Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Języki obce w szkole podstawowej
strony: [ 1 ]
Daniel120813-04-2015 20:48:45   [#01]

Czy w szkole podstawowej na etapie klas IV-VI mogą być dwa języki obce obowiązkowe?

Daniel120814-04-2015 21:10:41   [#02]

Czy ktoś może podpowiedzieć? Czy mogą być prowadzone dwa języki obce jako obowiązkowe np. angielski i rosyjski?

elrym14-04-2015 21:19:12   [#03]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych

§ 3. 1. Organ prowadzący szkołę, na wniosek dyrektora szkoły, może przyznać nie więcej niż 3 godziny tygodniowo dla każdego oddziału (grupy międzyoddziałowej lub grupy międzyklasowej) w danym roku szkolnym, a w przypadku szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich – od 6 do 12 godzin, na:

1) okresowe lub roczne zwiększenie liczby godzin wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych;

2) realizację następujących dodatkowych zajęć edukacyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów:

a) zajęć z języka obcego nowożytnego innego niż język obcy nowożytny nauczany obowiązkowo w szkole,

b) zajęć edukacyjnych, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania.

2. Dodatkowe zajęcia edukacyjne dyrektor szkoły może wprowadzić do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców. W przypadku wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych udział uczniów w tych zajęciach jest obowiązkowy.

Daniel120814-04-2015 21:39:42   [#04]

Dziękuję.

elrym14-04-2015 21:40:43   [#05]

u mnie w IV-VI są dwa: j. ang. w wymiarze 3 godz. i j. niem- 2 godz.tyg.

KaPi14-04-2015 22:01:01   [#06]

Ale na podręczniki do dodatkowego języka nie ma dotacji - czy dobrze mi się wydaje?

noe1915-04-2015 11:09:21   [#07]

dostajesz kwotę na podręczniki, jak się zmieścisz to masz. Przecież ten język stał stał się zajęciami obowiązkowymi :)

KaPi15-04-2015 11:20:29   [#08]

w materiale na stronie men znalazłam, że nie mogę tej dotacji przeznaczyć na przedmioty dodatkowe...

Prawo do bezpłatnego dostępu nie obejmuje podręczników do nieobowiązkowych zajęć edukacyjnych, takich jak: religia/etyka, wychowanie do życia w rodzinie oraz podręczników do zajęć dodatkowych (np. drugi język obcy nowożytny w szkole podstawowej).- to jest skopiowane z informacji MEN z dnia 14.01.2015

bosia15-04-2015 18:28:45   [#09]

dotacja dotyczy tylko podręczników do zajęć obowiązkowych

teraz jest definicja tych zajęć w art. 64 uso

nie można przeznaczyć dotacji, nawet jeśli zostanie, na podręczniki do zajęć dodatkowych, czyli np. do drugiego języka, który jest jako dodatkowy

Art. 22ac. 1. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mają prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, określonych w ramowych planach nauczania ustalonych dla tych szkół.


post został zmieniony: 15-04-2015 18:30:54
koala06-09-2016 08:48:52   [#10]

Otrzymałam podanie od rodzica w sprawie zwolnienia ucznia z dodatkowego języka w gimnazjum (trzeciego). W KO uzyskałam odpowiedź, że może.  Wydaje mi się,że nie- zgodnie z rozporządzeniem. Ocena z języka wlicza się do średniej, ale nie wpływa na promocję. Co mam odpisać rodzicowi?

izael06-09-2016 10:48:04   [#11]

a odpowiedź z KO masz na piśmie?

jeśli nie, to poproś o takowe i zobaczysz, czy uzasadnienie prawne przekona Cie czy nie

i ostatecznie zwolniłabym, bo po co kogoś uszczęśliwiać na siłę:)

koala06-09-2016 15:10:45   [#12]

Nie mam. Wcześniej rodzic zadzwonił do KO i taka odpowiedź uzyskał, że może zrezygnować, ale jak to się ma tego?

2. Dodatkowe zajęcia edukacyjne dyrektor szkoły może wprowadzić do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców. W przypadku wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych udział uczniów w tych zajęciach jest obowiązkowy. Rodzic konfliktowy, nie będzie jego dziecko uczyć się języka wroga, według niego za mało jest historii. 

bosia06-09-2016 16:42:53   [#13]

rodzic ma prawo wyboru szkoły

jak mu ta nie odpowiada (bo oferta nie taka), to może posłac dziecko do innej

bo póki co szkołą nie zarządza, a tylko jej wyborem dla swojego dziecka

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]