlop najpóźniej po wydaniu orzeczenia w procedurze odwoławczej przez wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia.

rzewa15-10-2015 12:40:48   [#19]

nie rozumiem... przecież to co napisałam jest całkowicie zgodne z powyższym stanowiskiem MEN - właśnie z powodów przez MEN przytoczonych napisałam, że należy urlopu udzielić od 14.09

mychase15-10-2015 13:00:31   [#20]

po wydaniu orzeczenia   w procedurze odwoławczej, pani w PIP stwierdziła że mogę  udzielić od następnego dnia po otrzymaniu decyzji medycyny , ale właśnie nie jestem pewna jak zinterpretować to stanowisko MEN 


post został zmieniony: 15-10-2015 13:01:45

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]