Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Majowa wypłata.
strony: [ 1 ]
Danka24-04-2002 18:25:42   [#01]

Jak można pogodzić kodeks pracy z ustawą o finansach publicznych?

Chodzi mi o wypłatę majową. 1 maja wolny, 2 odpracowany, 3 wolny,4, 5 też. Nawet jak przelewy pójdą 30 kwietnia na koncie u ludzi będą nie wiem kiedy, chyba 6,7. Kodeks pracy na to nie pozwala. Wcześniej nie mogę dać przelewów bo ustawa. Jak ten problem rozwiązaliście.

Kajka24-04-2002 18:42:34   [#02]

jak to nie pozwala

Dokładnie jest zapisane, że pracodawca wynagrodzenie może wypłacić do 10 każdego miesiąca. Kiedyś wojowaliśmy o to  ale po ostatnim tłumaczeniu przestałyśmy. Kochani w tym roku tylko 2 razy dostaniemy wypłatę "na 1", w pozostałych miesiącach jest to albo sobota/niedziela albo dzień między wolnymi. Wypada tylko zacisnąć zęby, można tez nimi pozgrzytać.
Danka24-04-2002 19:22:19   [#03]
Ale jest jeszcze KN która mówi, że w pierwszym dniu po dniu wolnym, jeżeli 1 jest święto. My w maju mamy wolne do 5.
nn24-04-2002 20:29:04   [#04]

A kto wam kazał odpracowywać 2 maja???

U mnie obsługa finansowa dla wszystkich placówek oświatowych pracuje tego dnia, by zrealizować to, o czym mowa. Pozdrawiam w przedzień majowego święta ludzi pracy. Roman.

Majka24-04-2002 20:35:44   [#05]

nie chcę :(

Banki odrobiły? Też mają wolne 2 V? Bardzo nie czuję w sobie zgody na wypłatę 6-7 V  :((((
Danka24-04-2002 21:07:21   [#06]

Nawet jak nie odrobiły, nie  każdy nauczyciel będzie miał pensję 2 maja.Zależy w którym banku ma konto.

beera24-04-2002 21:29:54   [#07]

Fajny dylemat

Zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko :-))

U nas przelewy pojdą 2 maja- obsługa finansowa pracuje- własnie z tych powodow , o ktorych mowa.

Zola24-04-2002 21:33:52   [#08]
u nas pracuje obsługa ale banki też pracują.
Janusz Pawłowski25-04-2002 01:02:55   [#09]

Najpierw prawo

Karta Nauczyciela

Art. 39.
3. Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.

Teraz komentarz:

Pierwsza kwestia.

2 maja 2002 roku nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
To, że ktoś go odpracował, nie oznacza, że uczynił ów dzień ustawowo wolnym - gdyby 2 maja takim był, to nie trzeba byłoby go odpracowywać.

Można zatem powiedzieć tak - jeśli pieniądze nie zostaną wypłacone 2 maja, to będzie to oznaczać, że nie wykonano pracy, którą należało w tym dniu wykonać - 2 maja bowiem, zgodnie z KN należy wypłacić wynagrodzenie.

Jeśli nie wykonano pracy, którą należało wykonać, to oznacza to, że ów dzień nie został odpracowany.

Jeśli nie został odpracowany i jednocześnie nie wykonano pracy w dniu, w którym należało ją wykonać - to należy zadać pytanie - czym w takim razie zajmowano się wtedy, gdy ponoć odpracowywano ten dzień?
Czyżby odpracowywano inny?
Który konkretnie?
To kiedy ten zostanie odpracowany?

Druga kwestia.

Ustawodawca nie wykazał się zbytnia wyobraźnią - napisał wyraźnie - gdy pierwszy jest ustawowo wolny, to należy wypłacić w drugim.

Co zrobić jednak, gdy i pierwszy i drugi są ustawowo wolne od pracy?

Nie należy brać pod uwagę soboty, jako pierwszego dnia miesiąca, bo tę można uczynić ustawowo "pracującą" (są jeszcze pracujące soboty?) i mieć kłopot z głowy.
Czy jest zatem możliwa taka sytuacja, aby i 1 i 2 były ustawowo wolne?
Jest - 1 listopada w sobotę, a 2 w niedzielę!

Co w tym wypadku mówi KN?

Ano ... 1 - dzień ustawowo wolny od pracy.
Zatem ... nie ma to-tamto - trzeba wypłacić w dniu następnym ... :-)))
Czyli ...niedziela, nie niedziela - trza dygać do roboty i wypłacać. ;-)))

Oczywiście - jest to bzdura - zapis KN należy więc czytać mniej literalnie - pewnie tak:
Jeżeli pierwsze dni miesiąca są dniami ustawowo wolnymi od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu po nich następnym.

To wszystko - KN nie daje bowiem uprawnień do wypłacenia w dniu poprzedzającym (czyli w ostatnim dniu poprzedniego miesiąca).
A, że się tak robi ... no cóż ... jakie prawo, takie jego traktowanie.

Coraz mniej jednak samobójców decyduje się na wypłacanie w miesiącu poprzedzającym - rodzi to koszmarne problemy z rozliczeniem z ZUSem, o których nie będę tu pisał, bo zawsze gdy o tym myślę to słyszę, jak włos mi siwieje.

Wniosek stąd taki - jeśli kiedyś zdarzy się 5 dni ustawowo wolnych od pracy, to wypłatę należy dokonać w dniu po nich następującym.

Zauważcie, że wszystko to dotyczy wypłat "z góry" - więc i tak nauczyciele są tu niejako w uprzywilejowanej sytuacji - "normalni" ludzie mają płatne z dołu - po wykonaniu pracy, chociaż często nie sprawiają wrażenia mniej godnych zaufania.

Wprawdzie sama wypłata jest niezauważalna, a i o tym, że pierwszą wypłatę nauczyciel otrzymał zanim kiwnął palcem w bucie, dawno zapomnieliśmy.
Odczuwa się to jednak boleśnie przy zmianie pracy - ostatnia wypłata wzięta z góry - następna z dołu - dwa miesiące trzeba przeżyć z jednej wypłaty. :-(

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]