Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Płatność za doraźne zastępstwo
strony: [ 1 ]
KrystynaP29-06-2015 16:46:57   [#01]

Po kontroli mój OP twierdzi, że źle płacimy za zastępstwo dla nauczyciela zatrudnionego na 16/18 etatu. Płaciliśmy mu za godzinę zastępstwa tak, jak nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze (oczywiście o takim samym stopniu awansu). OP twierdzi, że powinniśmy płacić tak: 2265:18x16=2o13,28;  16x4,16= 67;  2013,28:67=30,05  czyli jego godzina jest tańsza. Kto ma rację? W zaleceniach mamy potrącić mu nadpłacone pieniądze. Jeśli jest tak jak my płacimy to proszę o podanie podstawy prawnej jako argument dla OP.

rzewa29-06-2015 16:51:53   [#02]

bez znajomości zapisów uchwały OP w sprawie wynagrodzeń n-li nie da się odpowiedzieć na to pytanie

KrystynaP29-06-2015 17:05:32   [#03]

Rzewo w uchwale mamy tylko tyle:

V. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych.

  • § 1. 1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową ustala się dzieląc sumę stawki przysługującego nauczycielowi wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za warunki pracy przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych nauczyciela.

2. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową dla nauczycieli realizujących te godziny z różnego pensum, ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę godzin dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach tego pensum.

3. Miesięczną liczbę obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, z wyjątkiem, gdy przepisy prawa stanowią inaczej.

5. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy traktuje się jak godziny faktycznie odbyte, w szczególności w związku z:

 1) zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów,

 2) wyjazdem dzieci na wycieczki szkolne lub imprezy,

 3) chorobą dziecka nauczanego indywidualnie trwającą do 1 tygodnia – w przypadku choroby dziecka trwającej dłużej niż 1 tydzień – godziny i ich płatność ulegają zawieszeniu lub pozostają do dyspozycji dyrektora.

6. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć nauczyciela pomniejszony o 1/5 lub 1/4 tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym szkoły.

7. Zasady wynagradzania za godziny ponadwymiarowe stosuje się odpowiednio do godzin zastępstw doraźnych.

8. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, którzy w dniach pracy pełnią funkcję opiekunów wycieczek szkolnych trwających dłużej niż:

 1) 8 godzin dziennie przysługuje odrębne wynagrodzenie w wysokości 2 godzin ponadwymiarowych,

 2) 12 godzin dziennie przysługuje odrębne wynagrodzenie w wysokości 4 godzin ponadwymiarowych, za każdy dzień opieki, poza godzinami wynikającymi z tygodniowego rozkładu zajęć dla danego nauczyciela.

KrystynaP29-06-2015 17:08:52   [#04]

Jako dowód, że tak się płaci podają ten artykuł  http://prawo.rp.pl/artykul/614402.html

 

rzewa29-06-2015 17:17:38   [#05]

cóż, OP ma rację, bo taki sposób liczenia zapisał w swojej uchwale, zatem n-l powinien (ale nie musi :-)) zwrócić nadpłaconą różnicę wynikającą z zaokrągleń i macie obowiązek liczyć wynagrodzenie tak jak wskazał wam to OP

KrystynaP29-06-2015 17:20:38   [#06]

Ok, dzięki.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]